قلب و عروق

سکته قلبی چیست و چه علائمی دارد؟

علایم سکته قلبی | جراحی ‌های قلبی

سکته قلبی به همان حمله‌ قلبی گفته می‌ شود که باعث ایجاد فرآیندی در بدن خواهد شد و ممکن است قسمتی از عضله‌ های قلب را به‌ صورت کامل از بین ببرد که این اتفاق هم به ‌علت کند شدن جریان خون عروق رخ می‌ دهد و در نهایت نارسایی قلبی را به وجود می‌ آورد.

زمانی ‌که این فرایند برای عروق کورنر اتفاق بیافتد ایسکمی در قلب ایجاد می ‌شود و با توجه به این‌ که قسمتی کوچک یا بزرگ از عضله قلب را درگیر کند سکته‌ های خفیف یا شدید رخ خواهد داد.

سکته قلبی چیست,سکته قلبی علائم,علائم سکته قلبی

علائم سکته قلبی

از علائم سکته قلبی می ‌توان درد در قفسه سینه، تنگی نفس، احساس فشار، احساس گرمای شدید، تعرق زیاد، سرگیجه، تپش قلب و احساس ضعف را نام برد.

علائم سکته قلبی در مردان و زنان کاملا یکسان می‌ باشد، اما اگر درد را در قفسه سینه خود حس کردید باید حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید و حتی در صورت مشاهده یک یا چند مورد از این علائم بهتر است قبل‌ از این‌ که اتفاقات جبران ‌ناپذیری رخ دهد با پزشک خود تماس بگیرید که در این شرایط متخصصان هم بعد از این‌ که معاینات را انجام دهند آزمایش‌ هایی را تجویز می ‌کنند تا بتوانند سلامت و ایمنی قلب شما را مورد بررسی قرار دهند.

دقت داشته باشید که سکته قلبی در خواب هم علائمی دارد، به‌ عنوان مثال خروپف کردن با صدای بلند، احساس خفگی، ضربان قلب تند، ضربان نامنظم، احساس درد در گردن، احساس درد در فک و عرق کردن برخی از علائمی است که هنگام خواب ممکن است رخ دهد.

این مطلب را از دست ندهید
همه آنچه باید درباره تفاوت سکته قلبی و مغزی بدانید.

علائم سکته قلبی در زنان,نشانه های سکته قلبی,سکته قلبی چیست

جراحی قلب چه زمانی انجام می ‌گیرد؟

عمل قلب به‌ عنوان یکی از عمل‌ های بسیار مهم و جدی معرفی می‌ شود که ممکن است در طی حیات هر کسی رخ دهد. جراحی قلب باز به‌ عنوان یکی از سخت ‌ترین عمل‌ ها در نظر گرفته می شود که افراد با علایم بسیاری به پزشک متخصص مراجعه می ‌کنند  و ممکن است تحت عمل قلب قرار گیرند.

تحت چنین شرایطی پزشک برای بررسی سلامت فرد آزمایش‌ هایی را تجویز می‌ کند که یکی از آن‌ ها اکوی قلب می ‌باشد و بعد از این ‌که به تفسیر آزمایش‌ ها پرداخت با توجه به تشخیصی که می ‌دهد ممکن است نوار قلبی را برای بیماران تجویز کند.

بعد از انجام اکو بررسی هایی انجام می گیرد و داروهایی برای بیمار تجویز خواهد شد، اما اگر نتایج آزمایشی که به دست می ‌آید چندان مناسب نباشد باید عمل قلب انجام گیرد.

اصطلاحات بیماری قلبی

علاوه بر علائم سکته قلبی بهتر است با اصطلاحات این بیماری آشنا شوید به عنوان مثال رماتیسم قلبی به ‌معنای تغییر دریچه قلب می‌ باشد و اکوکاردیوگرافی همان اکوی قلبی است، از طرفی تاکی کاردی به تعداد ضربان قلب در حین استراحت گفته می ‌شود، همچنین نارسانی احتقانی به ‌معنای قدرت پمپاژ عضلات قلب است و پیس میکر هم به تنظیم ضربان قلب گفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا