مغز و اعصاب (نورولوژی)

درباره ی زندگی نباتی چه می دانید؟

در این محتوا شما را با زندگی نباتی، فرق آن با حالت کما، میزان هوشیاری فردی که زندگی نباتی دارد و بسیاری از اطلاعات مفید دیگر آشنا خواهیم کرد. همچنین به پاسخ پرسش هایی در مورد اینکه زندگی نباتی چیست؟ آیا زندگی نباتی با مرگ مغزی ارتباط دارد یا خیر؟ ، و اینکه امکان دارد افرادی که دچار مرگ مغزی شده اند به زندگی عادی بازگردند؟ خواهیم پرداخت.

زمانی که اعمال حیاتی بدن مانند: تنفس،ضربان قلب توسط مغز فعال باشد اما فرد عملکرد شناختی مناسبی نداشته باشد یعنی هوشیار و آگاه نباشد و نتواند واکنش یا عمل خاصی در مواجهه با چیزی از خود با کلام یا حرکت دادن سر یا دست و… نشان دهد، در آن حالت می گوییم فرد دچار زندگی نباتی شده است.

افراد مبتلا به زندگی نباتی به دلیل حالت بی پاسخی و نا هوشیار بودن، در حالت خواب و بیداری قرار دارند به طوری که نه می توان گفت به صورت کامل خواب هستند و نه بیدار.

زندگی نباتی چیست,زندگی نباتی یعنی چی,زندگی نباتی چیست

زندگی نباتی چیست؟

همانطور که گفتیم زندگی نباتی تجربه ی زندگی کاملا ناهوشیارانه و فاقد آگاهی است. به همین علت به آن زندگی گیاهی هم گفته می شود زیرا تنها ویژگی که ما را متمایز از گیاهان می کنند توانایی تفکر و آگاهی ما است که در این حالت ما قادر به فکر کردن و انجام اعمال هوشیارانه نیستیم.

در پاسخ به این سوال که زندگی نباتی چیست؟ باید بگوییم در زندگی نباتی به دلیل ایجاد اختلال در عملکرد طبیعی مغز، تنها فعالیت های بیولوژیکی بدن فعال است. بنابر این چنین فردی قادر نیست اعمال فکری و اجتماعی داشته باشد و شاید بتوان گفت تنها تفاوت این حالت با مرگ در فعال بودن تنفس و ضربان قلب است، اما در این وضعیت از شخص هیچ کاری بر نمی آید.

معمولا برای ارزیابی درجه سطح هوشیاری در این اختلال از میزان های به خصوص و استانداردی توسط متخصصین مغز و اعصاب استفاده می شود، همچنین با بررسی علائم بالینی در فرد  می توان میزان هوشیاری  را تعیین کرد.

نشانه های زندگی نباتی چیست؟

افرادی که زندگی نباتی و ناهوشیارانه دارند و نسبت به محرک های بیرونی ، قادر به واکنش و پاسخ دادن نیستند امکان بازگشت آن ها به زندگی وجود دارد به این دلیل که ساقه ی مغز که مدیریت و کنترل اعمال حیاتی بدن را برعهده دارد مانند: تنفس و ضربان قلب و… به صورت فعال عمل می کند .

این مطلب را از دست ندهید
چگونه از ابتلا به بیماری آلزایمر پیشگیری کنیم؟

در ادامه مطلب شما را با نشانه های زندگی نباتی آشنا خواهیم کرد:

 1. عملکرد سیستم تنفس و ضربان قلب او بدون کمک گرفتن از دستگاه های خارجی انجام می گیرد.
 2. معمولا اینگونه اشخاص می توانند زندگی عادی را با باز و بسته کردن چشمانشان آغاز و تجربه کنند.
 3. معمولا برنامه خوابیدن و بیدار شدن در اینگونه افراد نظم می گیرد.
 4. رفلکس‌‌های کاملا مشخص و ارادی از خود نشان می دهند.

اینگونه افراد به دلیل بهم خوردن تعادل سیستم مغزی و از هم گسیختگی شدید رشته های مغز قادر به انجام فعالیت های زیر نیستند:

 1. از جمله نشانه های زندگی نباتی این است که معمولا قادر به دنبال کردن اجسام و حرکت دادن ارادی چشم نیستند.
 2. حتی اگر صداها را بشنوند اما توانایی پاسخگویی به آن را ندارند.
 3. نمی توانند رفتار های معنی دار مانند: چشمک زدن های ارادی و یا اشاره کردن را در واکنش به محرک های بیرونی مختلف و همچنین بیان نیاز یا ابراز احساسات شان داشته باشند.
 4. قادر به انجام اعمال آگاهانه، ارادی و هدفمند نمی باشند.
 5. نمی‌توانند با محیط اطراف خود تعامل داشته باشند.

زندگی نباتی چیست,زندگی نباتی یعنی چی,زندگی نباتی چیست

در زندگی نباتی سطح هوشیاری چگونه است؟

بر خلاف تصور عموم افراد که فکر می کنند مرگ مغزی، زندگی نباتی و حالت کما نشانه های یکسان دارد باید در تعریف زندگی نباتی چیست؟ بگوییم این تصور کاملا اشتباه است چرا که مرگ مغزی برای فرد یک حالت نامشخص در خواب و بیداری به وجود می آورد همچنین وضعیت هوشیاری فرد هیچ گونه تعادل و ثباتی ندارد و دائما حالت فرد در همان وضعیت ناهوشیاری تغییر می کند.

در حالت کما فرد اصلا وضعیت بیداری را تجربه نمی کند در حالی که ممکن است در زندگی نباتی فرد قادر باشد حتی چشمان خود را باز کند و برای مدتی بیدار بماند. در ادامه مطلب به بررسی سطوح هوشیاری در زندگی نباتی خواهیم پرداخت:

 1. حالت حداقل هوشیار: فردی که دچار زندگی نباتی شده است در وضعیت خواب و بیدار، مدام وضعیتش تغییر می کند.
 2. مرگ مغزی: در این حالت صدمه وارد شده به سیستم مغزی به حدی زیاد است که امکان بازگشت فرد به حالت هوشیاری وجود ندارد.
 3. سندروم قفل شدگی: در این وضعیت فرد هوشیار است ولی عضلات بدنش فلج شده است و توانایی انجام هیچ کاری را ندارد.

چگونه پزشکان می‌توانند سطوح هشیاری در زندگی نباتی را تشخیص دهند؟

 1. معمولا پزشکان برای تعیین میزان هوشیاری فرد، بررسی می کنند که آیا فرد از انجام اعمال خود مانند باز و بسته کردن و حرکت چشم ها هدفی دارد و یا می خواهد خواسته ای را بیان کند و یا بی هدف، ناآگاهانه و تصادفی است.
این مطلب را از دست ندهید
دلیل غش کردن چیست و چرا غش می‌ کنیم؟

آن ها برای بررسی این موضوع یک مداد را جلوی چشم فرد نگه داشته و تکان می دهند و زمانی که فرد نتواند آن را با چشمان خود دنبال کند به ناهوشیاری فرد ضمن باز بودن چشم هایش آگاه خواهند شد.

 1. از جمله علائم زندگی نباتی می توان به این نکته اشاره کرد که معمولا از انجام اعمال خود هیچ هدف و اراده خاصی مانند بیان احساسات یا نیاز های خود ندارند و فقط با محرک های شدید مانند صدای بلند، حالت هایی از تعجب در چهره شان نمایان می شود بقیه واکنش هایی که از خود نشان می دهند مانند: مکیدن، بلعیدن و جویدن کاملا بی هدف است.
 2. این افراد توانایی بیان کلمات و صحبت کردن در هیچ زمینه ای را ندارند و فقط می توانند صداهایی بی معنا مانند آه و ناله کردن و یا غرغر کردن داشته باشند.
 3. اگر از آن ها چیزی را بخواهید قادر به انجام هیچ واکنشی در پاسخ به کلام شما نیستند.
 4. معمولا اینگونه افراد دچار بی اختیاری در ادرار و مدفوع خود هستند و نمی توانند آن را کنترل کنند.

نشانه های زندگی نباتی چگونه در فرد تشخیص داده می‌شود؟

از آنجایی که در باور عموم افراد حالت کما، مرگ مغزی و زندگی نباتی شرایط یکسانی برای فرد ایجاد می کند ما در این مطلب شما را با علائمی که می توانید با توجه به آن ها به پرسش زندگی نباتی چیست پاسخ دهید، خواهیم پرداخت:

 1. سیستم خواب و بیداری ثابت و مشخصی در شبانه روز ندارند گاهی ممکن است در تمام روز خواب باشند و ساعات کمی بیداری را تجربه کنند و یا برعکس.
 2. از نشانه های ندگی نباتی این است که آن ها توانایی فهمیدن منظور صحبت های اطرافیان را ندارند و نمی توانند کلامی را هر چند کوتاه بیان کنند.
 3. همچنین در پاسخ به این سوال که زندگی نباتی چیست؟ دانستیم که آن ها قادر به نشان دادن پاسخ های ثابت نسبت به یک محرک بینایی، شنوایی، بویایی و لامسه ندارند.
 4. هیچ کاری را به صورت ارادی و داوطلبانه انجام نمی دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا