پوست و مو زیبایی

بهترین راهکارها برای درمان جای سوختگی

گاهی اوقات به‌ صورت اتفاقی سوختگی هایی ایجاد می‌ شود که ممکن است اثراتی را از خود برجای بگذارد، به عنوان مثال اگر قسمت‌ هایی از پوست به ‌علت حرارت زیاد با آب جوش، آتش یا روغن و …  دچار آسیب شوند بر روی زیبایی پوست تاثیر می گذارند.

در این شرایط اگر برای درمان این آسیب ها اقدامات لازم را انجام ندهید ممکن است عفونت‌ های ایجاد شود که به سختی درمان شوند که در ادامه مطالب بهترین روش برای درمان جای سوختگی را برای شما بیان خواهیم کرد.

علت به وجود آمدن جای سوختگی بر روی پوست

همان طور که گفته شد بدن بر اثر برخورد با اجسام داغ، آب جوش، آتش و … دچار سوختگی‌ هایی می شود که سلول ‌های پوست را از بین می برند و در نتیجه پوست با آسیب های سطحی یا عمقی مواجه می ‌شود، بعد از این سانحه پوست برای ترمیم آسیب‌ هایی که دیده است نوعی پروتئین را برای رشد سلول پوست تولید می‌ کند و بعد از این‌ که سوختگی پوست رفع شود، سلول ‌های جدید جایگزین سلول‌ های مرده می‌ شوند.

نواحی که دچار آسیب می شوند تغییر رنگ خواهند داد و گاهی اوقات پوست آن قسمت ضخیم می ‌شود، در نتیجه جای زخم ایجاد خواهد شد. گاهی اوقات با مرور زمان جای زخم ها ترمیم خواهد شد و هیچ ‌گونه اثری از آن‌ ها بر روی پوست نمی ماند، اما در خیلی از موارد هم سوختگی‌ ها اثرات زیادی بر روی بدن برجای می‌ گذارند که به‌ راحتی اثر آن‌ ها از بین نمی‌ رود که در این شرایط باید روش های مختلفی را برای درمان‌ جای سوختگی به کار ببرید.

انواع سوختگی پوست,بهترین روش برای درمان جای سوختگی,روش درمان جای سوختگی

انواع سوختگی پوست

گاهی اوقات سوختگی‌ هایی بر روی پوست ایجاد می شود که ممکن است جای آن‌ ها همچنان بر روی بدن باقی بماند، در واقع هر کدام از این سوختگی‌ ها عللی دارد که در ادامه آن‌ ها را بیان می‌ کنیم.

سوختگی الکتریکی

یکی  از سوختگی‌ هابی که باعث می‌ شود عارضه‌ های پوستی ایجاد شود سوختگی الکتریکی می‌ باشد که به دلیل برخورد پوست با جریان‌ های الکتریکی ایجاد خواهد شد.

سوختگی با تابش آفتاب

سوختگی بر اثر تابش آفتابی یکی از عارضه‌ هایی است که به دلیل قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم آفتاب رخ می دهد. گاهی اوقات اشعه ایکس سوختگی ‌هایی را بر روی بدن ایجاد می ‌کند که در نهایت باعث تغییر رنگ پوست می ‌شود و ممکن است رنگدانه‌ هایی را بر روی پوست بدن ایجاد نماید.

سوختگی شیمیایی

از عارضه‌ های سوختگی دیگر می توان سوختگی شیمیایی را نام برد که تحت این شرایط پوست افراد با مواد شیمیایی چون حلال ها و اسید های غلیظ به‌ صورت مستقیم تماس پیدا می‌ کند.

انواع سوختگی پوست,بهترین روش برای درمان جای سوختگی,روش درمان جای سوختگی

سوختگی با آتش

سوختگی در اثر آتش یکی از خطرناک ‌ترین نوع سوختگی ‌هایی است که در بیشتر مواقع برای افراد رخ می ‌دهد و آسیب ‌های جدی را به پوست وارد می ‌کند. با از بین رفتن سلول های پوستی جای زخم بر روی پوست به‌ صورت طولانی ‌مدت باقی خواهد ماند.

این مطلب را از دست ندهید
عارضه موخوره چیست؟

سوختگی از لحاظ میزان شدت

میزان شدت سوختگی یکی از موارد مهمی است که بر روی درمان جای سوختگی تأثیر می‌ گذارد، بنابراین بهتر است با انواع سوختگی از لحاظ شدت آشنایی پیدا کنید، اما نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که ۳ لایه اصلی، پوست را تشکیل می ‌دهد که بر اساس میزان آسیب این لایه‌ ها درجه‌ بندی خواهند شد.

لایه چربی:  به لایه زیر جلدی و عمیق ‌ترین بافت پوست گفته می‌ شود.

لایه درم: به لایه میانی پوست گفته می‌ شود که مویرگ ‌های خونی، فولیکول مو و انتهای غدد عصبی آن را تشکیل می‌ دهند.

اپیدرم: به لایه بیرونی پوست گفته می شود.

سوختگی کامل

گاهی اوقات پوست بر اثر سوختگی بیش‌ از حد آسیب زیادی می‌ بیند که تحت این شرایط هر ۳ لایه پوست با صدماتی رو به ‌رو خواهند بود و بسیار دردناک است، چرا که بافت ‌هایی از پوست بدن از بین می ‌رود و معمولا جای زخم در این قسمت ها ماندگار خواهد شد.

سوختگی ناحیه اپیدرم

یکی از عارضه هایی که باعث ایجاد سوختگی سطح پوست می ‌شود سوختگی اپیدرم می‌ باشد که تنها تورم و قرمزی را ایجاد می ‌کند که هیچ گونه زخمی بعد از تکمیل دوره درمان بر روی پوست باقی نخواهد ماند.

سوختگی درم

سوختگی درم که به لایه میانی پوست مرتب شود با درد نسبی همراه است و پوست را قرمز می ‌کند، اما این نوع سوختگی گاهی اوقات تاول‌ هایی را بر روی پوست ایجاد خواهد کرد.

سوختگی لایه زیر جلدی

آسیبی که به‌ علت سوختگی عمقی در لایه زیر جلدی به وجود می‌ آید از وخامت زیادی برخوردار است و باعث خشکی و قرمزی پوست خواهد شد، این نوع سوختگی گاهی اوقات تاول‌ هایی را بر روی پوست بدن ایجاد می ‌کند که ممکن است بسیار دردناک باشند که می توانید با مراجعه به متخصص بهترین روش برای درمان جای سوختگی را به کار ببرید.

انواع سوختگی پوست,بهترین روش برای درمان جای سوختگی,روش درمان جای سوختگی

از بین بردن جای زخم سوختگی

اگر عارضه سوختگی بر روی پوست شما جا مانده است، می ‌توانید بهترین کرم ‌ها و پمادها را برای از بین بردن آن استفاده کنید، چند نمونه از این پمادها شامل آلفا، کالاندولا، سولفادیازین و سیکازوم می‌ شود.

پماد سیکازوم انتخابی مناسب برای افرادی است که جای سوختگی آن‌ ها به‌ علت لیزر ایجاد شده‌ است، چرا که این پماد سلول ‌های بنیادی را به ‌سرعت ترمیم می‌ کند، همچنین برای درمان اثرات جای سوختگی ناشی از روغن داغ بسیار مناسب است.

گاهی اوقات ممکن است پوست دست کودکان به علت ‌های مختلف دچار سوختگی شود که برای از بین بردن جای آن می ‌توانید از پماد کالاندولا استفاده کنید، چرا که از خاصیت ضد التهابی برخوردار است و سلول ‌های بنیادی را سریعا ترمیم می‌ کند، همچنین به بهبود گردش خون کمک می ‌کند تا جای سوختگی به‌ راحتی از بین رود.

این مطلب را از دست ندهید
تاثیر کربوکسی تراپی در حیطه پوست و زیبایی

از دیگر درمان ‌هایی است که برای از بین بردن جای سوختگی روی بدن می ‌توان معرفی کرد استفاده از پماد آلفا می‌ باشد. سولفادیازین باعث کنترل رشد باکتری ‌های ایجاد کننده زخم می‌ شود و اجازه نمی‌ دهد که عارضه‌ های ناشی از سوختگی بیشتر شود.

درمان جای سوختگی با روش‌ های پزشکی

گاهی اوقات ممکن است زخم‌ هایی که در اثر سوختگی بر روی بدن ایجاد می ‌شوند با درمان ‌های گیاهی و استفاده از پماد از بین نرود، بنابراین بهتر است به پزشک ‌های متخصص جراح پلاستیک یا پوست مراجعه کنید تا راهکار مناسبی را در اختیار شما قرار دهند. بسیاری از متخصصان پوست برای از بین بردن جای سوختگی از لیزر و تزریق ژل و فیلر استفاده می ‌کنند.

همان طور که گفته شد بسیاری از افراد برای از بین بردن جای سوختگی از درمان ‌های گیاهی استفاده می ‌کنند، اما تحت شرایطی که جای سوختگی به‌ راحتی از بین نمی‌ رود پزشکان متخصص می‌ توانند از وسایلی چون لیزر برای محو کردن جای سوختگی استفاده کنند.

اشعه‌ های لیزر باعث می‌ شود که لایه‌ های زیرین پوست درمان شوند و بافت ‌های آسیب ‌دیده به‌ راحتی ترمیم خواهد شد، در نتیجه جای سوختگی کاملا محو می ‌شود. با استفاده از دستگاه ‌های لیزر در مدت زمان بسیار کم می توانید به درمان جای سوختگی بپردازید.

انواع سوختگی پوست,بهترین روش برای درمان جای سوختگی,روش درمان جای سوختگی

درمان سوختگی با استفاده از ژل و فیلر

گاهی اوقات زخم هایی که در اثر سوختگی بر روی پوست ایجاد می ‌شوند سریعا بهبود پیدا نمی‌ کنند و عملیات ترمیم بافت ‌های سلولی که از طریق کلاژن سازی ایجاد می ‌شود ممکن است نامنظم شوند که باعث ایجاد زخم بر روی پوست می‌ شود که در این شرایط افراد می ‌توانند برای از بین بردن این عارضه از تزریق فیلر و ژل استفاده کنند.

درمان خانگی جای زخم سوختگی

زمانی‌ که با عارضه سوختگی همراه می‌ شوید معمولا آثار زخم‌ هایی را بر روی پوست خود مشاهده خواهید کرد که برای محو آن‌ ها ممکن است با دردسرهایی مواجه شوید، بنابراین هنگامی‌ که درمان خانگی را در پیش می ‌گیرید باید موارد بسیاری را رعایت کنید.

به عنوان مثال بهترین راه درمان جای سوختگی این است که با استفاده از کرم‌ های مرطوب کننده پوست بدن خود را ماساژ دهید تا گردش خون در بافت ‌های آسیب ‌دیده بهبود یابد و کلاژن سازی پوست به‌ صورت منظم انجام گیرد تا در نهایت سطح پوست صافی داشته باشید.

تا حد امکان سعی کنید به مصرف غذاهایی که از ویتامین C برخوردار هستند، بپردازید تا باعث کلاژن سازی پوست شود. دقت داشته باشید که قبل ‌از هر گونه درمان برای از بین بردن جای سوختگی با لیزر یا پماد یا تزریق بهتر است با پزشک متخصص مشاوره کنید تا درمان مناسبی را به شما اختصاص دهند، همچنین به ‌هیچ ‌وجه از کرم‌ های ضد آفتاب نباید بر روی محل دچار آسیب استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا