طب سنتی و طب سوزنی

درمان با طب سوزنی در طب سنتی چگونه است؟

یکی از روش‌ ها قدیمی درمان در شرق آسیا استفاده از طب سوزنی است که در گذشته به دلیل نبودن سوزن ها استریل از سنگ یا استخوان برای درمان با طب سوزنی استفاده می‌ کردند.

در روش درمان با طب سوزنی به عنوان یکی از روش ها درمانی رایج در طب سنتی چینی استفاده می‌شود در این روش پزشک متخصص سوزن‌های بسیار باریک و استریل را در نواحی خاصی از بدن برای بهبود درد و درمان بیماری ها مختلف، وارد می‌کند.

متخصصین طب سنتی بر این باورند که انرژی حیاتی به نام “چی” در سر تا سر بدن به وسیله کانال‌ها یا چاکراه‌هایی جریان دارد که متعادل بودن آن ها برای درمان بیماری ها و حفظ سلامت بدن بسیار تاثیر گذار است.

در صورتی که پزشک متخصص منطقه درست فرو کردن سوزن را برای درمان بیماری در فرد، درست تشخیص دهد باعث می‌شود تاجریان انرژی در بدن متعادل شده و تقویت شود.

در پزشکی مدرن از درمان با طب سوزنی به عنوان روشی برای تحریک سیستم عصبی، عضله و بافت پیوندی استفاده می‌شود.این روش عملکرد طب سوزنی در بدن، باعث ترشح مسکن ها طبیعی مانند: اندرفین در بدن می‌شود.

در ادامه مطلب به معرفی برخی از بیماری ها و اختلالاتی که با استفاده از طب سوزنی درمان می‌شود خواهیم پرداخت:

 1. درمان با طب سوزنی حالت تهوع را بعد از جراحی و شیمی درمانی برطرف می‌کند.
 2. طب سوزنی باعث کاهش درد دندان می‌شود.
 3. طب سوزنی به درمان سردرد هایی که علت میگرنی و یا عصبی دارد می‌پردازد.
 4. طب سوزنی باعث کاهش درد های بعد از زایمان در زنان می‌شود.
 5. درمان با طب سوزنی برای بهبود درد کمر مفید و موثر است.
 6. طب سوزنی به درمان و کاهش درد ها عضلانی در بدن مانند: گردن درد کمک شایانی می‌کند.
 7. طب سوزنی منجر به کاهش دردهای قاعدگی می‌شود.
 8. باعث درمان مشکلات تنفسی مانند: بیماری آلرژی می‌شود.

درمان طب سوزنی,طب سوزنی در طب سنتی,درمان طب سوزنی

عوارض جانبی طب سوزنی

اگر پزشک متخصص از دانش لازم برای استفاده از طب سوزنی برخوردار باشد استفاده از طب سوزنی روشی بسیار خوب و موثر برای درمان بیماری ها است.

شما بعد از جلسات درمان با طب سوزنی در محل فرو شدن سوزن در سطح پوست کمی احساس درد، سوزش و یا کبودی خواهید داشت. درمان با طب سوزنی در افرادی که مشکل انعقاد خون دارند و یا از باطری قلب استفاده می‌کنند، و افراد باردار توصیه نمی‌شود زیرا باعث زایمان زودرس در زنان می‌شود.

استفاده از طب سوزنی برای درمان بیماری ها عوارض خاصی ندارد  و حتی به درمان بی تعادلی بدن کمک می‌کند همچنین استفاده از این روش درد زیادی ندارد تقریبا عوارضی ندارد. در درمان با طب سوزنی به دلیل اینکه سوزن ها بسیار نازک هستند، شما درد چندانی را در پوست خود و محل فروشدن سوزن ها احساس نمی‌ کنید.

این مطلب را از دست ندهید
5 درمان خانگی سرما خوردگی، برای سرما خوردگی چه بخوریم؟

درمان طب سوزنی,طب سوزنی در طب سنتی,درمان طب سوزنی

اهمیت طب سوزنی در طب سنتی

بر اساس آخرین مطالعات پزشکی درمان با طب سوزنی از جمله مهمترین روش ها درمانی در طب سنتی معرفی شده است و در سال ها اخیر به عنوان روشی موثر برای درمان انواع بیماری ها شناخته شده است.

استفاده از روش طب سوزنی را می‌توان به عنوان شیوه ای از درمان در طب جایگزین که دارای پشتوانه علمی است دانست.

در ادامه مطلب به بیان فواید درمان با طب سوزنی که آن را به کاربردی ترین روش درمان بیماری ها در طب سنتی تبدیل کرده است می‌پردازیم:

۱. بهبود خلق

اختلالات روانی مانند: استرس، احساس ترس و نگرانی و… موجب عدم تعادل هورمونی در بدن می‌شود. پزشکان با استفاده از درمان با طب سوزنی سیستم عصبی مغز را تحریک کرده و این کار موجب ترشح هورمون شادی بخشی به نام اندورفین است که تاثیر این هورمون در بدن کاهش استرس و اضطراب های مزمن و ایجاد حالت شادی و حال خوب در فرد می‌باشد.

۲. تسکین درد

ترشح هورمون اندرفین در بدن به عنوان مسکنی طبیعی عمل می‌کند به همین دلیل می‌تواند به صورت موثر به کاهش درد های بدنی کمک کند.

۳. بهبود کیفیت خواب

استفاده از روش درمان با طب سوزنی باعث ترشح هورمون مفیدی در بدن به نام ملاتونین می‌شود که برای به تعادل رسیدن هورمون ها بدن بسیار موثر بوده و سیستم خواب و بیداری شما را منظم می‌کند

۴. تقویت سیستم ایمنی بدن

طب سوزنی با تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن، موجب افزایش سلامتی می‌شود  و بدن را در برابر بیماری ها محافظت می‌کند.

۵. تقویت هضم

درمان با طب سوزنی می‌تواند بسیاری از اختلالات مربوط به سیستم گوارش را از طریق بهبود عملکرد گوارش و غدد درون ریز و سایر اندام ها مرتبط درمان کند.

۶. تقویت طراوت و زیبایی پوست

طب سوزنی با تحریک گردش خون در نواحی مختلف پوست موجب اکسیژن رسانی و تقویت خونرسانی در پوست می‌شود که این عملکرد انتقال مواد لازم برای تغذیه مناسب پوست را افزایش می‌دهد.

تقویت گردش خون در پوست به شادابی و زیبایی آن کمک خواهد کرد، در واقع این طراوت در پوست شما حاصل دفع مواد زاید از سطح پوست می‌باشد.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با بیماری پرخوری عصبی یا بولیمیا

درمان طب سوزنی,طب سوزنی در طب سنتی,درمان طب سوزنی

انواع روش ها درمان با طب سوزنی

درمان با طب سوزنی انواع مختلفی دارد مانند: طب سوزنی چینی، طب سوزنی غربی، آریکولار‌تراپی، الکترا‌کوپانچر، لیزر‌آکوپانچر، سگمنت تراپی، طب فشاری و..

درمان به روش استفاده از طب سوزنی برای درمان بعضی بیماری ها موثر تر است البته به صورت طبیعی اگر درمان طب سوزنی که مربوط به طب سنتی است با روش ها درمانی در طب مدرن ترکیب شود قطعا از نتایج بهتری برخوردار خواهیم شد.

چه بیماری هایی با طب سوزنی درمان می‌ شود؟

طبق آمار ها ارائه شده از طرف سازمان بهداشت جهانی طب سوزنی برای درمان بیشتر از ۱۰۰ نوع بیماری مفید بوده است که در ادامه مطلب شما را با انواع بیماری ها قابل درمان با طب سوزنی آشنا خواهیم کرد:

 1. طب سوزنی به درمان بیماری‌ های مغز و اعصاب مانند: میگرن، افسردگی، اضطراب و بیخوابی کمک شایانی می‌ کند.
 2. طب سوزنی باعث تناسب اندام و کم کردن سایز بدن می‌ شود.
 3. طب سوزنی به درمان لکه ها پوستی و جای جوش صورت کمک می‌ کند.
 4. درمان با طب سوزنی برای نازایی و ناباروری زنان موثر است.
 5. طب سوزنی مفید برای بیماری کبد چرب، تخمدان پلی کیستیک، روده عصبی و مثانه عصبی است.
 6. درمان فلج شدن عضلات، سکته مغزی و کوتاهی قد به وسیله طب سوزنی امکان پذیر است.
 7. طب سوزنی پرخوری عصبی و اعتیاد به سیگار را درمان می‌کند.
 8. اگر دچار دیسک کمر ، سیاتیک، آرتروز و روماتیسم هستید می‌توانید از درمانی با طب سوزنی استفاده کنید.
 9. طب سوزنی گرفتگی، دردهای ماهیچه‌ای و آسیب‌های ناشی از ورزش کردن را کاهش می‌دهد.

برای درمان با طب‌ سوزنی چه باید بکنیم؟

درمان با طب سوزنی ممکن است در مراحل اولیه موثر برای بهبود امراض نباشد اما پزشک متخصص بر اساس نوع بیماری شما و میزان متابولیسم بدن، زمان درمان و تعداد جلسات را برای هر فرد تعیین می‌کند.

نتیجه گیری:

امروزه از طب سوزنی برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می‌کنند البته باید دقت کنید برای درمان با طب سوزنی حتما به پزشک متخصص در این حوزه مراجعه کنید تا بتوانید از فواید این روش به خوبی برخوردار شوید

طب سوزنی در درمان انواع بیماری ها گوارشی، درد ها عضلانی و گرفتگی ها، بیماری ها مربوط به زنان، هاضمه، مشکلات تنفسی و… کمک زیادی می‌ کند ضمن اینکه برای سلامتی و تناسب اندام،  زیبایی پوست و مو بسیار مفید و موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا