مجله پزشکی

آشنایی با سونوگرافی در منزل

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی از جمله مهم ترین آزمایش های تشخیصی است که از طریق امواج اولتراسوند که نوعی از امواج صوتی با فرکانس بالا می باشد و قابلیت عبور از بافت بدن را دارد، تصویر ناحیه ی مورد نظر را به صورت واضح به سیستم مرکزی پزشک متخصص برای بررسی نوع اختلال ارسال می کند.

برای انجام سونوگرافی از دستگاهی به نام مبدل استفاده می شود که با کشیده شدن روی سطح پوست می تواند امواج فرستاده شده داخل بدن را به تصاویر واضحی تبدیل کند و روی صفحه ی نمایشگر پزشک متخصص با کیفیت مطلوب نمایش دهد.

تصاویر واضح سونوگرافی نشان دهنده ی اندازه، شکل و تراکم ساختار داخلی بدن است و در صورتی که بافت مورد آزمایش متراکم و سخت باشد امواج صوتی فرستاده شده در بدن فرکانس بالاتری را به دستگاه مبدل باز می گردانند که باعث وضوح بیشتر تصویر می شود.

انواع سونوگرافی در منزل,سونوگرافی چیست,سونوگرافی در خانه

آشنایی با انواع سونوگرافی در منزل

اگر شما به دلیل مشغله ی کاری، ضعف بدنی، بیماری، معلولیت های مختلف جسمی، اتلاف وقت و انرژی و… امکان مراجعه ی حضوری به کلینیک های درمانی را ندارید بهترین گزینه برای شما انجام سونوگرافی در منزل است.

متقاضیان می توانید از طریق برقراری تماس با مجموعه های پزشکی در شهر شان برای اعزام نیروی درمانی مجرب به محل سکونت خود در اسرع وقت اقدام کنند.

در این مطلب اطلاعات بسیار مفیدی را درباره ی انواع سونوگرافی در منزل در اختیار شما قرار می دهیم پس تا پایان همراه ما باشید.

۱. سونوگرافی شکم و لگن در منزل

انجام این نوع از سونوگرافی در منزل برای بررسی دقیق اندام های مربوط به ساختار لگن مانند: رحم، دهانه ی رحم، واژن، لوله های فالوپ و تخمدان ها کاربرد دارد.

دستگاه مبدل در سونوگرافی باعث ارسال امواج اولتراسوند با فرکانس بالا می شود و تصویر مورد نظر را با کیفیت مطلوب در سیستم مرکزی پزشک متخصص نمایش می دهد.

اگر شما به دلیل مشغله ی کاری و مشکلات مربوط به رفت و آمد همچنین انتظار در صف طولانی رزرو نوبت و… امکان مراجعه ی حضوری به کلینیک های درمان را ندارید می توانید از خدمات سونوگرافی در منزل استفاده کنید.

از جمله انواع سونوگرافی در منزل، سونوگرافی مربوط به شکم و لگن است که شما می توانید  با رزرو نوبت به صورت تماس تلفنی و یا اینترنتی اقدام نمایید تا در اسرع وقت مراکز ارائه دهنده ی خدمات پزشکی با اعزام تیم درمان مجرب به بهبود سلامت شما کمک نمایند.

۲. سونوگرافی کبد در منزل

معمولا پزشکان متخصص برای بررسی و تشخیص بیماری های مربوط به کبد سونوگرافی کبد را برای بیماران تجویز می کنند.

سونوگرافی کبد با هدف بررسی انواع اختلالات در کبد و شبکه ی عروق خونی آن در ناحیه ورودی و تحتانی کبد تجویز می شود.

سونوگرافی در منزل,انواع سونوگرافی در منزل,سونوگرافی چیست

۳. سونوگرافی کلیه و مثانه در منزل

پزشکان متخصص برای بررسی وضعیت ساختار کلیه ها، و بافت های مربوط به آن مانند حالب و مثانه این نوع سونوگرافی را برای بیماران تجویز می کنند.

از جمله مهم ترین انواع سونوگرافی در خانه سونوگرافی مربوط به کلیه و مثانه است که برای ارزیابی سایر بیماری ها مانند کیست، تومور،آبسه، انسداد، نقص در جمع آوری مایعات و یا تشخیص ابتلا به انواع عفونت در ناحیه ی داخل یا اطراف کلیه ها برای بیماران تجویز می شود.

معمولا بیماران به دلایل مختلف از جمله ناتوانی جسمی، مشکلات رفت و آمد و طولانی بودن رزرو نوبت از مراکز درمانی اقدام به انجام سونوگرافی در منزل می کنند.

معمولا انجام سونوگرافی کلیه به همراه سایر آزمایش های مربوط به این ناحیه برای بیماران تجویز می شود. تا اختلالات مربوط به آن دقیق تر بررسی و شناسایی شود.

۴. سونوگرافی بیضه در منزل

سونوگرافی بافت بیضه به وسیله ی فرستادن امواج صوتی با فرکانس انجام می شود تا تصویر برداری مناسبی از بافت بیضه ها و نواحی اطراف آن انجام شود.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با خدمات پزشکی

از دیگر موارد سونوگرافی در منزل، سونوگرافی مربوط به بررسی وضعیت سلامت بیضه ها می باشد که به صورت ارائه ی تصاویر واضحی از کیسه ی بیضه ها و عروق خونی اطراف آن انجام می شود. این سونوگرافی با نام سونوگرافی اسکروتوم نیز در میان پزشکان متخصص شناخته شده است.

انواع سونوگرافی در منزل,سونوگرافی چیست,سونوگرافی در خانه

۵. سونوگرافی رحم و تخمدان

معمولا پزشک زنان در صورت مشکوک بودن به علائم اختلال در تخمدان ها سونوگرافی تخمدان یا رحم را تجویز می کنند. با تجویز سونوگرافی مربوط به تخمدان برای زنان پزشک متخصص به بررسی تومور یا کیست موجود در این ناحیه شرایط و اندازه ی آن می پردازد. همچنین زنانی که تمایل به باردار شدن دارند باید این نوع سونوگرافی را برای بررسی وضعیت رحم انجام دهند.

بسیاری از مادران باردار برای بررسی وضعیت جنین باید به مراکز درمانی و کلینیک های پزشکی مراجعه کنند. اما از آنجایی که در محیط های درمانی احتمال ابتلا به انواع بیماری های ویروسی و عفونی وجود دارد بسیاری از مادران باردار تمایل به حضور در این مراکز را ندارند و ترجیح می دهند برای حفظ سلامت خود و جنین شان از ارائه ی خدمات سونوگرافی در منزل استفاده نمایند.

۶. سونوگرافی تیروئید در منزل

این نوع از سونوگرافی برای بررسی وضعیت غده ی تیروئید در گردن با تصاویر دو بعدی انجام می شود در این نوع سونوگرافی فرکانس امواج صوتی برای تصویر برداری و تشخیص وجود تومور ها، کیست ها و یا گواتر تیروئید به داخل بدن فرستاده می شود و به بررسی بافت این ناحیه می پردازد.

سونوگرافی تیروئید از جمله انواع سونوگرافی در منزل محسوب می شود که یک روش تشخیصی و غیر تهاجمی و بدون درد می باشد که پزشکان برای بررسی اختلال در بافت مورد نظر برای بیماران تجویز می کنند.

پزشکان متخصص برای تشخیص دقیق بیماری به همراه بررسی سایر آزمایش های مربوط به تیروئید، سونوگرافی مربوط این ناحیه نیز توجه ویژه دارند.

۷. سونوگرافی طبق دستور پزشک در منزل

پزشکان متخصص معمولا به منظور چکاپ کامل وضعیت سلامت انسان انواع مختلفی از سونوگرافی را سالی یکبار برای بررسی بافت ها و نواحی مختلف بدن انسان تجویز می کنند.

همچنین با انجام سونوگرافی پزشک متخصص تصاویر واضحی را از ناحیه ی مورد نظر دریافت می کند که از طریق بررسی آن به انواع بیماری ها و اختلالات مربوط به این ناحیه می پردازد.

برای انجام سونوگرافی در خانه کادر درمان باید از تجربه و دانش مناسبی برخوردار باشند تا بتوانند به ارائه ی بهترین خدمات پزشکی به بیماران بپردازند.

همچنین شما از طریق تماس گرفتن با مراکز ارائه ی خدمات پزشکی می توانید با خیال راحت و بدون هیچ گونه نگرانی برای اعزام تیم پرستاران مجرب به منزل تان برای انجام سونوگرافی اقدام کنید.

آیا سونوگرافی کودک در منزل نیز انجام می‌ شود؟

تجویز سونوگرافی محدودیت سنی خاصی ندارد و پزشکان برای بررسی انواع بیماری ها برای سنین مختلف این آزمایش را تجویز می کنند.

اگر به تشخیص پزشک متخصص انجام سونوگرافی برای کودک تجویز شود شما می توانید به منظور حفظ آرامش و امنیت خاطر فرزندتان اطلاعات کلی را درباره ی سونوگرافی در اختیارش قرار دهید تا او متوجه شود که سونوگرافی چیست و چه کاربردی دارد.

همچنین بیشتر کودکان از وارد شدن به محیط های بیمارستانی و مراکز درمانی می ترسند و باعث ایجاد اضطراب، ترس و ناراحتی در آن ها می شود به همین علت در صورت تمایل می توانید از ارائه ی خدمات مربوط به سونوگرافی در منزل برای فرزندتان برخوردار شوید.

از جمله دلایل دیگری که انجام سونوگرافی در منزل را برای کودک تان توصیه می کنیم این است که معمولا در بیمارستان ها و مراکز درمانی به دلیل آلودگی، احتمال ابتلا به انواع بیماری های عفونی و باکتریایی وجود دارد و کودکان به دلیل داشتن سیستم ایمنی ضعیف در بدن شان بیشتر در معرض ابتلا به انواع بیماری ها قرار دارند.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با خدمات گفتاردرمانی در منزل

ضمن اینکه مراجعه به مراکز درمانی معمولا زمان بر است و شما باید ضمن صرف وقت زیاد برای رزرو نوبت، هزینه های مربوط به درمان را نیز برای انجام این آزمایش به مجموعه های پزشکی بپردازید درحالی که سونوگرافی در منزل برای کودکان باعث صرفه جویی در وقت و هزینه ی شما می شود.

مزایای سونوگرافی در منزل

در این بخش شما را با مزایای سونوگرافی در منزل آشنا می کنیم زیرا مراجعه ی حضوری برای انجام این آزمایش موجب صرف وقت و هزینه ی بسیار است ضمن اینکه ممکن است برای افرادی که دچار ناتوانی های جسمی و یا معلولیت های مختلف هستند سخت و دشوار باشد.

در ادامه شما را با مزایای سونوگرافی در منزل آشنا خواهیم کرد.

۱. شما می توانید سونوگرافی در منزل را در اسرع وقت از طریق رزرو تلفنی و یا به صورت اینترنتی انجام دهید و سپس مجموعه های پزشکی با اعزام مجرب ترین کادر درمان به ارائه ی انواع خدمات پزشکی از جمله سونوگرافی در منزل می پردازند.
۲. از جمله مزایای سونوگرافی در منزل این است که بیمار شما در کوتاه ترین زمان ممکن با صرفه جویی در وقت و انرژی خودتان از بهترین خدمات درمانی برخوردار می شود..

۳. معمولا با انجام سونوگرافی در منزل به دلیل داشتن آرامش خاطر بیشتر بیماران و حضور کادر درمان مجرب و رسیدگی منحصر به فرد و شخصی برای بیمار نتیجه ی این آزمایش دقیق تر و در زمان کوتاه تری اعلام می شود.

۴. اگر بیمار تان دچار ضعف بدنی است و یا توان خروج از منزل را به دلایل مختلف ندارد از مهم ترین مزایای سونوگرافی در منزل این است که شما می توانید به راحتی از ارائه ی خدمات پزشکی در منزل برخوردار شوید.

همچنین با توجه به آنچه گفته شد محیط های بیمارستانی از آلوده ترین مکان ها محسوب می شوند و مناسب برای حضور افرادی که مسن و یا کودک هستند نمی باشد زیرا ممکن است باعث ابتلای آن ها به سایر بیماری های عفونی و خطرناک شود و سلامت شان را به خطر بیندازد.

همچنین اکثر محیط های درمانی برای کودکان و افراد مسن ترس آور می باشد و امنیت خاطرشان را سلب می کند به همین دلیل ارائه ی خدمات پزشکی در منزل بهترین گزینه برای این گونه افراد است.

۵. از جمله مهم ترین مزایای سونوگرافی در منزل این است که اکثر بیماران تحمل حضور در صف های طولانی را برای رزرو نوبت به دلیل شرایط جسمانی و ضعف بدنی خود ندارند به همین دلیل لازم است مراقبان این گونه افراد برای رعایت حال بیمار شان از امکان سونوگرافی در منزل استفاده نمایند.

۶. شما از طریق تماس گرفتن با مراکز ارائه ی دهنده ی خدمات پزشکی می توانید از امکانات درمانی متنوع از جمله سونوگرافی در منزل در کوتاه ترین زمان ممکن با بیشترین کیفیت ممکن برخوردار شوید.

بنابراین اگر وقت، هزینه و انرژی شما برای تان اولویت دارد گزینه ی ارائه ی خدمات پزشکی و سونوگرافی در منزل برای شما مناسب است.

۷. در مراکز بیمارستانی به دلیل تعدد بیماران و انجام آزمایش های مختلف معمولا احتمال خطا و اشتباه در بررسی آزمایش مورد نظر وجود دارد.

بنابراین توصیه ی ما به شما انجام سونوگرافی در منزل است که ضمن ایجاد راحتی بیشتر در بیماران باعث می شود پزشک بتواند آزمایش شما را با دقت بیشتری بررسی کرده و احتمال هر گونه خطا و اشتباه در آن به حداقل ممکن برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا