پوست و مو زیبایی

عارضه موخوره چیست؟

چه مرد باشید یا زن، پیر یا جوان، قطعا همه افراد در طول زندگی شان به دلایل مختلف دچار عارضه موخوره شده اند.

موخوره در واقع همان شکاف و دوشاخه شدن انتها موها است که به دلایلی از جمله: آسیب دیدن فیزیکی به موها که باعث خشک شدن بیش از حد و در نتیجه شکنندگی و خارج شدن از فرم سالم و طبیعی خود، به اصطلاح وز شدن می‌شود، که اگر نسبت به درمان آن بی توجه باشیم ممکن است تمام موهای شما را درگیر کند.

یکی از راه های فراگیر بین تمام مردم کوتاهی نوک موها یا نوک زنی مو با دیدن علائم موخوره در موها خود است این روش اگرچه به درمان مقطعی این عارضه کمک می‌کند اما در بلند مدت هیج نتیجه مثبتی در درمان موهای شما ندارد تنها راهکار مفید و موثر برای درمان قطعی آن مراجعه به پزشک متخصص است.

انواع موخوره,درمان موخوره,عارضه موخوره

انواع موخوره

عارضه موخوره انواع گوناگونی دارند که ممکن است در هر بخش از ساقه مو خود را نشان دهند و آن بخش را دچار نافرمی و چند شاخه شدن، شکنندگی و بد حالتی کنند در ادامه مطلب به بررسی ویژگی های انواع موخوره خواهیم پرداخت:

موخوره دو شاخه

شایع ترین نوع موخوره در موها، دو شاخه شدن انتهای ساقه مو به شکل ۷ است.

اگر به انتهای موهای خود نگاه کنید و متوجه این حالت در چند دسته از موهایتان شوید شما دچار عارضه موخوره شده اید که پیشنهاد می کنیم برای درمان ابتدایی آن و پیشگیری از پیشرفت موخوره، کمی نوک موهایتان را با قیچی اصلاح کنید.

موخوره سه شاخه

مو خوره سه شاخه معمولا زمانی در موهای شما به وجود می‌آید که به دلیل کم بودن آب در بدن تان موها دچار خشکی بیش از حد و شکنندگی شده باشند در نتیجه اگر انتهای موهای خود را نگاه کنید متوجه چند شاخه شدن موهایتان به شکل چنگال مانند خواهید شد.

این عارضه زمانی پدید می‌آید که کوتیکول مو به دلایل مختلف مثل کمبود ویتامین های لازم برای شادابی و رشد مو، ضعیف شده باشد و از کورتکس مو جدا شود در نتیجه عارضه موخوره در مو ها شما قطعی می‌باشد.

موخوره به شکل پر

به دلیل عدم رعایت بهداشت مو و شست و شوی به موقع موها و همچنین رنگ کردن مداوم مو ها بدون رسیدگی به آن، عدم رعایت نکات بهداشتی در سالن های زیبایی و آرایشی مانند: استفاده نکردن از وسایل شخصی برای هر فرد، قیچی و شانه آلوده و … عارضه موخوره در انتهای مو های شما به صورت چند شاخگی مانند: پر به وجود خواهد آمد.

این مطلب را از دست ندهید
خط خنده و علل ایجاد کننده آن  

موخوره درختی

معمولا کسانی که به مدت طولانی سر و موهایشان در مقابل اشعه ها ماورا بنفش خورشید قرار می گیرد و همچنین کسانی که در سالن های آرایشی به عنوان مدل مو، موهایشان را حالت می‌دهند مثل: پوش دادن مکرر ، استفاده از تافت های قوی با چسبندگی بالا و سشوار کشیدن مداوم با حرارت بیشتر از حد مناسب، عدم شست و شوی به موقع موها خصوصا قبل از خوابیدن، این عارضه برای موهایشان پیش خواهد آمد.

انواع موخوره,درمان موخوره,عارضه موخوره

موخوره گره ای

این عارضه معمولا برای خانم هایی اتفاق می‌افتد که در برابر حرارت بالای دستگاه های فرم دهی به مو مثل: انواع بابلیس، سشوار،  بیگودی برقی و  برس پیچ های حرارتی با دمای بیشتر از حد تحمل موها به صورت مداوم قرار می گیرند این کار باعث می‌شود که ساقه های مو دچار خشکی،  نافرمی و شکنندگی شوند همچنین این افراد با بررسی انتهای ساقه موهایشان متوجه چند شاخگی گره شکل مو ها و عارضه موخوره  می شوند.

موخوره ناقص

این موخوره زمانی به وجود می‌آید که موهایتان به صورت مدام در برابر کشیدگی انواع مدل های شینیون ،سشوار کشیدن های غیر اصولی، برس زدن و یا شانه کردن های با کشیدگی بیش از حد مو ها به وجود می‌آید. همچنین این عارضه در خانم هایی که عادت به بستن موهایشان به صورت دم اسبی دارند شایع است.

موخوره نقاط سفید

گاهی بر اثر رنگ زدن های غیر اصولی و یا مکرر در طول یک ماه مانند: مش زدن یا رنگ و لایت کردن، موها دچار سوختگی بر اثر آمیختگی زیاد با مواد شیمیایی می‌شوند که متاسفانه درمان و جبران موها در اینگونه موارد بسیار دشوار و زمان بر خواهد بود و معمولا بعد از بررسی نوک موهایتان متوجه عارضه موخوره نقاط سفید که از بدترین نوع موخوره ها است خواهید شد.

انواع موخوره,درمان موخوره,عارضه موخوره

انواع روش ها موخوره گیری چیست؟

معمولا بعد از مبتلا شدن به عارضه موخوره بخشی از درمان موها غیر قابل بازگشت و ترمیم شدن است و تنها راهکار آن نوک زنی با قیچی است. اما در ادامه مطلب شما را با سایر روش هایی که می توانید در درمان عارضه موخوره خود داشته باشید آشنا خواهیم کرد:

۱. از موها خود مراقبت کنید

شما می‌توانید برای ترمیم موهای آسیب دیده خود برای مدتی از سشوار کشیدن مداوم موهای تان، استفاده از دستگاه هایی که حرارت بالایی دارد مانند انواع بیگودی برقی، بابلیس و سایر حالت دهنده ها که باعث خشکی و شکنندگی موها می شود پرهیز کنید و یا در صورت نیاز به استفاده از سشوار آن را با فاصله از موهایتان نگه دارید.

این مطلب را از دست ندهید
درباره تزریق فیلر به صورت چه می‌ دانید

همچنین از رنگ کردن و لایت و مش زدن تا مدتی خداحافظی کنید و به دنبال تقویت، آبرسانی، شادابی و ویتامینه کردن موهای خود باشید.

۲. در بستن موهایتان از روش های دیگری استفاده کنید

اگر از کش های سفت و تنگ برای بستن موهایتان استفاده می کنید وقت آن رسیده تا آن ها را تغییر دهید.

از کش هایی استفاده کنید که حالت کشسانی نرم تری دارند تا مجبور نباشید هنگام بستن موهایتان بیش از حد آن ها را بکشید.

۳. با روغن ها طبیعی موهایتان را تقویت کنید

بهترین و طبیعی ترین راه برای درمان موخوره، تقویت و خوش حالت شدن موها استفاده از روغن های طبیعی مانند: بادام یا آرگان بعد از استحمام می‌باشد.

۴. داروهای تقویت کننده مو مصرف کنید

معمولا پزشکان متخصص استفاده از قرص یا آمپول های بیوتین و هیر فولیک را برای تقویت مو، خوش حالتی جلوگیری از شکنندگی و آبرسانی موهایتان برای یک دوره درمانی مشخص تجویز می کنند که علاوه بر درمان عارضه موخوره، باعث ویتامینه شدن و جلوگیری از ریزش مو نیز می شود.

۵. شامپو های تقویت کننده مو استفاده کنید

شما باید برای تشخیص جنس موهایتان به پزشک متخصص مراجعه کنید تا از جنس موهایتان آگاه شوید و بعد از آن اقدام به خرید شامپویی مناسب کنید که دارای روغن های طبیعی مانند:  بادام، آرگان یا نرم کننده هایی مانند گلیسیرین باشد تا علاوه بر جلوگیری از ریزش مو، باعث خوش حالت شدن و آبرسانی موهایتان شود.

۶. موهایتان را به شیوه درست شانه بزنید

بهترین روش شانه کردن مو از قسمت میانی یا انتهای ساقه مو ها است و بعد کم کم به سمت ریشه مو ها حرکت کنید. این کار سبب جلوگیری از کنده شدن موهای شما و خوش حالتی آن می‌شود.

نتیجه گیری

عارضه موخوره به دلایل مختلفی مانند: عدم رعایت بهداشت فردی، عدم مراقبت مناسب از مو ها، استفاده زیاد از وسایل حالت دهنده مو که حرارت بالایی دارد و همچنین روش های نامناسب در شانه زدن و شست و شو مو ها به وجود می‌ آید.

راهکار درمان این عارضه تغییر در شیوه رفتار شما با موهایتان و تقویت آن ها می باشد، خانم هایی که به صورت مستمر موهایشان را رنگ می کنند بیشتر از سایرین دچار این عارضه می‌شوند بنابر این لازم است تا برای مدتی از انجام این کار رهیز کنند تا موهایشان بهبود یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا