قلب و عروقمغز و اعصاب (نورولوژی)

همه آنچه باید درباره تفاوت سکته قلبی و مغزی بدانید.

فرق سکته قلبی و مغزی چیست؟

تفاوت سکته قلبی و مغزی در نشانه های مربوط به هر کدام در بدن است. نشانه های سکته قلبی و مغزی را باید جدی بگیریم و در کوتاه ترین زمان ممکن علائم را تشخیص دهیم و به پزشک متخصص مراجعه کنیم. چرا که قلب و مغز دو عضو بسیار حیاتی و مهم در بدن انسان هستند و بی توجهی به علائم اختلال در آن ها خطرات جانی بسیاری را برای انسان به وجود می آورد.

نشانه های سکته ی قلبی و مغزی چیست؟

سکته مغزی در بدن نشانه هایی مانند: عرق سرد، تنگی نفس، حالت تهوع دارد و فردی که دچار حمله قلبی می شود در قفسه سینه احساس درد می کند به طوری که این درد تا بازوی دست چپ فرد منتقل می شود.

بعضی از افراد دچار حملات قلبی می شوند که علامتی ندارد یا به صورت خفیف در بدن آن ها ظاهر می شود به همین علت پزشکان این نوع از اختلال را سکته قلبی خاموش می نامند.

تفاوت سکته قلبی و مغزی,علت های سکته قلبی و مغزی,فرق بین سکته قلبی و مغزی

توصیه می کنیم با توجه به اطلاعات داده شده درباره ی فرق بین سکته قلبی و مغزی، مثلا داشتن احساس درد در ناحیه قفسه سینه که  نشانه ای برای حمله قلبی محسوب می شود، این علائم را جدی بگیرید و در کوتاه ترین زمان ممکن برای پیشگیری از خطر ابتلا به سکته قلبی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

سکته مغزی علائمی مانند  سردرد شدید، اختلال در گفتار و بینایی یک چشم یا هر دو چشم را در بدن دارد.

لازم به ذکر است که کسانی که دچار سکته مغزی می شوند علائمی مانند از دست دادن تعادل بدن را دارند به طوری که قادر به راه رفتن عادی نیستند، دچار سرگیجه و یا سیاهی رفتن چشم ها می شوند، همچنین حالت هایی مانند تهوع شدید و استفراغ را تجربه می کنند.

این مطلب را از دست ندهید
درباره ی زندگی نباتی چه می دانید؟

در سکته مغزی به دلیل انسداد رگ ها بر اثر لخته شدن خون پزشک متخصص داروهایی را برای فرد تجویز می کند تا باعث برطرف شدن این مشکلات شود و آسیب های مغزی را در بیمار به حداقل برساند.

در این مطلب شما را با فرق سکته قلبی و مغزی آشنا کردیم. در ادامه مطلب به علت های سکته قلبی و مغزی خواهیم پرداخت.

نشانه های سکته قلبی و مغزی,تفاوت سکته قلبی و مغزی,علت های سکته قلبی و مغزی

عوامل سکته قلبی و مغزی چیست؟

دلایل زیادی برای سکته قلبی و مغزی وجود دارد که مهمترین آن ها مسدود شدن جریان خون در مسیر رگ ها است که سبب ایجاد مشکل در خون رسانی به بدن و اعضای حیاتی مانند : مغز و قلب می شود.

علت ایجاد سکته مغزی

  1. زمانی که گردش خون در سرخرگ های داخل مغز دچار اختلال و لخته شدگی شود.
  2. زمانی که پلاکت ها در مسیر جریان خون تجمع بیش از حد یابند و باعث عدم انتقال مناسب خون به مغز شود.
  3. زمانی که یکی از رگ های خونی در مغز دچار پارگی شود و خون در سایر بافت های مغز نفوذ کند.
  4. معمولا پزشکان متخصص برای تشخیص درست بیماری های مربوط به مغز و اعصاب، آزمایش های دقیق و تخصصی را برای بیمار تجویز می کنند تا بتوانند بر اساس آزمایش ها درست ترین روش برای درمان اختلالات مغزی را استفاده کنند.

علت ایجاد سکته قلبی

  1. زمانی که به دلایل لخته شدگی خون شریان کرونر مسدود و یا باریک می شود فرآیند خون رسانی به ماهیچه ها قلب دچار مشکل و اختلال می شود.
  2. زمانی که سطح کلسترول خون در شریان ها افزایش یابد.

در این مطلب شما را با علت های سکته قلبی و مغزی آشنا کردیم، در ادامه مطلب به بیان راهکار های جلوگیری از سکته قلبی و مغزی خواهیم پرداخت

این مطلب را از دست ندهید
چگونه از ابتلا به بیماری آلزایمر پیشگیری کنیم؟

تفاوت سکته قلبی و مغزی,علت های سکته قلبی و مغزی,فرق بین سکته قلبی و مغزی

خطر سکته مغزی بیشتر است یا سکته قلبی؟

پزشکان در مورد فرق سکته مغزی و قلبی معتقدند که غیر از بروز علائم و نشانه های آن تفاوت دیگری ندارند. اما بر اساس مطالعات انجام شده هر دو نوع سکته خطرناک است و در صورتی که علت های سکته قلبی و مغزی با مراجعه به پزشک متخصص برطرف نشود، می تواند باعث مرگ انسان باشد.

راهکار پیشگیری از نشانه های سکته قلبی و مغزی چیست؟

اگر ما نسبت به فرق بین سکته قلبی و مغزی اطلاعات کامل داشته باشیم متوجه می شویم که باید برای داشتن زندگی سالم و تغذیه ای مناسب بدون مصرف الکل و دخانیات، ورزش کردن، متعادل نگه داشتن فشار خون، کاهش کلسترول بدن، مدیریت استرس و هیجانات تلاش کنیم زیرا بهترین راهکار برای جلوگیری از سکته قلبی و مغزی در انسان است.

فواید تشخیص به موقع حمله های قلبی و مغزی چیست؟

زمانی که ما نشانه های سکته قلبی و مغزی را بدانیم با آگاهی بیشتر و همچنین در کوتاه ترین زمان ممکن برای جلوگیری از پیشروی علائم و کاهش احتمال خطر مرگ به پزشک متخصص مراجعه می کنیم.

نتیجه گیری:

در این مطلب به بررسی فرق سکته قلبی و مغزی، همچنین نشانه های سکته قلبی و مغزی پرداختیم، همچنین این مطلب مهم را یادآور شدیم، بی توجهی شما به این علائم، باعث می شود در معرض خطر سکته های قلبی و مغزی قراربگیرید.

همچنین علت های سکته قلبی و مغزی را بیان کردیم و متوجه شدیم که مهمترین عامل جلوگیری از انسداد رگ های خونی که به دلایل مختلف از جمله افزایش کلسترول خون به همراه تنگ شدن رگ ها به وجود می آید بهتر است که سبک زندگی سالمی را در تغذیه و ورزش کردن داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا