دندانپزشکی

درباره متخصص دندانپزشکی کودکان بیشتر بدانیم

بسیاری از کودکان ممکن است با دندان درد های خفیف یا شدیدی مواجه شوند که تحت این شرایط به پزشک متخصص مراجعه می کنند و متخصصان هم جوابگوی نیازهای آن ها هستند، حتی افرادی که دارای شرایط خاص هستند پذیرش می شوند.

بسیاری از افراد تصور می ‌کنند بعد از این‌ که دندان شیری فرزندان آن ‌ها می ‌ریزد و دوباره رشد می‌ کند نیازی به درمان و پیشگیری و بررسی سلامت دندان‌ ها نیست، اما باید بگوییم حتی کودکان هم مانند بزرگسال ها ممکن است گاهی اوقات با دندان‌ درد مواجه شوند و تحت این شرایط هم باید به متخصص دندانپزشک کودکان مراجعه کرد.

دندان پزشک کودکان,دندانپزشک کودکان,متخصص دندانپزشکی کودک

خدمات قابل ارائه متخصص دندانپزشکی کودکان

دندان‌ پزشکی ها خدمات متنوعی را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و سلامت آن‌ ها انجام می ‌دهند. در واقع یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که هزینه دندان پزشکی متخصص کودکان نسبت ‌به بزرگسالان کمتر می باشد، چرا که کودکان تنها برای پیشگیری از خراب شدن دندان‌ ها به متخصص مراجعه می‌ کنند و هزینه زیادی برای آن ها در بر ندارد.

به طور کلی خدمات متخصص دندانپزشک کودکان شامل شیار بندی دندان، ارتودنسی و فلوراید تراپی می‌ شود که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

شیار بندی دندان

گاهی اوقات دندان کودکان به‌ علت شیارهای زیادی که دارد با مسواک تمیز نخواهند شد که در این شرایط متخصص دندان پزشک به وسیله موادی مقاوم به پر کردن و شیار بندی دندان کودکان می‌ پردازد که این کار از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌ کند.

این مطلب را از دست ندهید
از درمان پوسیدگی دندان کودکان چه می‌ دانید؟

باندینگ دندان

از رایج ترین خدماتی که متخصص دندانپزشکی کودکان ارائه می‌ دهد باندینگ دندان می ‌باشد. گاهی اوقات ممکن است کودکان شکستگی ‌های جزئی را در دندان ‌های جلوی خود داشته باشند که متخصص دندان پزشک با استفاده از موادی مقاوم و همرنگ دندان ‌ها این شکستگی ‌ها را ترمیم می ‌کند.

متخصص دندانپزشکی کودکان,دندان پزشک کودکان,دندانپزشک کودکان

ارتودنسی

گاهی اوقات کودکان برای انجام ارتودنسی به متخصص دندان پزشک مراجعه می ‌کنند، در واقع مشکلاتی که به ارتودنسی مربوط می‌ شوند از عادت‌ های بد کودکان هنگام رشد دندان‌ ها می‌ باشد که برای جلوگیری از این مشکلات باید در سنین کودکی فرزندان خود را برای معاینه مدام پیش متخصص ببرید تا با هزینه ‌های اضافی رو به رو نشوید.

فلوراید تراپی

متخصصان دندان پزشکی گاهی اوقات برای پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ ها فلوراید تراپی را انجام می ‌دهند. فلوراید تراپی مایعی تیز و تند است که مینای دندان را تقویت می ‌کند و از جرم گرفتگی دندان ‌ها جلوگیری خواهد کرد که در نهایت پوسیدگی دندان ها به راحتی رخ نمی دهد.

دندان پزشک کودکان,دندانپزشک کودکان,متخصص دندانپزشکی کودک

علت مهم بودن مراقبت از دندان کودکان

یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که رشد صحیح دندان ‌های شیری می‌ تواند بر روی جوانه زدن دندان ‌های دائمی تاثیرگذار باشد، بنابراین باید از همان ابتدای کودکی فرزندان خود را تحت نظر بهترین متخصص دندان پزشک کودکان قرار دهید تا در آینده با مشکلاتی چون کج بودن دندان‌ ها یا پوسیدگی رو به‌ رو نشوند با توجه به این‌ که هزینه‌ های دندان پزشکی بسیار بالا رفته پیشگیری می‌ تواند از ایجاد هزینه‌ های سرسام‌ آور جلوگیری کند.

این مطلب را از دست ندهید
متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیم

تفاوت دندان پزشکی کودکان با دندان پزشکی عمومی

دندان پزشکی های معمولی از تخصص زیادی برخوردار نیستند و تنها به ارائه خدماتی چون پر کردن دندان، کشیدن، کامپوزیت و … می ‌پردازند. از طرفی هیچ‌ گونه تخصصی برای خدماتی چون ارتودنسی ایمپلنت و … ندارند، به‌ طور کلی می ‌توان گفت دندان پزشک عمومی مانند پزشک عمومی تنها به بررسی و درمان دندان‌ ها می پردازد.

دندان پزشک کودکان,دندانپزشک کودکان,متخصص دندانپزشکی کودک

محیط دندان پزشکی کودکان

متخصص دندانپزشک کودکان مدرک متفاوتی نسبت ‌به دیگر دندان پزشک ‌ها دارد، بنابراین بهتر است زمانی ‌که دندان ‌های شیری یا موقتی در حال رشد هستند کودکان خود را به متخصص دندان پزشکی ببرید تا در آینده با مشکلات زیادی مواجه نشوند.

دقت داشته باشید که محیط دندان پزشکی کودکان باید دارای یک اتاق انتظار باشد تا کودکان متوجه سروصدای وسایلی که معمولا باعث  ایجاد ترس آن‌ ها می‌ شود نشوند، همچنین می ‌توان اتاق را با تصاویر و اشکال کارتونی پر کرد تا اضطراب آن ‌ها را از بین برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا