مجله پزشکی

آشنایی با خدمات رادیولوژی در منزل

رادیولوژی چیست؟

رادیولوژی نوعی از تصویر برداری تشخیص است که در آن به بررسی بخش های مختلف بدن می پردازند همچنین رادیولوژی تشخیصی و مداخله ای دو بخش بسیار مهم در این حوزه محسوب می شود که در هر دو شیوه ی عکس برداری از انرژی تابشی برای درمان و تشخیص بیماری ها استفاده می شود.

در گذشته امکان بررسی وضعیت درون بدن جز از طریق تشریح پیکر انسان پس از مرگ ممکن نبوده است اما امروزه رادیولوژی باعث پایش درون بدن انسان به تجویز پزشکان متخصص برای بررسی وضعیت بیمار، علائم، نشانه ها و شدت اختلال می باشد.

در واقع می توان چنین گفت که رادیولوژی یا تصویر برداری فصل تازه ای در حوزه ی دانش پزشکی است همچنین با پیشرفت تکنولوژی، رادیولوژی با کیفیت مطلوب تری وارد حوزه ی پزشکی می شود. رادیولوژی در واقع فرآیند عکس برداری  از بدن انسان می باشد که پزشک متخصص برای انجام معاینات مختلف برای بیماران تجویز می کند از جمله انواع رادیولوژی می توان به تصویر برداری با اشعه ی ایکس، سونوگرافی، ام آر آی، سی تی اسکن و پت اسکن اشاره نمود.

معمولا پزشکان متخصص رادیولوژی می توانند به صورت دقیق تصاویر به دست آمده از رادیولوژی را تفسیر کنند و به ارزیابی، تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها از این طریق اقدام کنند. همچنین کارشناسان رادیولوژی به دلیل داشتن اطلاعات کافی برای تصویر برداری و کار کردن با دستگاه های رادیولوژی نقش ویژه ای را در مراحل تولید عکس های پزشکی ایفا می کنند.

پزشکان متخصص از بررسی تصاویر به دست آمده در رادیولوژی می توانند به تشخیص و درمان انواع مشکلات و اختلالات مربوط به حوزه ی زنان و زایمان، اطفال، انکولوژی یا سرطان شناسی، تروما، اورژانس و بیماری های عفونی، انواع شکستگی و جراحات بپردازند.

با توجه به مطالب گفته شده بسیاری از افراد که امکان مراجعه ی حضوری به کلینیک های درمانی و بیمارستان ها را برای انجام انواع مختلف رادیولوژی ندارند به همین دلیل می توانند با برقراری تماس تلفنی با مجموعه های پزشکی برای رزرو نوبت و انجام فرآیند رادیولوژی در منزل اقدام کنند.

زیرا انجام این فرآیند در منزل باعث صرفه جویی در وقت، هزینه و انرژی بیمار و حتی مراقبان او می شود بنابراین بهترین گزینه برای عدم انتظار در صف های طولانی رزو نوبت همچنین مشکلات مربوط به رفت و آمد و جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری ها در محیط های درمانی و بهداشتی، امکان ارائه ی خدمات رادیولوژی در منزل است.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با خدمات پزشکی

انجام رادیولوژی در منزل,رادیولوژی در خانه,رادیولوژی در منزل

کاربرد تصاویر رادیولوژی

تصاویر رادیولوژی به دلیل اینکه به صورت دقیق به نشان دادن وضعیت درونی بدن انسان می پردازد نوعی اقدام نجات دهنده برای بیماران محسوب می شود زیرا پزشکان بدون داشتن تصاویر واضح از بدن انسان و نواحی دچار اختلال و بیماری قادر به تشخیص درست و اقدام برای درمان نخواهند بود.

بر اساس آنچه گفته شد از مهم ترین کاربرد های رادیولوژی این است که امروزه پزشکان برای تشخیص صحیح بیماری ها و مدیریت و پایش وضعیت سلامت بدن انسان حتما انواع تصویر برداری تشخیصی و رادیولوژی را به عنوان نوعی درمان برای بیماران تجویز می کنند.

در علم پزشکی رادیولوژی بر اساس نوع و کاربرد آن در درمان و تشخیص بیماری ها به دسته های مختلفی تقسیم می شود که شامل موارد زیر است:

۱. استفاده از اشعه ی ایکس یا پرتونگاری برای مشاهده و بررسی وضعیت استخوان

۲. رادیوگرافی که استفاده از اشعه ی ایکس برای بررسی وضعیت قفسه ی سینه یا شکم می باشد.

۳. توموگرافی کامپیوتری از جمله مهم ترین کاربرد های رادیولوژی است که در واقع فرآیند تصویر برداری از نواحی مختلف بدن با زوایای تعیین شده است که با استفاده از دستگاه های خاص برای بیماران توسط کادر درمان انجام می شود.

این تصویر برداری می تواند برای نواحی مختلف بدن مانند دهان کاربرد داشته باشد و در نهایت تصاویر به دست آمده پس از پردازش های کامپیوتری تبدیل به عکس می شود.

۴. تصویر برداری ام آر آی که در این روش از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی برای عکس برداری استفاده می شود.

هزینه رادیولوژی در منزل,انجام رادیولوژی در منزل,رادیولوژی در خانه

۵. اموگرافی از مهم ترین کاربرد های رادیولوژی محسوب می شود که در این روش تصویربرداری به وسیله ی اشعه ی ایکس برای عکس برداری از بافت سینه یا پستان زنان کاربرد دارد.

۶. سونوگرافی (اولتراسوند) این روش تصویر برداری پزشکی با استفاده از امواج صوتی انجام می شود که باعث ایجاد تصاویر متحرک برای بررسی وضعیت بدنی بیمار از طریق مشاهده ی آن روی صفحه ی نمایشگر پزشک متخصص می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با فیزیوتراپی کمر در منزل

همچنین از سونوگرافی اغلب برای اکوکاردیوگرافی یا اکوی قلب که از مهم ترین کاربرد های رادیولوژی است و معاینات مربوط به وضعیت سلامت رحم که در دوران بارداری زنان کاربرد دارد استفاده می شود.

۷. در روش تصویر برداری فلوروسکوپی با استفاده از اشعه ی ایکس اقدام به تصویر برداری از درون بدن به صورت متحرک و آنی استفاده می شود. همچنین لازم به ذکر است که فلوروسکوپی کاربرد بسیار زیادی برای معاینات مربوط به دستگاه گوارش دارد.

۸. پزشکی هسته ای در این روش تصویربرداری از مواد رادیواکتیو به صورت محدود و کنترل شده برای ایجاد تصاویر واضح و با کیفیت برای بررسی وضعیت فرآیند های درون بدن انسان توسط پزشک متخصص تجویز می شود.

انجام رادیولوژی در منزل,رادیولوژی در خانه,رادیولوژی در منزل

رادیولوژی در منزل چگونه انجام می شود؟

شما با رزرو نوبت برای انجام رادیولوژی در منزل از طریق برقراری تماس تلفنی و یا ثبت اینترنتی می توانید از این خدمات درمانی در منزل استفاده کنید. امکان ارائه ی انواع خدمات پزشکی در محل سکونت بیمار ضمن صرفه جویی در وقت و هزینه سبب می شود بیمار شما انواع خدمات درمانی و پزشکی را به صورت منحصر به فرد دریافت نماید.

بنابراین احتیاجی به مراجعه ی حضوری به بیمارستان ها و کلینیک های درمان وجود ندارد و امکان تصویری برداری در منزل با کیفیت مطلوب توسط کادر درمان مجرب امکان پذیر است. به دلیل پیشرفت های تکنولوژی در حوزه ی دیجیتال بسیاری از افراد از ارائه ی خدمات رادیولوژی در خانه استقبال می کنند و برای تهیه عکس های رادیولوژی نیازی به فرآیند پردازش فیلم که احتیاج به صرف وقت زیاد دارد نمی باشد.

همچنین پزشکان متخصص می توانند بلافاصله پس از انجام رادیولوژی در منزل به بررسی و تشخیص بیماری فرد همچنین درمان آن اقدام کنند. فرآیند رادیولوژی به این صورت است که پرستار یا تکنسین مجرب به منزل بیمار جهت ارائه ی خدمات رادیولوژی با دستگاه ها و تجهیزات لازم مراجعه می کند و برای انجام عملیات سونوگرافی یا رادیولوژی بر اساس تجویز و دستور پزشک اقدام می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا