زنان، زایمان و نازایی

زایمان در آب چگونه انجام می شود؟ مزایا و معایب زایمان در آب

گزینه ‌های بسیاری برای زایمان وجود دارد که خانم‌ های باردار می‌ توانند با توجه به وضعیت جسمی و روحی خود یکی از آن‌ ها را انتخاب کنند، اما بسیاری از افراد زایمان در آب را برای به دنیا آوردن فرزندان خود انتخاب می‌ کنند.

دقت داشته باشید که این نوع زایمان را معمولاً در استخرهای بادی یا در وان انجام می‌ دهند و اگر فرد مایل باشد می‌ تواند مراحل پایانی زایمان خود در خارج از آب انجام دهد، بنابراین مراحل اولیه داخل وان و تولد نوزاد هم خارج از آن انجام می ‌گیرد.

نحوه‌ انجام زایمان در آب

زایمان در آب در واقع همان به دنیا آوردن طبیعی نوزاد می ‌باشد با این تفاوت که برای داشتن آرامش بیشتر از وان آبگرم و استخر استفاده می‌ کنند که در این روش استخرهای بادی را با آب ولرم پر کرده و مادر در آب قرار می ‌گیرد تا مراحل اولیه درد زایمان طبیعی را طی کند.

در این روش باید پزشک زنان و زایمان با تجربه ای در کنار فرد باردار حضور داشته باشد، چرا که ممکن است هنگام پشت ‌سر گذاشتن مراحل اولیه مادر دچار مشکلاتی شود.

زایمان در آب,زایمان در آب در ایران,زایمان در آب در تهران

مزایا و معایب زایمان در آب

بسیاری از افراد ممکن است با مزایا و معایب زایمان در آب آشنایی نداشته باشند، اما باید بگوییم که این نوع زایمان در چند وقت گذشته توجه زیادی را به سوی خود جلب کرده، بنابراین می‌ توان مزایا و معایب زایمان در آب را به‌ راحتی شرح داد.

مزایای زایمان در آب

از مزایای زایمان در آب می‌ توان عدم نیاز به بیهوشی، آرامش بیشتر، کاهش درد، کاهش استرس، پارگی کمتر، کوتاه شدن مدت زایمان، افزایش هورمون اندورفین، کاهش فشارخون، بهبود گردش خون و آزادی عمل بیشتر را نام برد.

این مطلب را از دست ندهید
افسردگی پس از زایمان چیست؟

معایب زایمان در آب

معایب زایمان در آب نسبت‌ به مزایای آن بسیار کمتر است که از میان آن ها می‌ توان ای احتمال تشنج، خفگی، اختلال تنفس نوزاد، بروز مشکلات بند ناف، ایجاد عفونت و ایجاد مشکل در تنظیم دمای بدن نوزاد را نام برد.

زایمان در آب مناسب چه افرادی است؟

بسیاری از افراد ممکن است این سوال را بپرسند که زایمان در آب برای چه کسانی مناسب می ‌باشد که در پاسخ به آن باید بگوییم انتخاب این نوع وضع حمل از هیچ ‌گونه محدودیتی برخوردار نیست و هر فرد بارداری می‌ توانند زایمان طبیعی خود را در آب انجام دهد.

گزینه ‌هایی برای زایمان در آب وجود دارد که شامل شفاف بودن مایع آمنیوتیک، تک قلو بودن جنین، ترس نداشتن مادر از آب، دارا بودن شرایط مناسب برای زایمان طبیعی، داشتن حاملگی کم ‌خطر، دریافت آموزش‌ های لازم، عدم استفاده از داروهای تسکین ‌دهنده درد، پایین بودن سن مادر و عدم وجود خونریزی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا