روانشناسی

بهترین راه حفظ نشاط در زندگی زناشویی

داشتن زندگی زناشویی مستحکم نیازمند اطلاعات و آگاهی ها بسیاری در این زمینه است، معمولا افراد در ابتدا آشنایی و آغاز زندگی مشترک شان اشکال و اختلاف در روابط خود ندارند اما به مرور زمان سر و کله مشکلات و اختلافات پیدا می‌شود.

متاسفانه اکثر افراد به دلیل نداشتن آگاهی کافی و مهارت ها لازم در سازش و برقراری ارتباط سالم، دچار خطا و اشتباهات اساسی در برخورد با این مسائل می‌شوند که باعث می‌شود صدمات جبران ناپذیری بر پیکره روابط وارد شود.

حفظ نشاط در زندگی زناشویی امری نیست که خود به خود به وجود آید اما عاملی است که تاثیر بسیاری در روحیه و حال خوب زن و مرد دارد که موفقیت در زندگی را تامین می‌کند.

هر کدام از زن و مرد باید به صورت جداگانه روی خود کار کنند تا بتوانند مهارت ها لازم برای داشتن یک زندگی ایده آل را در خود به وجود آورند مانند: مهارت مدیریت خشم و عصبانیت،  مدیریت هیجانات، مهارت حل مسئله، مهارت ارتباط موثر و…

داشتن روابط عاشقانه راهکار ها پیچیده و دشواری ندارد فقط شما تاکنون آن ها را نمی دانستید و به آن ها توجهی نداشتید در حالی که رعایت همین نکات اساسی به طرز معجزه آسایی روابط شما را بهبود می‌بخشد.

راهکار ها مشاوران برای حفظ نشاط در زندگی زناشویی چیست؟

حفظ نشاط در زندگی زناشویی,زندگی زناشویی,نشاط در زندگی زناشویی

۱. به دنبال عوض کردن یکدیگر نباشید

بر اساس دیدگاه روانشناسان بهترین زوج ها و جذاب ترین روابط بین زن و مردی به وجود می‌آید که با یکدیگر تفاوت ها نسبتا زیادی در برخی مسائل و دیدگاه ها دارند اما توانسته اند به شیوه ای مطلوب تفاوت ها یکدیگر را بپذیرند و پوشش دهند و آن را به فرصتی  برای گرم شدن و افزایش عشق و علاقه در روابط شان تبدیل کنند.

۲. برای داشتن تغییرات مثبت روی خودتان کار کنید

بهترین راهکار برای داشتن روابط ایده آل و عاشقانه و حفظ نشاط در زندگی زناشویی، دیدن یکدیگر همانطوری است که هستید و لازمه داشتن این ویژگی مطلوب در روابط مشترک، کار کردن روی خود و مهارت های فردی در درک متقابل می‌باشد.

همه افراد در روابطشان دچار خطا و اشتباه می‌شوند آنچه مهم است پی بردن به اشتباهات و اصلاح امور می‌باشد و اینکه از تکرار مجدد آن جلوگیری کنیم و تلاش کنیم تا هرچه بیشتر مطلوب همسرمان باشیم.

۳. همسرتان را تحسین و تشویق کنید

داشتن احساس شادی و خوشحالی در زندگی مشترک حاصل تامین احساس شادمانی در زن و مرد است بنابر برای حفظ نشاط در زندگی زناشویی، به دنبال پیدا کردن نکات مثبت در همسرتان باشید و سعی کنید آن هارا به به زبان آورده و همسرتان را مورد تحسین و تشویق قرار دهید تا علاوه بر ایجاد حس خوب در او و افزایش اعتماد به نفس، همسرتان بیشتر از گذشته به دنبال خوشحال کردن شما و انجام امور مورد پسند شما باشد.

این مطلب را از دست ندهید
مشاوره ازدواج چقدر در زندگی ما اهمیت دارد؟ (مشاوره آنلاین)

حفظ نشاط در زندگی زناشویی,زندگی زناشویی,نشاط در زندگی زناشویی

۴. تحسین و تشویق را با نوازش جسمی همراه کنید

شما می توانید برای بهتر و عاشقانه تر کردن روابط زناشویی خود همراه با بیان جملات زیبا و تحسین کننده همسرتان را در آغوش بگیرید او را ببوسید یا نوازش کنید زیرا داشتن ارتباط فیزیکی علاوه بر حفظ نشاط در زندگی زناشویی، موجب ترشح هورمون آکسی توسین در بدن یار تان می‌شود، این هورمون به هورمون عشق معروف است که باعث ایجاد وابستگی عشق و علاقه بین شما و همسرتان می‌شود.

۵. اشتباهات یکدیگر را ببخشید و از آن درس بگیرید

تمام انسان ها در روابط خود دچار خطا و اشتباه می‌شوند اگر این خطاها را بزرگ کنید مانعی جدی بر سر راه خوشبختی و حفظ نشاط زندگی زناشویی شما تبدیل خواهد شد، داشتن نگاهی با چشم پوشی بر روی خطا یکدیگر علاوه بر گرم و صمیمی تر کردن روابط مشترکتان به اصلاح رابطه نیز کمک می‌کند

باید تلاش کنید تا در زندگی مشترک تان با سیاست و تدبیر رفتار کنید، از کاه کوه نسازید و برای حال خوب خود و یارتان به دنبال دیدن نکات مثبت و خوب باشید از اشتباهات درس بگیرید و همدیگر را ببخشید.

۶. گوش شنوا برای حرف ها همسرتان باشید

همیشه تلاش کنید تا همسرتان احساس خوبی از صحبت کردن با شما داشته باشد و بتواند به راحتی با شما درد و دل کند زیرا انباشته شدن حرف ها در دل، خصوصا برای زنان، بسیار مخرب و آسیب زا می‌باشد و باعث بسیاری از بیماری ها روانی مانند: اضطراب و افسردگی می‌شود زیرا خانم ها با صحبت کردن خود را آرام و تخلیه می‌کنند

بنابراین سعی کنید شنونده خوب و فعالی برای همسرتان باشید و مخصوصا بعد از هر اختلاف و کدورتی حتما برای برطرف شدن آن و به زبان آوردن آنچه لازم است؛ با یکدیگر صحبت کنید تا حرف ناگفته ای بین شما باقی نماند اینگونه رفتار باعث حفظ نشاط در زندگی زناشویی شما خواهد شد.

۷. به ظاهر خود توجه کنید و آراسته باش

سعی کنید همیشه در روابط خود در عین اینکه راحت هستید اما به ظاهر خود توجه کنید و سعی کنید به آراسته ترین و زیبا ترین شکل ممکن در منزل و در مقابل همسرتان ظاهر شوید زیرا این کار علاوه بر اینکه به حفظ نشاط در زندگی زناشویی شما کمک می‌کند حس زیبایی و اعتماد به نفس را تقویت می‌کند باعث می‌ شود علاقه همسرتان به شما دوچندان شود و از حضور در کنار یکدیگر لذت ببرید.

این مطلب را از دست ندهید
با افسردگی و علائم و درمان افسردگی آشنا شوید

حفظ نشاط در زندگی زناشویی,زندگی زناشویی,نشاط در زندگی زناشویی

۸. فعالیت ها مشترک خود را افزایش دهید

سعی کنید به دنبال وقت گذراندن هرچه بیشتر با یکدیگر در روابط خود باشید و لحظات مشترک لذت بخشی را با یکدیگر بسازید مثلا قدم زدن و پیاده روی فعالیتی بسیار مطلوب برای در کنار هم بودن و سهیم شدن احساسات مثبت و عاشقانه بین خود و همسرتان خواهد بود.

ورزش پیاده روی به عنوان مثال مطرح شد، عده ای از زوجین هر دو ورزشکار بوده و ورزش مشترکی دارند و یا مثلا به کوهنوردی می‌روند، علاقه به دوچرخه سواری، اسکی روی برف، ورزش بدمینتون  و… دارند که همگی برای بودن با یکدیگر بسیار خوب است و باعث حفظ نشاط در زندگی زناشویی می‌شود.

۹. سعی نکنید در اختلافات همیشه برنده باشید

در زندگی مشترک تان هرگز به دنبال پیدا کردن مقصر نباشید و سعی کنید تا هر چه بیشتر صمیمیت، دوستی و احساس همدلی را در خود تقویت کنید و از سر مهربانی و بخشش با یکدیگر رفتار کنید.

گاهی لازم است در عین همسر بودن برای یکدیگر نقش مادر، پدر، دوست و… را ایفا کنید و اینگونه زمینه سازش و درک متقابل بین خود و همسرتان را ایجاد کنید و مطمئن باشید هرگز رفتار و کلام مهربانانه همسرتان را از یاد نخواهید برد بلکه باعث حفظ نشاط در زندگی زناشویی شما خواهد شد.

ضمن اینکه این روش برخورد، به صورت غیر مستقیم به همسرتان می‌آموزد که مثلا به جای فریاد زدن می تواند با کشیدن دستی بر سر شما درباره مسئله پیش آمده گفت و گو کند.

نتیجه گیری

همواره در روابطتان سعی کنید برای حفظ نشاط در زندگی زناشویی، احساسات یکدیگر را درک کرده و پذیرا آن به بهترین شکل ممکن  باشید.

تا می توانید از سر سازش و مهربانی و احساس همدلی با یکدیگر ارتباط برقرار کنید تا هر لحظه، حتی در اوج مشکلات و پیش آمدن اختلاف ها، در مقابل یکدیگر قرار نگیرید بلکه همانند یک دوست در کنار هم به حل و فصل کردن مسائل تان بپردازید.

بهترین زوجین کسانی هستند که می توانند به خوبی با یکدیگر صحبت کنند و با ارتباطی آرام و صمیمی به حل کردن مشکلات شان بپردازند و در تمام این مراحل احترام یکدیگر را حفظ کرده و تلاش کنند تا فرآیند صحبت کردن را به مسیری مثبت و سازش گونه هدایت نموده و از دعوا کردن، پرخاشگری و تحقیر و توهین به یکدیگر بپرهیزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا