مجله پزشکی

10 بهترین سایت پزشکی برای پزشکان

بهترین وب سایت های پزشکی کدامند؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی استفاده از اینترنت بسیار رایج شده است همچنین بسیاری از افراد تمایل دارند خرید های خود را به صورت اینترنتی انجام دهند. بنابراین قصد داریم تا شما مخاطبان محترم را با بهترین سایت های پزشکی آشنا کنیم.

جالب است بدانید که مبحث سلامت الکترونیک و سلامت دیجیتال حدود دو دهه است از سوی پزشکان و متخصصان مجرب مورد توجه قرار گرفته است. در واقع هدف از سلامت دیجیتال استفاده از تجهیزات الکترونیکی برای بهبود سلامت بیماران می باشد.

سلامت دیجیتال باعث افزایش توانمندی افراد جامعه و خانواده برای بهبود زندگی سالم و پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها است.

۱. سایت پزشکی پاب مد | PubMed

وب سایت پزشکی پاپ مد در انستیتوی ملی سلامت آمریکا به عنوان کتابخانه ی ملی پزشکی این کشور واقع شده است. از جمله مزایای وب سایت پزشکی پاپ مد این است که شما می توانید در این سایت انواع مقالات پزشکی، چکیده ی مقالات اساتید و متخصصان همچنین مباحث داوری شده توسط پزشکان مجرب را در حوزه های مختلف جست و جو و مطالعه کنید .

وب سایت پزشکی پاپ مد با هدف افزایش کیفیت سلامت فردی و جهانی، برای پژوهش در حوزه ی علوم پزشکی  و علوم زندگی برای تمام جویندگان علم و دانش راه اندازی شده است.

همچنین از دیگر مزایای وب سایت پزشکی پاپ مد این است که شامل بیش از ۳۰ میلیون اطلاعات استنادی علمی و خلاصه مقالات پزشکی می باشد و از سال ۱۹۹۶ به صورت آنلاین شروع به فعالیت کرده  است که پشتیبانی آن از طریق مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی به روز رسانی می شود.

زمینه ی فعالیت پاپ ‌مد چیست؟

با توجه به آنچه گفته شد سایت پاپ مد در حوزه ی علوم زیست پزشکی و سلامتی همچنین زیر مجموعه های این علوم مانند علوم رفتاری، علوم زندگی، علوم شیمی و زیست مهندسی منبع بسیار مناسبی برای پژوهش های علمی دانشجویان پزشکی محسوب می شود.

سایت پاپ مد دارای زیر مجموعه هایی است که به بررسی آن می پردازیم.

۱. مدلاین

مدلاین از بزرگترین زیر مجموعه های سایت پاپ مد است و بر اساس مش که مجموعه ی واژگان نمایه ساز آثار علمی علوم پزشکی و زیستی کتابخانه ی ملی ایالات متحده آمریکا می باشد ایجاد شده است. همچنین شامل اطلاعات استنادی علوم پزشکی و زیست شناسی است.

۲. پاپ مد سنترال

این سایت دومین منبع تامین کننده ی پاپ  مد است در واقع پاپ مد سنترال در بردارنده ی مجموعه مقالاتی است که توسط کتاب خانه ی پزشکی آمریکا برگزیده شده است.  خوشبختانه در این سایت سایر مقالات انفرادی که هم جهت با سیاست های پاپ مد سنترال است وجود دارد. همچنین لازم به ذکر است که این سایت حاوی مقالات علمی به صورت جامع و کامل است.

۳. بوک‌ شلف

سومین منبع مهم تشکیل دهنده ی اطلاعات سایت پاپ مد،  بوک شلف می باشد که در واقع اطلاعات استنادی برخی از کتاب ها و مقالات حوزه ی پزشکی را گردآوری کرده است. بوک شلف بر اساس متون کامل برخی از کتاب ها، گزارش ها، داده ها و سایر مقالات و منابع حوزه ی زیست پزشکی، بهداشت و علوم زندگی، آرشیو کاملی را به علم دوستان محترم ارائه داده است.

۲. سایت پزشکی مد اسکیپ | Medscape

مد اسکیپ از سال ۱۹۹۵ به عنوان یکی از سایت های پزشکی معتبر راه اندازی شده است. به همین دلیل مد اسکیپ به عنوان اولین گام برای پژوهش و مطالعه در دنیای پزشکی و به دست آوردن داده های با کیفیت جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. همچنین از مهم ترین منابع آنلاین برای پزشکانی است که در حوزه ی سلامت فعالیت می کنند.

از مهم ترین مزایای سایت پزشکی مد اسکیپ این است که می توانیم به ارائه ی آخرین اخبار و نکات استفاده از دارو ها برای بهبود سلامت بیماران و آموزش های تخصصی مختلف برای افزایش سطح دانش و اطلاعات پزشکان اشاره کنیم.

معرفی بخش‌ های مختلف مداسکیپ

۱. اخبار و دیدگاه

این بخش از سایت مد این اسکیپ تمام اطلاعات مربوط به صنعت پزشکی، همچنین دیدگاه های پزشکان در حوزه ی انواع بیماری ها، دارو ها، روش های درمان و ….را منتشر می کند.

لازم به ذکر است که آخرین و جدید ترین اخبار آژانس های بین المللی مانند کنفرانس های پزشکی برگزار شده در سرتا سر جهان در این سایت گردآوری شده است.

از جمله مزایای سایت پزشکی مد اسکیپ این است که پزشکان و متخصصان حوزه های مختلف سلامت، دیدگاه های خود را تحت عنوان نظرات پزشکی در اختیار مخاطبان محترم قرار می دهند.

بهترین سایت های پزشکی,بهترین وب سایت های پزشکی,سایت های پزشکی

۲. داروها و بیماری‌ها

در این بخش از سایت مد اسکیپ حدود ۷۶۰۰ نوع بیماری به همراه ۸۰۰۰ نسخه از پر مصرف ترین دارو ها برای درمان انواع بیماری با ارائه ی تصاویر و کلیپ های مختلف توضیح داده شده است.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با خدمات پرستاری در منزل

از جمله مهم ترین امکانات این بخش وجود ابزار های مرجع در زمینه ی پزشکی است که برای تشخیص تداخل های دارویی و محاسبه ی دوز دارو ها وجود دارد.

همچنین از امکانات بی نظیر دیگر این سایت می توانیم به ارزیابی ظاهر و فرم دارو بر اساس نوع آن اشاره کنیم که به راحتی قابل تشخیص می باشد.

۳. دوره‌های بازآموزی

در این سایت دوره های بازآموزی برای تخصص های مختلف پزشکی وجود دارد همچنین تایم بازآموزی، گروه های هدف، نویسنده و ویراستار هر آموزش تعیین شده است.

بعد از گذراندن دوره های آموزشی، لازم است تا از طریق آزمون پایان دوره، امتیاز لازم را کسب نمایید همچنین گواهی آن حدود یکسال اعتبار قانونی دارد.

خوشبختانه کاربران محترم می توانند از بخش های متنوع سایتمد اسکیپ مانند گایدلاین ها، کیس های آموزشی متنوع، ارائه ی بهترین روش های درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان به همراه فیلم های متنوع آموزشی استفاده کنند.

همچنین شما می توانید از بخش تبادل و اشتراک گذاری کیس های پزشکی همچنین مشاوره های درمانی ن همختلف استفاده کنید.

۳. سایت پزشکی وب ام دی | WebMD

وب ام دی از جمله بهترین وب سایت های پزشکی در حوزه ی سلامت می باشد که در اختیار مخاطبان محترم قرار گرفته است و با توجه به اینکه این وب سایت اختصاص به یک شرکت آمریکایی معتبر دارد رتبه ی بازدید کنندگان ماهانه ی آن عددی منحصر به فرد اعلام شده است. این وب سایت علاوه بر اینکه خدمات زیادی را به طیف پزشکان و متخصصان ارائه می دهد همچنین خدمات بسیاری را برای مشتریان در نظر گرفته است.

شرکت وب ام دی علاوه بر اینکه موسس وب سایت مد اسکیپ می باشد منبعی آنلاین برای استفاده ی متخصصان پزشکی در ایالت متحده ی آمریکا شناخته شده است. وب‌ام‌دی یک سایت سلامت پزشکی است و بیشتر به عنوان یک ناشر آنلاین اخبار و اطلاعات مربوط به درمان بیماری ها فعالیت می کند. سایت وب ام دی از جمله محبوب ترین و پرطرفدار ترین وب سایت های مراقبت پزشکی می باشد که توسط یک کارآفرین اینترنتی به نام جف آرنولد در سال ۱۹۹۸ راه اندازی شده است.

۴. سایت سازمان جهانی بهداشت | WHO

این سایت جهانی در سطح بین المللی بر کیفیت سلامت عمومی انسان ها تمرکز دارد و در واقع از بهترین وب سایت های پزشکی معرفی شده است. لازم به ذکر است که قانون اساسی این سازمان به امضای ۶۱ کشور رسیده است اما برای تمام مناطق جهان کاربرد دارد.

از جمله کاربرد های وب سایت پزشکی سازمان جهانی بهداشت ارائه ی اطلاعات قابل توجهی درباره ی انواع بیماری ها از جمله اچ آی وی، ابولا، مالاریا، سل و… معرفی شده است. این سایت یکی  از آژانس های تخصصی سازمان ملل متحد است که نقش بسیار پر رنگی در سازمان دهی بهداشت جامعه ی جهانی دارد و در سال ۱۹۴۸ راه اندازی شده است.

این سازمان ضمن هماهنگ کردن تلاش های بین المللی برای پایش و پیشگیری از انواع بیماری ها مانند مالاریا، ایدز، کرونا ویروس و… برنامه های متنوعی را برای تشخیص دارو ها، تولید و توزیع جهانی واکسن های بی خطر در سطح جهانی تنظیم کرده است.

بهترین سایت های پزشکی,بهترین وب سایت های پزشکی,سایت های پزشکی

همچنین سازمان بهداشت جهانی مسئولیت ترغیب و تشویق ساختار های انگیزشی مالی و غیر مالی را برای کشور های جهان بر عهده دارد.

از جمله کاربرد های وب سایت پزشکی سازمان جهانی بهداشت این است که پزشکان و متخصصان در حوزه ی درمان و بسیاری از علم دوستان می توانند جهت کسب اطلاعات پزشکی مختلف در حوزه ی سلامت عمومی به این وب سایت آنلاین مراجعه کنند.

۵. سایت پزشکی آپ تودیت | Up To Date

آپ تودیت یکی از مهم ترین سایت های پزشکی است که با هدف ارائه ی کمک به تصمیم گیری پزشکان و متخصصان برای تشخیص بیماری و تجویز دارو راه اندازی شده است. این سایت توسط ۶۵۰۰ ویراستار، نویسنده و داور پزشک در سطح جهانی مدیریت می شود و به پزشکان متعدد در سر تا سر جهان برای  اجرای مراقبت های پزشکی یاری می رساند.

این سایت از جمله محبوب ترین منابع ارائه دهنده ی اطلاعات پزشکی برای جامعه ی پزشکان، پیرا پزشکان، پرستاران و دانشجویان این رشته معرفی شده است.

همچنین بسیاری از بیماران برای کسب اطلاعات از نوع بیماری خود و دارو های موثر برای درمان آن می توانند به این سایت مراجعه نمایند. از جمله مهم ترین ویژگی های سایت آپ تودیت شامل موارد زیر است:

  1. در این سایت حدود ۷۵ هزار متن معتبر پزشکی به همراه ۲۵۰ منبع علمی گرد آوری شده است.
  2. این سایت حدود ۷۳۰۰ موضوع پزشکی را در ۱ رشته ی تخصصی پزشکی بررسی کرده است.
  3. خوشبختانه این سایت از محبوب ترین و پر بازدید ترین سایت های پزشکی معرفی شده است که در حدود ۱.۵ میلیون پزشک از آن استفاده می کنند.
  4. از جمله مهم ترین قسمت های این سایت تحلیل پزشکی درباره ی تداخلات دارو های شیمیایی و گیاهی است.
  5. این سایت اطلاعات بسیار مفید و کاربردی را در حوزه ی آموزش بیماران فراهم کرده است.
این مطلب را از دست ندهید
بیماری ایدز چیست | علل و علائم ابتلا به بیماری ایدز | پیشگیری و درمان

 ۶. سازمان سلامت ملی

سازمان سلامت ملی از جمله بهترین وب سایت های پزشکی دنیا معرفی شده است همچنین از جمله منابع سرمایه گذاری تحقیقات پزشکی در دنیا می باشد.  ضمن اینکه این وب سایت بر اساس آخرین اطلاعات به دست آمده، از جمله محبوب ترین و پر بازدید ترین سایت های پزشکی مراقبت از سلامت می باشد که ماهیانه حدود ۲۰ میلیون بازدیدکننده دارد.

جالب است بدانید که محتوای این سایت مبتنی بر ارائه ی اطلاعات پزشکی و سلامت روزانه است همچنین ارائه ی برنامه های آموزشی و تحقیقاتی متعدد در حوزه ی سلامت و درمان با موضوعات کودک و نوجوان، سن و جنسیت افراد، سلامت آقایان، بانوان و سالمندان می باشد. موسسه ی ملی سلامت،  مسئولیت نظارت بر وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده ی آمریکا را در حوزه های علوم زیستی و پزشکی بر عهده دارد. تمام دفاتر این موسسه در جنوب ایالت مریلند واقع شده است که در حدود ۲۸ میلیارد دلار صرف انجام تحقیقات علوم پزشکی می شود.

۷. وب سایت سلامت کودکان | Kid health

سایت سلامت کودک از جمله وب سایت های پزشکی معتبر شناخته شده است که بیشترین بازدید را در حوزه ی سلامت کودک دارد و دارای موضوعاتی شامل پیشنهادات مراقبتی از کودکان برای والدین، فعالیت هایی برای کودکان در منزل، راهنمای آموزشی برای معلمان و… است. بر اساس آمار اعلام شده حدودا ۷۰۰ هزار بازدید به صورت هفتگی از این سایت انجام می شود. در سلامت کودکان به بررسی موارد مراقبتی مانند:

۱. اصول احیا در کودکان

انجام عملیات مربوط به احیای قلبی کودکان بسیار مهم است زیرا تاخیر در انجام آن باعث ایجاد مشکلات زیادی در سلامت کودک می شود همچنین می تواند باعث مرگ او شود.

۲. راه رفتن کودکان

بسیاری از کودکان برای اصول صحیح راه رفتن احتیاج به آموزش و درمان دارند، به خصوص کودکانی که از مشکلات جسمانی و یا نقص عضو برخوردار هستند.

بنابراین لازم است تا در اولین گام والدین اطلاعات جامع و کاملی را در این حوزه داشته باشند ضمن اینکه توصیه ی جدی ما به شما در صورت ادامه ی مشکلات مراجعه به پزشک متخصص است. همچنین شما می توانید اطلاعات مفیدی را در این حوزه از طریق مراجعه به این سایت و خواندن مطالب مرتبط به دست آورید.

۳. مثانه ی بیش فعال و شب ادراری

این مشکل از جمله شایع ترین اختلالات کودکان می باشد که لازم است والدین برای مدیریت بی اختیاری ادرار فرزندشان با مطالعه ی مباحث آموزشی در سایت سلامت کودک، اطلاعات جامع و کاملی را به دست آورند.

۸. وب سایت دارویی دراگز | Drugs

این وب سایت از جمله مهم ترین سایت های آنلاین اطلاعات دارویی می باشد که مطالب بسیار مفیدی را درباره ی حدود ۲۴ هزار دارو در اختیار شما قرار می دهد.

از کاربرد های وب سایت پزشکی دراگز این است که این سایت یک دانشنامه ی پزشکی آنلاین است که اطلاعات بسیار جامع و مفیدی را برای مصرف کنندگان و متخصصان مراقبت های بهداشتی در ایالات متحده ی آمریکا فراهم می کند. این وب سایت در ویرجینیا ی ایالات متحده ی آمریکا راه اندازی شده است.

۹. وب سایت نت دکتر

وب سایت نت دکتر یکی از بهترین سایت های پزشکی است که با هدف از بین بردن حصار زبان پزشکی میان بیمار و پزشک راه اندازی شده است. بیشتر از ۲۵۰ پزشک اطلاعات این سایت را گردآوری کرده اند همچنین این پزشکان پاسخگوی سوالات بازدیدکنندگان از سایت شان هستند.

 ۱۰. وب سایت کلینیک مایو | Mayo clinic

یکی از گسترده ترین مراکز پزشکی خیر خواهانه کلینیک مایو است که علاوه بر ارائه ی خدمات درمانی و پزشکی پاسخگوی تمام سوالات بازدیدکنندگان می باشد. همچنین ارائه دهنده ی اطلاعات بسیار مفیدی درباره تندرستی و سلامت انسان در حوزه ی برنامه های آموزشی و تحقیقاتی است.

لازم است بدانید که از مزایای سایت پزشکی مایو این است که اطلاعات مربوط به بیماری های مختلف و دارو ها بر اساس حروف الفبا قابلیت جست و جو دارند همچنین در این سایت انواع روش های درمانی برای پیشگیری از بیماری ها و شناسایی علائم آن نوشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا