خدمات پرستاری

درباره سوختگی چه می ‌دانید؟

یکی از مشکلات رایجی که احتمالا برای هر فردی رخ می‌ دهد سوختگی می‌ باشد و  بدون شک همه یک‌ بار آن را در زندگی تجربه کرده‌ اند، از طرفی می‌ توان گفت که سوختگی در سنین کودکی بیشتر رخ می ‌دهد.

اگر اطلاعات دقیق در مورد آسیب‌ هایی که از طریق سوختگی ایجاد می ‌شود داشته باشید به‌ راحتی می‌ توانید خود را از سوختگی دور کنید. در ادامه‌ اطلاعات مناسبی را در مورد انواع سوختگی و راه‌ های پیشگیری و روش های درمان خانگی سوختگی و … را به شما ارائه خواهیم داد.

تعریف سوختگی

به جراحت‌ های پوستی بر روی بدن، معده، دستگاه گوارش و … که به دلیل گرما، سرما، جریان برق و … ایجاد می‌ شود سوختگی می گویند. در واقع سوختگی تنها به جراحت پوستی خلاصه نمی‌ شود، بلکه می‌ تواند بر روی اعصاب، ماهیچه‌ ها، استخوان‌ ها و … تأثیر بگذارد.

سوختگی خود انواع و علل مختلفی دارد که شامل سوختگی حرارتی، سوختگی الکتریکی و تابشی می‌ شود. به عنوان مثال سوختگی حرارتی به ‌علت فلزات داغ، مایعات داغ، شعله‌ آتش و بخار آب ممکن است رخ دهد و سوختگی تابشی هم به دلیل وجود اشعه ایکس و تابش آفتاب ایجاد می‌ شود.

از طرفی سوختگی شیمیایی به وسیله اسیدهای قوی و مواد قلیایی رخ می‌ دهد و سوختگی الکتریکی هم به دلیل وجود جریان‌ های متناوب با جریان مستقیم ایجاد خواهد شد.

انواع سوختگی,تعریف سوختگی,روش های درمان خانگی سوختگی

انواع سوختگی

انواع سوختگی با توجه به شدتی که دارد به ۳ دسته سوختگی درجه اول، درجه دو و درجه سوم دسته ‌بندی می‌ شود، بنابراین علاوه‌ بر عللی که برای سوختگی وجود دارد باید انواع آن را هم مورد بررسی قرار داد.

یکی از علل سوختگی می‌ تواند درجه‌ های متفاوتی از سوختگی را ایجاد کند، به‌ عنوان مثال سوختن با آب جوش ممکن است هر سه نوع سوختگی را در پی داشته باشد که در ادامه درجه سوختگی را برای شما بیان می کنیم.

سوختگی درجه اول

یکی از انواع سوختگی نوع درجه اول را می توان نام برد که کاملا سطحی است و تنها بر روی لایه‌ های پوست تاثیر گذار می‌ باشد و درمان این نوع سوختگی حدود ۱۰ روز زمان لازم دارد.

از نشانه ‌های این سوختگی می توان درد، قرمزی، التهاب جزئی، خشکی و پوسته پوسته شدن سطح پوست را نام برد، البته به این نکته دقت داشته باشید که اگر سوختگی روی صورت، زانو، مچ باشد باید به دکتر مراجعه کنید.

درمان سوختگی درجه اول را می توان  با مصرف استامینوفن، استفاده از لیدوکائین، استفاده از پماد آنتی‌ بیوتیک و فرو بردن سوختگی در آب سرد را انجام داد‌

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با خدمات پرستاری در منزل

سوختگی درجه دوم

سوختگی درجه دوم که در تابستان رخ می دهد آسیب زیادی به بدن وارد می کند و پوست به ‌شدت قرمز خواهد شد، از طرفی تاول ‌های پوستی هم رخ خواهد داد. با توجه به این‌ که این نوع از زخم ‌ها بسیار حساس هستند باید آن را به‌ درستی پانسمان کرد تا از عفونت کردن رخم جلوگیری شود.

در اکثر موارد سوختگی ‌های درجه دوم به بهترین شکل ممکن درمان می‌ شوند، اما گاهی اوقات سه هفته برای درمان آن زمان نیاز می باشد‌‌. برای درمان سوختگی درجه دوم می ‌توانید از کرم ‌های آنتی ‌بیوتیک استفاده کنید و بعد از آن به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

سوختگی درجه سوم

سوختگی درجه سوم با شدت زیادی رخ می دهد و بسیاری تصور می کنند که درد زیادی را به‌ همراه دارد، اما باید بدانید این نوع سوختگی اعصاب فرد بیمار را از بین می برد و هیچ گونه دردی را حس نمی‌ کنند، به‌ همین علت در صورت رخ دادن این نوع سوختگی باید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

علائم این نوع سوختگی سفید شدن پوست، ایجاد تاول، تیره و زغالی شدن پوست و برجسته شدن پوست می باشد که در صورت رخ دادن باید برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید.

انواع سوختگی,تعریف سوختگی,روش های درمان خانگی سوختگی

درمان سوختگی

روش ‌های درمان انواع سوختگی با توجه به شدتی که دارد کاملا متفاوت می ‌باشد، بنابراین باید بگوییم با توجه به شدت آن درمان‌ های متفاوتی را بکار می ‌برند که در ادامه بیان می ‌کنیم.

نحوه درمان سوختگی های جزئی

زمانی که سوختگی های جزئی رخ می دهد در ابتدای امر باید محل سوختگی را خنک کنید و به تمیز کردن آن بپردازید، اگر در قسمت سوختگی تاول هایی ایجاد شد بهتر است از ترکاندن آن خودداری کنید؛ چرا که بعد از چند روز از بین می روند.

درمان سوختگی های جدی

در سوختگی‌ های جدی باید حتما به دکتر متخصص مراجعه کنید که در صورت نیاز جراحی پلاستیک  را برای پوست در نظر می‌ گیرند. در این مرحله پزشک باید اقداماتی چون بررسی اندازه سوختگی، بررسی پانسمان، استفاده از استامینوفن، تمیز کردن محل سوختگی، تزریق واکسن کزاز، ارجاع فرد به بیمارستان و پانسمان ناحیه سوخته بپردازد.

درمان سوختگی‌ های تاول دار

گاهی اوقات سوختگی هایی که رخ می‌ دهد بر روی پوست تاول ایجاد می کنند، بنابراین تحت این شرایط باید حتما به پزشک مراجعه کنید و هیچ‌ گاه خودتان آن ها را نترکانید.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با خدمات پرستاری در منزل

انواع سوختگی,تعریف سوختگی,روش های درمان خانگی سوختگی

پیشگیری از سوختگی

اگر به‌ دنبال روش‌ های پیشگیری از سوختگی هستید باید این موضوع را به شما بگوییم که گاهی اوقات بدون این‌ که متوجه شوید به‌ صورت ناگهانی رخ می‌ دهد، بنابراین باید روش هایی را بکار ببرید که از این جراحت ‌ها دور باشید؛ به ‌طور کلی با رعایت کردن شرایط زیر می‌ توانید از ایجاد سوختگی جلوگیری کنید.

آزمایش سنسورهای حساس به دود، استفاده از کپسول آتش‌ نشانی در آشپزخانه، دور کردن کودکان از آشپزخانه، قرار دادن دستگیره قابلمه در پشت گاز، دور نگه ‌داشتن فندک در دسترس کودکان، دور انداختن کابل با سیم لخت، دور نگه‌ داشتن مواد آتش زا نزدیک گاز، چک کردن پریزهای مخصوص سشوار، نگه‌ داشتن دمای آب گرم و زیر ۶۰ درجه و … از روش های پیشگیری از سوختگی به شمار می روند.

کمک ‌های اولیه هنگام سوختگی

هنگام رخ دادن سوختگی باید کمک های اولیه را تا قبل‌ از رسیدن اورژانس انجام دهید و بعدا بیمار را به بیمارستان ببرید، در این مرحله پزشک می‌ تواند درمان آن ها را انجام دهد.

کمک‌ های اولیه برای درمان سوختگی با برق

زمانی‌ که سوختگی با برق رخ می ‌دهد باید سعی کنید در مرحله اول منبع تغذیه را خاموش نگه دارید و با استفاده از یک صندلی چوبی منبع را از فرد جدا نمایید و آن را سریعا به بیمارستان ببرید.

در صورتی ‌که فرد با سیم ن بالا دچار سوختگی می شود هیچ‌ گاه سعی نکنید که وی را از منبع جدا کنید و سریعا با اورژانس تماس برقرار نمایید تا کمک های اولیه به درستی انجام شود.

انواع سوختگی,تعریف سوختگی,روش های درمان خانگی سوختگی

کمک‌ های اولیه هنگام سوختگی با مواد شیمیایی

یکی از خطرناک‌ ترین انواع سوختگی ها سوختگی با مواد شیمیایی است که آسیب ‌های جدی را ایجاد می‌ کند. در این نوع از سوختگی ‌ها باید سریعا به اورژانس اطلاع داده و تا هنگام رسیدن آن ها کمک ‌های اولیه را انجام دهید، این کمک ‌ها شامل جدا کردن لباس فرد حادثه ‌دیده، پاک کردن ماده شیمیایی از روی پوست و ریختن آب بر روی محل آسیب‌ دیده می شود.

کمک های اولیه برای سوختگی با آفتاب

در فصل تابستان کودکان معمولا با آفتاب‌ سوختگی مواجه می‌ شوند و برای درمان آن بهتر است خود را به محلی برسانید که سایه داشته باشد و آب زیادی بنوشید، همچنین دوش گرفتن با آب خنک می ‌تواند به درمان این نوع سوختگی کمک زیادی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا