مجله پزشکی

آشنایی با خدمات گفتاردرمانی در منزل

تعریف اختلال گفتار و اختلال زبان چیست؟

در این مطلب می خواهیم اطلاعات مفیدی را درباره انواع اختلالات گفتاری در اختیار شما مخاطبان محترم قرار دهیم.

ضمن اینکه لازم است بدانید در صورت بروز هرگونه مشکل که سبب جلوگیری از مراجعه ی حضوری شما به کلینیک های درمانی می شود از جمله داشتن بیماری، ضعف جسمی، مشکلات رفت و آمد، انتظار برای رزرو نوبت و…. می توانید از خدمات گفتار درمانی در منزل استفاده کنید.

در تعریف کلی اختلالات مربوط به حوزه ی صحبت کردن و برقراری ارتباط به دو دسته ی اختلال در زبان و گفتار تقسیم می شود که در ادامه به بررسی تفاوت های هر کدام از این دو حوزه می پردازیم.

۱. اختلال گفتار

در تعریف اختلال گفتار باید بگوییم که مربوط به مشکلات تلفظ آواها، حروف و کلمات می باشد. معمولا این دسته از افراد در توانایی تلفظ حروف ضعیف هستند و معمولا حروف را جابه جا در بیان کلمات شان استفاده می کنند و نمی توانند از عضلات صورت، فک و دهان شان به صورت طبیعی و درست برای بیان حروف و. کلمات مختلف استفاده کنند.

طبق مطالعات انجام شده پزشکان متخصص بر این باورند که لکنت زبان از جمله رایج ترین اختلالات مربوط به حوزه ی گفتار است این گونه افراد در تلفظ حروف س، ش، ز، ر، ل مشکل دارند و غالبا حروف را به دلیل ناتوانی در ادای کلمات جا به جا استفاده می کنند.

گفتار درمانگر,گفتار درمانی,گفتاردرمانی در خانه

۲. اختلال زبان

اختلالات مربوط به حوزه ی زبان باعث می شود افراد نتوانند از قواعد صحیح نگارشی در بیان منظور خود استفاده کنند همچنین این گونه افراد در بیان جملات شان با استفاده از زبان بدن نیز مشکل دارند و نمی توانند لحن خود را متناسب با منظور خود تنظیم نمایند.

همچنین اینگونه افراد نمی توانند به درستی سخنان اطرافیان شان را هنگام شنیدن درک کنند و متوجه منظور آن ها شوند به همین دلیل معمولا این گونه کودکان در مدرسه دچار انواع مشکلات در یادگیری هستند زیرا به درستی توانایی فهم دروس و صحبت های معلم و دوستان شان را ندارند.

به همین دلیل والدین آگاه باید به این مسئله مهم توجه داشته باشند که برای پیشگیری از مشکلات بیشتر به لحاظ روحی و برقراری ارتباط فرزندشان در محیط های اجتماعی بهتر است قبل از رفتن به مدرسه و شروع آموزش و یادگیری جلسات مربوط به گفتار درمانی را انجام دهند.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با آزمایش خون در منزل

با توجه به آنچه گفته شد بهتر است برای بهبود کیفیت درمان مشکلات و اختلالات مربوط به حوزه ی گفتار و زبان کودکان ارائه ی خدمات گفتار درمانی در منزل انجام شود.

گفتاردرمانی در منزل,گفتار درمانگر,گفتار درمانی

گفتار درمانی کودکان چیست؟

فرآیند گفتار درمانی به این صورت عمل می کند که به مرور زمان کودک شما می تواند توانایی خود را در بیان صحیح کلمات، جملات و استفاده ی صحیح از آن ها در بیان منظور خود به اطرافیان بازیابی کند. همچنین مشکلات فرزند تان را در اختلالات مربوط به حوزه ی زبان و گفتار مانند اختلالات واجی و صدا، بیان ضعیف، لکنت زبان و… را برطرف نماید.

کودک شما در فرآیند جلسات گفتار درمانی در منزل یاد می گیرد که حجم صدای تولید شده از بیان کلمات و جملات خود را تنظیم کند و کلمات و صدا ها را به صورت دقیق و واضح بیان کند. همچنین به کودکان آموزش داده می شود که قالب مناسبی را برای استفاده از کلمات انتخاب کنند تا بتوانند به درستی جملات را بیان کرده و منظور خود را برسانند.

در تعریف کلی گفتار درمانی باید بگوییم علمی است که به بررسی بیماری ها و اختلالات  مربوط به حوزه ی گفتار و زبان در افراد مختلف می پردازد. والدین محترم باید به این نکته ی مهم توجه داشته باشند که فرآیند گفتار درمانی در منزل با جلسات مشاوره متفاوت است و کودک شما در این جلسات فقط از طریق گفتار، درمان نمی شود بلکه فرآیند گفتار درمانی از طریق استفاده از روش های مختلف درمانی به بهبود سلامت فرزند تان کمک می کند.

متخصصان گفتار درمانگر به بهبود اختلالات زبان مادری کودک کمک می کنند و تنها مشکلات مربوط به اختلالات تلفظ آن ها را درمان نمی کنند. جلسات مربوط به گفتاردرمانی فقط برای کودکان کاربرد ندارد بلکه بسیاری از بزرگسالان نیز که دچار این اختلال در زبان و گفتار خود هستند می توانند جهت بهبود مشکلات شان در جلسات گفتار درمانی حضور داشته باشند به بیان کلی تر استفاده از این جلسات محدودیت سنی خاصی ندارد.

بهترین گفتار درمانگر فردی است که توانایی برقراری  ارتباط و درمان را در سنین مختلف از کودکان تا افراد مسن و یا بیمارانی که بله دلیل سکته توانایی تکلم شان دچار اختلال شده است را داشته باشد. از جمله مهم ترین اختلالات گفتاری مربوط به عقب ماندگی ذهنی است که عامل اصلی در انواع اختلالات دیگر می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با فیزیوتراپی در منزل

در بررسی اختلالات مربوط به زبان و گفتار باید علائم مشکلات بینایی یا کم بینایی و ناشنوایی و یا کم شنوایی را بررسی کنید زیرا در واقع شخص با توجه به آنچه در سیستم شنوایی او از طریق شنیدن حاصل می شود قادر به بیان کلمات و جملات است.

گفتار درمانگر,گفتار درمانی,گفتاردرمانی در خانه

و اگر فردی دچار اختلالات گفته شده باشد حتما از اختلال در زبان و گفتار نیز برخوردار خواهد بود زیرا باعث تاخیر در رشد این بخش می شود به همین دلیل جلسات گفتار درمانی در منزل برای کمک به درمان این گونه افراد ضرورت پیدا می کند.

معمولا کودکان در خانواده هایی که از سلامت روانی و عاطفی مناسبی برخوردار هستند در مقایسه با کودکانی که در محیط زندگی شان تنش و حالت های اضطراب آور وجود داشته است بیشتر دچار اختلالات مربوط به حوزه ی زبان و گفتار می شوند.

زیرا داشتن استرس و تنش های روانی باعث عدم هماهنگی در سیستم عصبی و مهارت های حسی و حرکتی این گونه افراد می شود در نتیجه موجب به وجود آمدن انواع اختلالات مربوط به حوزه ی زبان خواهد شد ضمن اینکه رشد گفتاری آن ها نیز دچار اختلال می شود. نقش هوش طبیعی در عملکرد گفتار به دلیل شناسایی نماد ها و عملکرد های شناختی مانند توجه کردن و برقراری ارتباط همچنین ثبت آن در حافظه بسیار موثر است.

متخصصین گفتار درمانگر در جلسات گفتار درمانی در منزل بیمار باید به بررسی انواع اختلالات مربوط به گفتار و زبان در او بپردازند و آن را به درستی مورد ارزیابی قرار دهند تا بتوانند مراحل درمان را به صورت مناسب تنظیم و مدیریت نمایند. جالب است بدانید رشد مهارت های مربوط به زبان در دختران زودتر و با طیف گسترده تری نشانه های خود را نمایان می کند.

معمولا فرآیند گفتاردرمانی در منزل اگر در گروه انجام شود بسیار موثر تر خواهد بود و باعث تسریع فرآیند درمان خواهد شد زیرا کودکان تلاش می کنند تا مهارت های مربوط به گفتار و زبان خود را جهت برقراری ارتباط موثر تر با هم سن و سالان و دوستانشان تقویت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا