دکتر داخلی

انواع دل‌ درد | درمان درد دل

دل ‌درد معمولا بعد از پیچ‌ و تاب خوردن رفع خواهد شد، اما دقت کنید که این علایم ممکن است نشان‌ دهنده بیماری روده یا معده باشد، بنابراین اگر به هر دلیلی دل ‌درد شما مقطعی نبود و رفع نشد باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

گاهی اوقات ممکن است انواع مختلفی از دل درد شما را درگیر کند به‌ همین علت در ادامه‌ مطالب قصد داریم اطلاعات مناسبی را در مورد انواع دل درد در کودکان، بارداری، درمان و … برای شما ارائه دهیم.

دل درد چیست؟

موارد زیادی وجود دارد که می‌ تواند دل پیچه و دل درد را ایجاد کند، در واقع انواع دل درد شامل تورم معده، سوزش معده، سندرم روده تحریک‌ پذیر و دل درد آپاندیس می ‌شود که در این قسمت از مطالب قصد داریم چندین نوع از آن را برای شما شرح دهیم.

دل درد بالای شکم

گاهی بالای شکم دردهایی ایجاد می‌ شود که به معده مرتبط هستند و برخی از دردهایی که در معده رخ می‌ دهد می ‌تواند احساس درد شدیدی را بالای شکم ایجاد کند، همچنین این درد در بالای مهره‌ های ستون فقرات و بین کتف‌ ها هم احساس خواهد شد. لازم به ذکر است که بگوییم علت دل درد بالای شکم به‌ خاطر درد و ورم معده، داشتن روده عصبی یا رفلاکس معده می باشد.

درد و نفخ شکم

گاهی اوقات روده های عصبی و مشکلات گوارشی می ‌توانند بیماری ‌های مختلفی را به وجود آورند که شامل نفخ، باد شکم، معده درد و باد کردن شکم می ‌شود، البته اسهال، یبوست و سوزش معده هم از این نوع بیماری ‌ها هستند.

سندرم روده تحریک‌ پذیر به ۲ نوع دسته‌ بندی می‌ شود که شامل m  و c است که در نوع m کاهش بیرون روی رخ می ‌دهد و در نوع c هم اسهال ایجاد خواهد شد, از طرفی برای درمان نفخ و درد شکم باید حتما بر روی خورد و خوراک خود دقت داشته باشید.

دل ‌درد ویروسی

گاهی اوقات دل درد ویروسی کودکان رخ می ‌دهد که بیشتر بر روی مری تاثیر می‌ گذارد، بنابراین می ‌توان گفت که التهاب مری به دلیل وجود بسیاری از ویروس ‌ها است که عفونت را ایجاد می‌ کند، این التهاب ممکن است در اثر مریضی هایی چون سرخک یا آنفلوانزا رخ دهد.

دل درد دور ناف

گاهی اوقات ممکن است کودکان دردی را در ناف خود احساس کنند که حدود یک ساعت ممکن است ادامه داشته باشد و علت مشخصی هم ندارد‌. دل درد دور ناف در کودکان گاهی به علت عفونت می باشد و گاهی هم به دلایل ارثی رخ می دهد.

این گونه بیماری ‌ها معمولا اسهال یا یبوست را به‌ همراه دارد که تحت این شرایط هم باید بر روی خورد و خوراک کودکان نظارت داشت.

انواع دل‌ درد,انواع دل درد در کودکان,درمان درد دل

دردهای پایین شکم

گاهی اوقات دردهای روده‌ ای معمولا در پایین شکم خود را نشان می‌ دهند، حتی ممکن است به ‌علت نفخ شکم فرد احساس دل‌ درد داشته باشد و اگر این درد در دیورتیکولیت ایجاد شود روده ها را هم تحریک ‌پذیر می ‌کند.

دار‌و برای درمان دل درد

قرص‌ های رانیتیدینی که در اکثر داروخانه‌ ها وجود دارند به عنوان قرص دل درد معده مورد استفاده تمامی افراد قرار می‌ گیرند، اما طبق بررسی‌ های جهانی که انجام‌ شده می‌ توان گفت که این دارو سرطان‌ زا است.

این مطلب را از دست ندهید
درباره پزشک داخلی چه می دانید؟

قبل‌ از استفاده از هر نوع دارویی بهتر است از پزشک متخصص کمک بگیرید، همچنین قرص ‌های دیگری چون Vonoprazan به‌ عنوان مکمل دارویی معرفی می‌ شوند که می ‌توانند از زخم اثنی‌ عشر و زخم معده جلوگیری کنند.

آنتی اسید می ‌تواند اسید معده را خنثی کند و سوزشی که در معده وجود دارد را از بین ببرد. داروهای بسیاری چون شربت‌ های آلومینیوم ام‌ جی می ‌توانند سطح اسید ایجاد شده معده را کاهش دهند، البته دقت داشته باشید که در مقایسه با داروهای ضد اسیدی دیگر ممکن است عملکرد بهتری نداشته باشند، اما ماندگاری زیادی دارند این داروها امپرازول و لانزوپرازول نام دارد.

درمان دل درد کودکان,قرص دل درد معده,انواع دل‌ درد

درمان دل ‌درد با آب گرم

کیسه ‌های آب گرم معمولا برای دل دردهای زمان قاعدگی و دل دردهایی که پایین شکم رخ می‌ دهد بسیار مناسب هستند، چرا که پروسه داخلی شکم را به جریان می ‌اندازند و باعث می‌ شود که روده بهتر کار کند، همچنین گرمایی که کیسه‌ های آب گرم دارند به گردش خون کمک زیادی می‌ کنند.

درمان دل درد با دمنوش

هر فردی معمولاً برای درمان دل ‌درد خود یک ‌بار از نبات داغ یا برخی از دمنوش ها استفاده کرده ‌است، البته باید بگوییم که دمنوش‌ هایی چون چای و بابونه می ‌تواند به از بین بردن دل درد شما کمک زیادی کند، بنابراین نبات داغ، گل ‌گاوزبان و … می تواند حرکات داخلی شکم را از بین ببرد و از یبوست و نفخ هم جلوگیری می ‌کند.

سرکه سیب برای درمان دل درد

روش دیگری که از عوارض خیلی کمی برخوردار است و تسکین ‌دهنده درد به شمار می رود استفاده از سرکه سیب می باشد  که در طب سنتی هم از آن استفاده زیادی می ‌شود، اما دقت داشته باشید که استفاده از سرکه سیب در علم تجربی هنوز به اثبات نرسیده است.

مسکن‌ های گیاهی دل درد

مسکن های گیاهی هستند که برای رفع انواع دل درد بکار برده می ‌شود که یکی از آن‌ ها زنجبیل نام دارد. این مواد از خاصیت ویروس کشی و میکروب ‌کشی برخوردار است، همچنین به درمان التهاب هم کمک زیادی می ‌کنند. هنگام درمان دل درد با دارو گیاهی می توانید زنجبیل را مورد استفاده قرار دهید، چرا که برای باد شکم و درد های نفخی هم استفاده کنید، چرا که ثابت شده آنزیم‌ هایی که در زنجبیل وجود دارند بادشکن هستند.

عسل برای درمان دل درد

عسل از خواص دارویی و درمانی بی‌ شماری برخوردار است، حتی در طول تاریخ هم از آن به‌ عنوان دارویی شفا بخش برای بیماری‌ استفاده کرده اند‌، لازم به ذکر است که بگوییم استفاده از عسل طبیعی هیچ ‌گونه ضرری برای بدن ندارد و می ‌تواند بیش ‌از ده‌ ها درد را درمان کند.

عسل از آنتی‌ اکسیدان ‌های قوی برخوردار است که زخم‌ های سطحی و پوستی را درمان می‌ کند، اما در کنار آن به درمان مشکلات گوارشی هم می ‌پردازد، همچنین با خاصیت ضد باکتریایی که دارد به بهبود رفلاکس، سوزش و زخم معده کمک زیادی می ‌کند.

این مطلب را از دست ندهید
درباره پزشک داخلی چه می دانید؟

عسل رادیکال ‌های آزاد معده را خنثی می ‌کند و می‌ تواند به کاهش التهاب مری و رفلاکس معده هم کمک زیادی کند. درمان دل پیچه با عسل از موضوعاتی است که باید به آن دقت زیادی داشت، چرا که عسل های امروزی از درصد بسیار بالایی شکر برخوردار هستند و استفاده از آن می‌ تواند به افراد دیابتی ضرر بسیار زیادی برساند.

نوزادانی که هنوز به سن یک ‌سال نرسیده اند نباید به‌ هیچ‌ وجه از عسل استفاده کنند و افرادی که حساسیت دارند هنگام استفاده از عسل ممکن است با مشکلاتی رو به رو شوند. استفاده از یک قاشق عسل قبل‌ از ناشتا می‌ تواند ویروس‌ ها و باکتری‌ های معده را از بین ببرد و عملیات پاکسازی را به‌ خوبی انجام دهد.

انواع دل‌ درد,انواع دل درد در کودکان,درمان درد دل

درمان دل ‌درد مردان

دل درد بر اساس جنسیت می تواند علل مختلفی داشته باشد و بعد از تشخیص آن روش ‌ها مختلفی را برای درمان دل درد مردان بکار می ‌برند که در ادامه آن‌ ها را بیان می ‌کنیم.

اشعه ایکس

روشی که برای مشکلات روده و مثانه ای که دچار انسداد و نفخ هستند به کار برده می شود KUB نام دارد که با استفاده از آن می ‌توان داخل دیافراگم را دید و روش‌ های دیگری چون سونوگرافی و رادیوگرافی هم می ‌توانند اطلاعاتی را از اوضاع شکم و دل دردی که وجود دارد ارائه دهند، همچنین برای تشخیص آپاندیس، پانکراس و لوزالمعده از توموگرافی کامپیوتری استفاده می‌ کنند، از طرفی سی‌ تی‌ اسکن هم می ‌تواند شریان های خونی که داخل شکم وجود دارد را نشان دهند.

استفاده از روش cbc

روش cbc یکی از روش‌ هایی است که برای تشخیص و درمان دل درد مردان به کار برده می شود که در این روش گلبول‌ های خون و مقدار آنزیم‌ های کبدی و پانکراس را نشان دهد. طبق این آزمایش اگر گلبول‌ های سفید خون شما زیاد باشد نشان ‌دهنده این است که بدن با بیماری مواجه بوده و برای مقاومت با آن بدن گلبول‌ های سفید خود را ترشح کرده که این بیماری ‌ها دل درد یا پانکراس هستند.

از طرفی کم بودن گلبول‌ های قرمز خون هم نشان ‌دهنده مشکلات روده و خون ‌ریزی‌ های داخلی می ‌باشد، آنزیم کبدی هم پارگی کیسه صفرا و بیماری هپاتیت را نشان می‌ دهد.

انواع دل‌ درد,انواع دل درد در کودکان,درمان درد دل

درمان دل درد کودکان

اگر کودکان شما با دل درد مواجه می‌ شوند در ابتدا باید به آن‌ ها اعتماد به نفس بدهید و اطلاعاتی را در مورد خود مراقبتی به کودکان خود منتقل کنید، به عنوان مثال باید کودکان بتوانند در محیط‌ هایی چون مدارس و باشگاه ‌های ورزشی از خوراکی های مناسبی استفاده کنند تا دچار دل درد نشوند.

همچنین هیچ‌ گاه اجازه ندهید کودکان شما با اضطراب و استرس مواجه شوند، چرا که می‌ تواند دل ‌درد هایی را برای آن‌ ها ایجاد کند. از طرفی برای درمان دل درد کودکان می‌ توانید از داروهای مختلفی استفاده کنید، اما دقت داشته باشید که اندازه هر دارویی را پزشک‌ های متخصص مشخص می‌ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا