قلب و عروق

درد قفسه سینه نشانه چیست؟

با توجه به اینکه قلب وظیفه خون رسانی به تمام اعضا بدن را دارد یکی از با اهمیت و حساس ترین اعضای بدن شناخته شده است. به همین دلیل گرفتگی ایجاد شده در عروق می تواند بسیار خطرناک باشد. در ادامه به بررسی علت های گوناگون درد قفسه سینه، مسدود شدن قلب  و راه های پیشگیری از آن می پردازیم.

گرفتگی رگ قلب چیست؟

از رایج ترین بیماری هایی که افراد زیادی در سر تاسر دنیا به آن مبتلا می شوند گرفتگی رگ قلب است که در این عارضه سرخرگ اصلی قلب به نام کرونر به علت رسوب چربی مسدود شده و به دنبال این انسداد تامین اکسیژن دیگر اعضا بدن دچار اختلال می شود.

قلب چند رگ اصلی دارد؟

قلب دارای ۳ رگ اصلی است و سکته قلبی زمانی اتفاق می افتد که یکی از رگ های نام برده شده دچار انسداد شود.

در واقع با رسوب چربی در دیواره درونی سرخ رگ ها مسیر خون رسانی مسدود شده و عارضه تصلب شرایین را به وجود می آورد که از جمله مهم ترین علل آمار مرگ و میر در سال های اخیر شناخته شده است.

درد قفسه سینه,درمان گرفتگی عروق,گرفتگی عروق

علت گرفتگی رگ قلب چیست؟

رسوب پلاک های چربی در دیواره رگ های خونی علت اصلی سکته های قلبی شناخته شده است همچنین لازم به ذکر است که گلبول های سفید و سایر سلول ها نیز در اثر ترکیب با پلاک های چربی عامل گرفتگی عروق هستند.

در واقع به میزانی که رسوب چربی در رگ های خونی افزایش یابد موجب تنگ شدن بیشتر رگ های خونی و فشار بیشتر بر پلاک ها می شود.

زمانی که فشار روی پلاک ها بیشتر می شود موجب پارگی و وارد شدن مواد داخل آن به رگ شده  و با مسدود شدن رگ ها به قلب فشار زیادی وارد می شود در نتیجه عوارض بسیاری را ایجاد می کند.

علت گرفتگی رگ قلب چه مواردی است؟

در حال حاضر علت اصلی گرفتگی عروق کرونر مشخص شده نیست ولی دلایل مختلفی برای ابتلا به این عارضه معرفی شده است از جمله فشار خون  بالا، کلسترول زیاد بدن، تری گلیسیرید و سیگار کشیدن، بیماری دیابت، چاقی مفرط و.. مهم ترین نشانه های آن محسوب می شود.این عارضه ممکن است برای هر فردی در سنین مختلف به وجود آید.

درد قفسه سینه,درمان گرفتگی عروق,گرفتگی عروق

علائم گرفتگی رگ قلب

آشنایی با علائم و نشانه های گرفتگی رگ قلب باعث می شود در اسرع وقت برای جلوگیری از سکته های قلبی اقدام کنیم در ادامه به بررسی مهم ترین نشانه های آن می پردازیم:

  1. داشتن احساس درد و سوزش در ناحیه قفسه سینه
  2. داشتن احساس فشار و سنگین شدن قفسه سینه
  3. داشتن تپش قلب بالا به صورت مکرر و نامنظم
  4. داشتن تنگی نفس شدید
  5. کسانی که فشار خون بالا به همراه انسداد رگ های منتهی به کلیه را دارند.
  6. انسداد رگ های خونی در ناحیه پا که باعث درد های عضلانی در این قسمت می شود.
این مطلب را از دست ندهید
همه آنچه باید درباره تفاوت سکته قلبی و مغزی بدانید.

احساس سوزش و درد شدید قفسه سینه در گرفتگی رگ‌ ها

احساس درد قفسه سینه همراه با سوزش از نشانه های بارز گرفتگی رگ قلب است جالب است بدانید که احساس سوزش می تواند به تمام اندام های بدن مانند دست، گردن، شکم، پشت و… منتقل شود بنابراین لازم است با مشاهده اولین نشانه های ذکر شده به پزشک متخصص مراجعه کنید.

این درد می تواند به دلیل وارد شدن تنش های عصبی و روحی ایجاد شود که فقط با مراجعه به پزشک متخصص، مصرف دارو و استراحت در منزل درمان می شود.

فشار قفسه سینه ناشی از گرفتگی رگ قلب

بیشتر افرادی که دچار احساس سنگینی و فشار روی قفسه سینه هستند در معرض ابتلا به گرفتگی عروق و در صورت بی توجهی به نشانه های آن سکته قلبی هستند.

در این وضعیت فرد احساس می کند جسم سنگینی روی سینه او قرار دارد که به ریه ها و قلب فشار وارد می کند.

تپش قلب ناشی از گرفتگی رگ قلب

افرادی که دچار عارضه تصلب شرایین هستند از عارضه تپش قلب رنج می برند  همچنین لازم به ذکر است که تپش قلب در طول روز می تواند همراه با تنگی نفس برای فرد هنگام انجام دادن فعالیت های روزانه ایجاد شود.

تنگی نفس در گرفتگی رگ قلب

از علائم یاد شده درباره گرفتگی رگ قلب احساس تنگی نفس به صورت نامنظم در طول روز و هنگام انجام دادن فعالیت های مختلف است اما هر نوع تنگی نفس بیانگر بیماری نیست بلکه اگر همراه با احساس درد قفسه سینه باشد همچنین فرد در حالت عادی باشد می تواند بیانگر انسداد رگ های قلب باشد.

درد قفسه سینه,درمان گرفتگی عروق,گرفتگی عروق

چگونه متوجه گرفتگی عروق شویم؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که هر کدام از بیماری ها در انسان علائم و نشانه هایی دارد گرفتگی عروق  نیز علائمی مانند تنگی نفس، خستگی هنگام فعالیت های روزانه، مشکلات تغذیه و گوارش، تعریق غیر طبیعی، لکنت زبان، سرگیجه، احساس درد در نواحی مختلف بدن از جمله پا و… دارد که فرد مبتلا برای جلوگیری از خطرات احتمالی لازم است برای درمان آن در اسرع وقت اقدام کند.

این مطلب را از دست ندهید
سکته قلبی چیست و چه علائمی دارد؟

زمانی که فرد به دلیل درد قفسه سینه دچار تنگی نفس می شود در واقع قلب نمی تواند پمپاژ خون را در بدن به درستی انجام دهد در نتیجه فرد دچار سکته قلبی می شود.

گاهی سکته قلبی و یا گرفتگی رگ ها علائم خاصی ندارد و پزشک متخصص از طریق تجویز آزمایش های مختلف می تواند این عارضه را در فرد تشخیص دهد.

لازم است به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که سوزش معده بعد از خوردن غذا می تواند از مهم ترین علائم حمله قلبی باشد که در خانم ها و آقایان در سنین مختلف ایجاد می شود.

آیا گرفتگی رگ قلب با دارو برطرف می شود؟

پزشکان متخصص برای درمان بیماری های مربوط به قلب و عروق مانند تنگی نفس، گرفتگی رگ های خونی، تپش قلب و… دارو تجویز می کنند.

مصرف این دارو ها به درمان درد قفسه سینه و کاهش احساس درد در سایر نواحی بدن کمک می کند ضمن اینکه برخی از دارو ها برای باز کردن رگ های مسدود شده و جلوگیری از سکته های قلبی موثر است.

درد قفسه سینه,درمان گرفتگی عروق,گرفتگی عروق

درمان گرفتگی رگ قلب

برای درمان گرفتگی عروق و پیشگیری از سکته های قلبی لازم است فرد علاوه بر هوشیار بودن نسبت به نشانه های این عارضه که پیش تر بیان کردیم و مراجعه به پزشک متخصص کارهایی را انجام دهد که مانع از ایجاد نشانه های ذکر شده دربدن باشد.

معمولا افرادی که دچار اضافه وزن و یا چاقی مفرط هستند بیشتر از سایرین به دلیل کلسترول خون بالا دچار حملات قلبی و گرفتگی عروق کرونر می شوند بنابراین توصیه جدی ما به این دسته از افراد کاستن اصولی از وزن خود با انجام ورزش روزانه و تغذیه سالم است که تاثیر بسیار زیادی برای درمان گرفتگی عروق دارد.

لازم است ورزشی را انتخاب کنید که مناسب با شرایط روحی و فیزیکی شما باشد و حتما به صورت روزانه بر اساس برنامه ای مشخص انجام شود

برای کاهش وزن و از بین بردن چربی های اضافه بدن لازم است  تا ار رژیم غذایی مفیدی بر اساس تجویز پزشک متخصص تغذیه استفاده کرده و از پرخوری پرهیز کنند. این دسته از افراد لازم است برای درمان گرفتگی عروق علاوه بر ورزش روزانه و رعایت رژیم غذایی سالم از مصرف الکل و چربی های غیر ضروری و اشباع شده پرهیز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا