ریه و آلرژی

سرطان ریه چیست؟

سرطان امروزه به عنوان یکی از بیماری ‌هایی شناخته می‌ شود که در بین مردم  رواج پیدا کرده‌ و از میان انواع آن می‌ توان به سرطان ریه اشاره کرد که عامل اصلی مرگ‌ و میر بسیاری از افراد در سراسر جهان می ‌باشد.

در واقع ریه دو تا اندام اسفنجی شکل است که اطراف قفسه سینه شما قرار دارد و هنگام دم و بازدم اکسیژن را دریافت کرده و دی‌ اکسید کربن را آزاد می‌ کنند. افرادی که به استعمال دخانیات می‌ پردازند نشانه های سرطان ریه در آن ‌ها بیشتر نمایان می شود.

هر چند این نوع از سرطان در افراد غیر سیگاری هم رخ می‌ دهد، اما فردی که در مدت زمان طولانی از سیگار استفاده کند حتی اگر پس ‌از چند سال آن را ترک نماید ممکن است در آینده به سرطان ریه مبتلا شود.

انواع سرطان ریه

سرطان ریه به دو نوع سلول ‌های کوچک و سلول‌ نای غیر کوچک دسته‌ بندی می‌ شود که متخصصین می‌ توانند با مشاهده سلول‌ های سرطانی در زیر میکروسکوپ آن را تشخیص دهند.

سرطان ریه سلول کوچک در افراد سیگاری بیشتر رخ می‌ دهد و نسبت به سرطان ریه سلول غیر کوچک شیوع کمتری دارد. سلول سرطانی غیر کوچک به دسته‌ های مختلفی چون کارسینوم، سلول سنگفرشی، کارسینوم سلول بزرگ، آدنوکارسینوم  دسته‌بندی شود.

انواع سرطان ریه,پیشگیری از سرطان ریه,درمان سرطان ریه

علایم سرطان ریه

اگر بخواهیم در مورد نشانه ‌های سرطان ریه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم باید بگوییم که در مراحل اولیه این نوع از سرطان هیچ‌ گونه علائمی ندارد و نشانه‌ های آن را معمولا زمانی می ‌توان مشاهده کرد که بیماری خیلی شدت گرفته باشد، بنابراین در این زمان نشانه‌ هایی چون تنگی نفس، گرفتگی صدا، سردرد، درد استخوان، سرفه کردن خونی، درد در  قفسه سینه و کاهش وزن از این نشانه ‌ها می ‌باشد.

علت ایجاد سرطان ریه

سیگار یکی از اصلی‌ ترین مواردی است که باعث سرطان ریه در افراد سیگاری و حتی افرادی که در معرض دود سیگار قرار دارند می ‌شود، اما این موضوع به ‌معنای آن نیست که سرطان ریه تنها برای افراد سیگاری رخ می ‌دهد بلکه هر فردی ممکن است در معرض این نوع سرطان قرار بگیرد.

پزشکان بر این باورند که سیگار می‌ تواند به سلول‌ های ریه آسیب وارد کند که در نهایت منجر به سرطان ریه می‌ شود. با توجه به این ‌که دود سیگار سرطان زا‌ است در صورت استنشاق، ریه بلافاصله شروع به تغییر می ‌کند‌ شاید در مرحله اول بدن بتواند این آسیب‌ ها را جبران نماید، اما اگر به‌ صورت مکرر در معرض دود سیگار قرار بگیرید ریه‌ های شما آسیب جدی خواهد دید و در نهایت ممکن است سرطان ریه ایجاد شود.

این مطلب را از دست ندهید
آزمایش آلرژی چگونه است؟

شاید بسیاری از افراد نشانه های سرطان ریه داشته باشند، اما عوامل خطر زایی هستند که این بیماری را ایجاد می کنند. به عنوان مثال فردی که سال‌ های متمادی مشغول سیگار کشیدن است حتی بعد از ترک آن در معرض این بیماری قرار خواهد گرفت.

افرادی که برای درمان سرطان‌ های دیگر پرتو درمانی را انجام می دهند ممکن است به سرطان ریه مبتلا شوند. از طرفی سابقه‌ خانوادگی، قرار گرفتن در معرض مواد سرطان‌ زا و قرار گرفتن در معرض گاز رادون از عوامل ایجاد کننده سرطان ریه می ‌باشد.

نشانه های سرطان ریه,انواع سرطان ریه,پیشگیری از سرطان ریه

عوارض سرطان ریه

علاوه‌ بر کسب اطلاعات در مورد نشانه‌ های سرطان ریه باید در مورد عوارض آن ‌ها اطلاعاتی ارائه شود، به ‌عنوان مثال افرادی که به این نوع سرطان دچار می‌ شوند تنگی نفس برای آن‌ ها ایجاد خواهد شد و با توجه به این ‌که راه اصلی نفس کشیدن آن‌ ها مسدود می شود ممکن است مایعی در اطراف ریه جمع شود که در نتیجه آسیب جدی به ریه وارد خواهد شد.

سرطان ریه می‌ تواند با خونریزی راه نفس کشیدن را مسدود کند که باعث ایجاد سرفه خونی خواهد شد. از دیگر عوارض سرطان ریه می توان  درد در استخوان ‌ها را نام برد، همچنین سرطان ریه می ‌تواند باعث سرطان قسمت‌ های دیگر بدن هم شود.

انواع سرطان ریه,پیشگیری از سرطان ریه,درمان سرطان ریه

درمان سرطان ریه

زمانی‌ که پزشک شما تشخیص دهد که نشانه های سرطان ریه را دارید با توجه به عوامل مختلفی چون سلامت کلی، مرحله سرطان، نوع آن و ترجیحات شما برنامه درمانی را ارائه خواهد داد.

از این ‌رو می ‌توان گفت که افراد می ‌توانند خود به انتخاب روش‌ های درمان سرطان ریه کمک کنند یا این ‌که کلا تحت درمان قرار نگیرد. روش ‌هایی که برای درمان سرطان ریه انتخاب می‌ کنند، ممکن است از عوارضی برخوردار باشد.

اگر وضعیت شما آن‌ چنان وخیم نباشد فقط داروهایی را برای تسکین درد تجویز می‌ کنند، اما به‌ طور کلی می‌ توان گفت که روش‌ های درمان سرطان ریه شامل عمل جراحی، رادیوتراپی، شیمی‌ درمانی دارودرمانی می‌ شود.

تشخیص سرطان ریه

سرطان ریه را می‌ توان با آزمایش‌ های مختلف تشخیص داد، در واقع پزشکان می توانند با استفاده از سی تی اسکن  و ام و آر آی سرطان ریه را تشخیص دهند. افرادی که به ‌شدت سیگار می‌ کشند حتی در صورت نداشتن هیچ‌ گونه مشکلی هم هر سال برای تست غربالگری به مراکز مورد نظر مراجعه کنند.

این مطلب را از دست ندهید
آلرژی چیست و چه علائمی دارد | علت و درمان آلرژی

در صورت وجود نشانه‌ های سرطان ریه آزمایش‌ های مختلفی توسط متخصصان انجام می ‌شود که سلول ‌های سرطانی را مورد بررسی قرار می ‌دهند، این آزمایشات شامل تست‌ های تصویربرداری ها و سیتولوژی خلط گلو می ‌شود.

تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس به متخصصان کمک می ‌کند که بتوانند توده‌ های غیر طبیعی را تشخیص دهند، همچنین اگر سرفه شما همراه با خلط باشد متخصص، خلط را زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌ دهد و نمونه ‌ای از بافت غیر طبیعی را برای تست سرطان ریه بررسی خواهد کرد.

متخصصان می ‌توانند نمونه ‌برداری از سلول‌ های غیر طبیعی را به روش‌ های مختلفی چون برونکوسکوپی انجام دهد در این روش یک لوله را از گلوی بیمار عبور می ‌دهند و ریه را مورد بررسی قرار خواهند داد.

انواع سرطان ریه,پیشگیری از سرطان ریه,درمان سرطان ریه

پیشگیری از سرطان ریه

روش های پیشگیری از سرطان ریه بسیار محدود است، اما به‌ طور کلی اگر افراد سیگاری بتوانند سیگار را ترک کنند و افراد سالم هرگز از سیگار استفاده نکنند از سرطان ریه به طور تقریبی دور خواهند بود.

از طرفی باید میزان ماده رادون در منزل خود را بررسی قرار دهید، چرا که بالا بودن رادون می ‌تواند خانه شما را کاملا ایمن کند و از قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا خود داری کنید.

به عنوان مثال اگر برای ایمنی شما توصیه می‌ شود که استفاده از ماسک را فراموش نکنید، حتماً این مورد را رعایت نمایید تا مواد شیمیایی سمی وارد بدن شما نشود.

استفاده از رژیم غذایی با میوه و سبزیجات می‌ تواند تا حد امکان شما را از سرطان ریه دور کند. از طرفی شاید بسیاری از افراد تصور کنند که مقدار زیادی ویتامین می‌ تواند بدن آن ها را در برابر حمله ‌های سرطانی مقاوم کند، اما مصرف زیاد ویتامین به شکل قرص آسیب‌ های جدی به بدن شما وارد می ‌کند.

آزمایش تعیین وسعت سرطان

بعد از مشاهده نشانه های سرطان ریه پزشک متخصص به تعیین وسعت سرطان می پردازد تا بتوانید بهترین درمان را برای شما انتخاب کند. از این‌ رو آزمایش ‌های مختلفی وجود دارد که به پزشک اجازه می‌ دهد سطح سرطان را تخمین بزند.

آزمایش ‌های نام برده شامل ام آر آی، سی ‌تی ‌اسکن، توموگرافی گسیل پوزیترون و اسکن استخوان می شود، اما به این نکته دقت داشته باشید که تمامی این آزمایش ها برای افراد بیمار مناسب نیستند، بنابراین باید متخصص یک روش مناسب را برای انجام این آزمایش بکار ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا