مغز و اعصاب (نورولوژی)

تفاوت در نشانه های زندگی نباتی، مرگ مغزی و کما

مرگ مغزی چیست؟

با توجه به بررسی های انجام شده در مورد نشانه های زندگی نباتی باید بگوییم، تمام عملکرد های مربوط به سیستم مغز در فرد متوقف می شود و بازگشت فرد به زندگی عادی و افزایش سطح هوشیاری محال است. در مرگ مغزی فرد در حالت خواب کامل قرار می گیرد و بیداری برای او ممکن نیست و در این صورت فرد توانایی انجام هیج واکنشی نسبت به شدید ترین محرک های بیرونی را ندارد.

در این حالت ساقه های مغزی به طور کامل متوقف می شود و مردمک های چشم نمی توانند چیزی را ببینند، همچنین هیچ احساسی در اندام های حرکتی وجود ندارد.

زندگی نباتی,مرگ مغزی و کما,نشانه های زندگی نباتی

کما چیست؟

زمانی که مغز در سطح هوشیاری خود دچار نارسایی شدید می شود مانند حالتی که شبیه خواب پیش می آید از جمله مهمترین نشانه های کما در فرد است.

اما شرایطی که برای انسان در خواب به وجود می آید با حالت کما بسیار متفاوت است زیرا در خوابیدن فعالیت های الکتریکی مغز انسان فعال است و به همین دلیل می توانیم با یک محرک خارجی فرد را از خواب بیدار کنیم.

اما در حالت کما به دلیل اینکه فعالیت های الکتریکی مغز به شدت کاهش می یابد حتی با وجود شدید ترین محرک های خارجی فرد بیدار نمی شود، این در حالی است که در حالت کما ممکن است بازگشت به حالت عادی و سطح هوشیاری کامل وجود داشته باشد. هرگونه ضربه شدید و آسیبی که به هر ۲ نیمکره مغز وارد شود باعث می شود فرد به حالت کما برود.

عواملی که باعث ایجاد حالت کما می شود را می توان به ۲ دسته مجزا تقسیم کرد:

۱. دسته ساختاری:

ضربه های شدید همراه با خونریزی و سکته مغزی را به دنبال دارد از نشانه های کما می باشد.

۲. دسته متابولیک:

مانند مصرف بیش از حد دارو و کمبود اکسیژن رسانی به مغز

پزشکان با بررسی نشانه های کما به این نتیجه رسیده اند که اینگونه افراد باید تحت مراقبت های ویژه در بیمارستان بستری شوند و زنده ماندن آن ها به دستگاه های بیمارستانی بستگی دارد. اما می شود از فردی که مبتلا به زندگی نباتی است در خانه هم پرستاری کنیم کسی که در وضعیت زندگی نباتی قرار دارد عملکرد سیستم مغزی اش بسیار ضعیف است ولی علائم حیاتی و فیزیولوژیک دارد و در نتیجه به صورت پزشکی و قانونی این فرد زنده است.

نشانه های کما,زندگی نباتی,مرگ مغزی و کما

زندگی نباتی چه عوارضی دارد؟

زندگی نباتی برای فرد عوارض بسیاری را به دنبال دارد مثلا فرد به دلیل عدم تحرک دچار اختلالاتی مانند انقباضات مفصلی، زخم بستر و پنومونی احتقانی می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید
دلیل غش کردن چیست و چرا غش می‌ کنیم؟

به دلیل این که برای بهبود عملکرد سیستم دفع و ادرار فرد باید به صورت مستمر کاتتریزاسیون مثانه صورت بگیرد معمولا خطر احتمال عفونت دستگاه ادراری را با ایجاد پیلونفریت، اوروسپسیس افزایش می دهد و اگر این شرایط ادامه پیدا کند ممکن است تمام بدن فرد را آلوده کند و منجر به مرگ شود.

آیا می توان از ابتلا به زندگی نباتی پیشگیری کرد؟

اگر اطلاعات دقیق و کاملی از نشانه های زندگی نباتی، علل و عوامل آسیب های شدید مغزی داشته باشیم مانند: دلایل وقوع، سن بیمار، بررسی مدت زمان کمای قبلی و دوره هوشیاری رویشی، باعث می شود از خطر ابتلا به زندگی نباتی جلوگیری کنید.

اگر به موقع بتوانید از پیشروی نشانه های زندگی نباتی جلوگیری کنید، از بدن خود در برابر ایجاد بسیاری از مشکلات و بیماری های دیگر مانند: اختلالات مربوط به قلب و عروق، مسمومیت های مختلف، عفونت های عصبی و اختلالات مربوط به متابولیک جلوگیری می کنید.

آیا ابتلا به زندگی نباتی در زنان باردار وجود دارد؟

ابتلا به زندگی نباتی می تواند در هر شرایط و دوره سنی به وجود آید مثلا از جمله نشانه های زندگی نباتی در زنان باردار ایجاد اختلال در سیستم مغزی در دوران بارداری است  که در این صورت پزشک متخصص ضمن بستری مادر در بیمارستان به بررسی سلامت نوزاد می پردازد.

در صورتی که نوزاد بدون مشکل متولد شود، این امکان وجود دارد که مادر هرگز به سطح هوشیاری و آگاهی کامل باز نگردد.

تصمیم‌گیری اعضای خانواده

مدت زمانی که فرد مبتلا به زندگی نباتی امکان زندگی کردن دارد، از چند ماه تا چند سال متغیر است. به همین دلیل امکان این مسئله وجود دارد که خانواده این افراد بخواهند برای ادامه مراقبت از مبتلایان به زندگی نباتی تصمیمات جدی بگیرند.

همچنین از جمله تصمیمات مهمی که باید توسط خانواده این افراد گرفته شود این است که آیا حاضر به اهدای اعضای فرزند و یا پدر یا مادر خود هستند یا خیر.

زندگی نباتی,مرگ مغزی و کما,نشانه های زندگی نباتی

آیا می توان وضعیت افرادی که مبتلا به زندگی نباتی شده اند را پیش بینی کرد؟

کسانی که مبتلا  به زندگی نباتی شده اند می توانند با گذشت زمان و همچنین بهبود عملکرد سیستم مغز به یک حالت پایدار در سطح آگاهی خود برسند و از زندگی نباتی خارج شوند. برخی از افراد در همان حالت از زندگی نباتی خود باقی خواهند ماند وعملکرد سیستم مغزی خود را به مرور زمان از دست خواهند داد.

این مطلب را از دست ندهید
چگونه از ابتلا به بیماری آلزایمر پیشگیری کنیم؟

در ادامه مطلب شما را با عواملی که سبب بهبود عملکرد سیستم مغز و خارج شدن فرد از شرایط زندگی نباتی می شود آشنا خواهیم کرد:

  1. میزان ضربه وارد شده و شدت آسیب در میزان بهبودی وضعیت زندگی نباتی بسیار موثر است.
  2. سن فرد
  3. مدت زمانی که فرد درگیر زندگی نباتی بوده است.
  4. مدت زمانی که فرد در حالت کما و بیهوشی قرار گرفته و یا مدت زمانی که فرد در گذشته سابقه بی هوشی و حالت کما را داشته است که درجه و سطح هر کدام از موارد گفته شده در بهبود عملکرد سیستم مغز بیماری که تحت نظر متخصصین مغز و اعصاب قرار گرفته است موثر است.

هنگامی‌ که یک حالت عصبی ناآگاه و بی پاسخ بیش از ۴ هفته طول بکشد فرد مبتلا به زندگی نباتی شده است.

علائمی که فرد بعد از ابتلا به زندگی نباتی تجربه می کند چیست؟

در ادامه مطلب شما را با نشانه هایی که بیانگر بازگشت افراد به زندگی عادی و خارج شدن از زندگی نباتی است آشنا خواهیم کرد:

  1. آن ها می توانند دست شما را فشار بدهند.
  2. می توانند سر خود را تکان بدهند و یا به چیزی اشاره کنند.
  3. با حرکات ساده و ابتدایی، همچنین ایجاد صداهایی بی معنا سعی می کنند تا با شما ارتباط برقرار کنند.

معمولا کیفیت درمان و بهبود عملکرد سیستم مغز در هر شخص متفاوت با شخص دیگر است به همین علت باید با دکتر متخصص مغز و اعصاب مشورت شود.

نتیجه گیری

پزشکان متخصص در مورد نشانه های زندگی نباتی بر این باورند که سیستم بیولوژیکی و علائم حیاتی بدن اینگونه افراد مانند ضربان قلب و تنفس فعال است اما سیستم شناختی دچار اختلال عملکرد شده است و فرد نمی تواند آگاهانه چیزی بگوید و احساساتش را ابراز کند.

در این مطلب شما را با تعریف زندگی نباتی و دلایلی که احتمال ابتلا به زندگی نباتی را در شما افزایش می دهد پرداختیم همچنین نشانه ها و تفاوت های افرادی را که مبتلا به زندگی نباتی، مرگ مغزی و حالت کما شده اند را بررسی کردیم.

بهتر است در صورت مشاهده اولین نشانه های بیان شده در مورد زندگی نباتی به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید تا از بروز خطر احتمالی ابتلا به زندگی نباتی جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا