طب سنتی و طب سوزنی

انواع آرامبخش های گیاهی

هر فردی بدون شک تلاش می کند که بدون هیچ ‌گونه استرسی و با آرامش زندگی را پشت سر بگذارد، همچنین تمام تلاش خود را انجام می‌ دهد که از آرامش ایجاد شده نهایت لذت را ببرد که داشتن یک زندگی بدون دغدغه را می توانید با استفاده از گیاهان آرامبخش بدست آورید.

ممکن است برای هر فردی این سوالات پیش آید که بهترین داروی آرام‌ بخش گیاهی چیست و این گیاهان چه هنگامی مورد استفاده قرار می گیرند که برای پاسخ به این سوالات در ادامه قصد داریم انواع آرام‌ بخش گیاهی را برای شما معرفی کنیم.

چه زمانی به گیاهان دارویی نیاز پیدا می کنیم

همه افراد بدون شک به دنبال آرامش هستند و می خواهند شب‌ ها را در کمال آرامش و بدون هیچ‌ گونه استرسی به خواب روند‌ که استفاده از گیاهان دارویی به داشتن این شرایط کمک زیادی می کند. گیاهان بسیاری چون شیرین بیان، گل بنفشه، گشنیز، بیدمشک، بهار نارنج، عرق نعنا، گل بابونه، گل میخک، گل محمدی، زعفران، گل گاوزبان و آرامش گلی برای فرار از استرس مناسب است.

خواص گیاهان دارویی,گیاهان آرامبخش,گیاهان دارویی آرامبخش

دمنوش گیاهی گل‌ گاوزبان

گل گاوزبان در دسته گیاهان آرامبخش استرس قرار دارد که طرز تهیه آن بسیار راحت است به این صورت که باید دو قاشق غذا خوری گیاه گل گاوزبان را همراه با دو قاشق مربا خوری گیاه سنبل طیب مخلوط کرده و داخل کتری ریخته و اجازه دهید حدود ۱۵ دقیقه روی حرارت ملایم قرار بگیرد و در نهایت بعد از آماده شدن دمنوش را صاف کرده و میل کنید.

خواص گیاهان دارویی,گیاهان آرامبخش,گیاهان دارویی آرامبخش

دمنوش آرامش‌ بخش نعنا

نعنا به‌ عنوان یکی از گیاهانی معرفی می ‌شود که همه‌ جا در دسترس است و به‌ راحتی می‌ توانید آن را از عطاری ‌ها خریداری کنید. برای استفاده از دمنوش آرام‌ بخش نعنا می ‌توانید یک قاشق غذاخوری نعناع خشک یا برگ نعنا تازه را درون آب جوش بریزید و ۳ تا ۴ دقیقه صبر کنید که دمنوش شما آماده شود.

این مطلب را از دست ندهید
5 درمان خانگی سرما خوردگی، برای سرما خوردگی چه بخوریم؟

دقت داشته باشید که نیازی نیست دمنوش نعنا را بر روی حرارت قرار دهید بلکه آن را به آب جوش بیفزایید و اجازه دهید دم بکشد، این دمنوش می‌ تواند به کاهش فشار ذهنی و استرس کمک زیادی کند.

خواص گیاهان دارویی,گیاهان آرامبخش,گیاهان دارویی آرامبخش

دمنوش هل

هل یکی از بهترین گیاهان دارویی آرامبخش است که برای آرامش اعصاب و روان مورد استفاده قرار می‌ گیرد به همین علت بسیاری از افراد از آن به‌ عنوان دارویی ضد افسردگی یاد می‌ کنند. در واقع در طب سنتی از دمنوش و روغن هل برای درمان بیمارانی که دچار افسردگی شده ‌اند استفاده می ‌شود.

خواص گیاهان دارویی,گیاهان آرامبخش,گیاهان دارویی آرامبخش

دمنوش شیرین‌ بیان

از دیگر گیاهان دارویی ضد افسردگی شیرین بیان می ‌باشد که کم ‌تر از ۵ دقیقه می‌ توانید آن را آماده کنید. با توجه به این‌ که این گیاه خاصیتی ضد افسردگی دارد می‌ توان برای آرامش اعصاب از آن استفاده کرد. به این صورت که یک قاشق چای خوری شیرین بیان را می‌ توانید به یک لیوان آب اضافه کنید و بعد از ۵ دقیقه آن را از روی حرارت بردارید سپس مانند چایی از آن استفاده کنید.

خواص گیاهان دارویی,گیاهان آرامبخش,گیاهان دارویی آرامبخش

دمنوش گل بنفشه

از انواع گیاهان دارویی می ‌توان گل بنفشه را نام برد که برای افرادی که از بی‌ خوابی رنج می ‌برند و دچار اضطراب و استرس هستند گزینه بسیار مناسبی است. برای تهیه این دمنوش باید مقداری برگ تازه گل بنفشه را شستشو دهید و آن را با مقداری آب بجوشانید، سپس بعد از گذشت چند دقیقه که رنگ آن سبز شد دمنوش را صاف کنید و هر چند ساعت یک‌ بار مقداری از آن را میل نمایید.

خواص گیاهان دارویی,گیاهان آرامبخش,گیاهان دارویی آرامبخش

دمنوش گشنیز

گیاهان بسیاری برای دوری از استرس وجود دارد که از میان آن‌ ها می توان دمنوش گشنیز نام برد که طرز تهیه آن بسیار راحت می باشد. برای تهیه این دمنوش بهتر است چند گرم از تخم گشنیز را با چند عدد فلفل سیاه مخلوط کنید و یک قاشق غذاخوری از آن را در آب جوش بریزید، سپس بعد از نیم‌ ساعت آن صاف کرده و روزی ۲ بار یک فنجان آز آن را میل کنید.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با بیماری پرخوری عصبی یا بولیمیا

خواص گیاهان دارویی,گیاهان آرامبخش,گیاهان دارویی آرامبخش

دمنوش بیدمشک

افرادی که از بی‌ خوابی رنج می ‌برند می ‌توانند برای داشتن خوابی آرام از بیدمشک به عنوان آرامبخش گیاهی برای خواب استفاده کنند. برای تهیه این دمنوش باید یک لیتر آب را با ۵۰ گرم بیدمشک  مخلوط کنید و اجازه دهید حدود ۲ دقیقه بجوشد، سپس بعد از ۱۰ دقیقه دم کشیدن آن را از صافی رد کرده و قبل ‌از خواب یک فنجان از دمنوش بیدمشک را استفاده کنید.

خواص گیاهان دارویی,گیاهان آرامبخش,گیاهان دارویی آرامبخش

دمنوش بابونه

گیاه بابونه یکی از بهترین گیاهان آرامبخش اعصاب معرفی می‌ شود که به داشتن خوابی راحت کمک می‌ کند و افرادی که از سردرد رنج می ‌برند می توانند از دمنوش بابونه استفاده کنند.

برای طرز تهیه دمنوش بابونه کافی است یک قاشق چای خوری گل بابونه خشک را درون آب جوش بریزید و اجازه دهید برای ۱۰ دقیقه دم بکشد، سپس با استفاده از شیرین ‌کننده‌ ها آن را میل کنید.

خواص گیاهان دارویی

در سالیان گذشته مردم  برای برطرف کردن بیماری و مشکلات خود از داروهای گیاهی بهره می‌ بردند، البته هنوز هم بسیاری از افراد آن‌ ها را در طب سنتی بکار می‌ برند؛ در واقع مصرف بسیاری از داروهای گیاهی می‌ تواند آرامش ‌بخش باشد.

اگر شما هم تاکنون از هیچ گونه گیاهی برای درمان بیماری خود استفاده نکرده‌ اید بهتر است یک ‌بار هم شده از گیاهان نام‌ برده برای رفع استرس و اضطراب استفاده نمایید تا نتایج آن را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا