گوارش و معده

معده‌ درد عصبی و نشانه های آن چیست؟

علائم معده درد عصبی چیست؟

معده درد عصبی علائم متفاوتی دارد و علاوه بر اینکه مهم ترین نشانه آن داشتن احساس درد و ناراحتی در معده و ابتدا روده است از علائم دیگری نیز برخوردار است که در ادامه به بررسی آن‌ها می پردازیم

 1. داشتن احساس دلشوره و نگرانی
 2. برخی از اشخاص در ناحیه شکم احساس پیچ خوردگی و یا گرفتگی دارند.
 3. این دسته از افراد احساس نگرانی و اضطراب شدیدی دارند.
 4. احساس کشیدگی و یا لرزش در عضلات از نشانه های بارز آن است.
 5. فرد به صورت مکرر دفع گاز از معده دارد.
 6. داشتن احساس حالت تهوع شدید
 7. کم غذا شدن و یا سوءهاضمه
 8. فرد در قفسه سینه احساس درد و یا تنگی نفس می کند.
 9. شخص پس از خوردن چند لقمه غذا احساس سیر شدن سریع دارد.

علائم معده درد عصبی,معده درد عصبی,معده درد عصبی چیست

علت اصلی بروز معده درد عصبی چیست؟

دستگاه گوارش انسان با توجه به عوامل مختلفی مانند آلودگی های ویروسی، انواع عفونت های باکتریایی و قارچی، عدم تحرک و پرخوری، کم خوراکی و یا سوء تغذیه، مصرف خوراکی های خیلی چرب و یا پر ادویه، نوشیدنی های حاوی مواد نگهدارنده با کافئین بالا و… دچار اختلال عملکرد خواهند شد.

همچنین عوامل دیگری نیر در این عارضه شایع در دنیای امروز دخالت دارد که در ادامه به بررسی آن‌ ها می پردازیم.

۱. اضطراب اجتماعی

برخی از افراد به دلیل داشتن نگرش های غیر واقعی هنگام ورود به به جمع های بزرگ، سخنرانی کردن و یا میزبان بودن، مصاحبه های کاری و شغلی، اضطراب و نگرانی های شب قبل امتحان دچار نگرانی و تنش می شوند که باعث ایجاد احساس  معده‌ درد عصبی در آن ها می شود.

۲. اضطراب عملکردی

معمولا افراد قبل از ورود به فینال و یا مراسمات بزرگ مانند ارائه ی پایان نامه و یا کنفرانس های علمی دچار حملات اضطراب و ترس می شوند که باعث ایجاد احساس درد در معده آن ها می شود بنابراین بهتر است با داشتن چنین حالت هایی برای درمان آن در اسرع وقت به پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید.

۳. استرس ناشی از ترس و نگرانی

معمولا اکثر افراد هنگام مواجهه با رویداد های تنش زا و یا ترس آور مانند دزدی های خیابانی، تهدید شدن از سمت انسان های شرور، تغییر محل سکونت به دلیل کار و یا تحصیل، پرداخت اقساط وام و… علائمی مانند معده درد های عصبی را نشان می دهند..

۴. هیجان بیش از حد

فرد با تجربه هیجان های بیش از حد مانند مراسم های ازدواج و یا خواستگاری، جشن های فارغ التحصیلی و پایان تحصیلات دانشگاهی، نگرانی بابت نتیجه بازی های تیم ملی و یا جام جهانی به صورت ناخودآگاه دچار اضطراب و تنش می شود که تاثیر نامناسبی را بر دستگاه گوارش می گذارد.

در واقع هر یک از این احساسات، باعث ترشح هورمون های آسیب زا در بدن ما می شود همچنین واکنش هایی مانند سریع تر شدن ضربان قلب، ترشح هورمون دوپامین و سایر آنزیم ها می تواند بر عملکرد معده تاثیر مستقیم داشته باشد و حالت های ناخوشایندی مانند رفلاکس معده، استفراغ، ورم معده، تشنج و سندرم روده تحریک پذیر را ایجاد کند.

معده درد عصبی درمان,علائم معده درد عصبی,معده درد عصبی

چگونه از معده درد عصبی پیشگیری کنیم؟

شما بعد از مراجعه به پزشک متخصص می توانید با مصرف دارو هایی مانند ضد التهاب ها و یا مسکن از درد های عصبی معده‌ تان بکاهید اما باید به این نکته ی بسیار مهم توجه داشته باشید که تغییر عادات مهم زندگی حرف اول را در درمان معده درد عصبی می زند که در ادامه به بررسی برخی از آن ها می پردازیم.

۱. بهبود سلامت روده

شما می توانید با مصرف پروبیوتیک ها اضطراب ‌تان را کاهش دهید ضمن اینکه خوراکی های حاوی پروبیوتیک باعث تقویت معده و روده شما می شود همچنین مانع بروز التهابات خطرناک در سیستم گوارش ‌تان نیز خواهد شد.

علائم معده درد عصبی,معده درد عصبی,معده درد عصبی چیست

۲. کنترل استرس در زندگی

کنترل احساسات و کاهش واکنش های عصبی  به عوامل و محرک های درونی و بیرونی مختلف می تواند باعث کاهش درد معده و برخورداری از آرامش بیشتر شود.

۳. سعی کنید بیشتر ورزش کنید

شما می توانید با انجام ورزش های هوازی مختلف مانند پیاده روی ساده، ورزش پیلاتس و یوگا، ایروبیک،  شنا و… علاوه بر کمک به افزایش سوخت و ساز بدن تان یک راه بسیار ایمن و سالم برای کاهش معده درد عصبی داشته باشید.

ضمن اینکه با ورزش کردن روزانه می توانید به تخلیه بسیاری از هیجانات ناخوشایند تان که باعث افزایش ترشح اسید معده و ناراحتی های عصبی در دستگاه گوارش می شود کمک کنید.

درمان معده درد عصبی با تغییر رژیم غذایی میسر خواهد بود فقط لازم است به جای استفاده از وعده های سنگین آن را به چند وعده کوچک تقسیم کنید زیرا تغییر عادات غذایی علاوه بر کمک به حفظ سلامتی شما  درد های عصبی ناشی از پرخوری را کاهش می دهد.

برای سلامت دستگاه گوارش‌تان به شما پیشنهاد می کنیم مصرف غذاهای پرچرب و یا شور را که حاوی ادویه های تند است کاهش دهید و مصرف سبزیجات سالم را مانند کاهو، کلم، هویج، اسفناج انواع میوه های فصل و… را جایگزین آن ها کنید.

علائم معده درد عصبی,معده درد عصبی,معده درد عصبی چیست

درمان معده درد عصبی

اگر می خواهید درمان های خانگی را برای از بین بردن درد های عصبی سیستم گوارش‌ تان امتحان کنید پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

۱. آب بنوشید

برای کاهش درد های عصبی معده لازم است تا بدن‌ تان را با نوشیدن آب در طول روز هیدراته کنید. برای گرفتن نتیجه مطلوب لازم است تا چند هفته این کار را ادامه دهد تا از خواص شگفت انگیز نوشیدن آب برخوردار شوید.

۲. اجتناب از مصرف کافئین

به صورت کلی مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین بالا علاوه بر افزایش سطح اضطراب و نگرانی باعث بروز معده درد عصبی نیز می شود بنابراین به شما توصیه می کنیم تا از بین رفتن کامل التهاب و درد در ناحیه معده و روده‌ از مصرف نوشیدنی های دارای کافئین مانند چای و یا قهوه پرهیز کنید.

علائم معده درد عصبی,معده درد عصبی,معده درد عصبی چیست

۳. مدیریت استرس، اضطراب و هیجان

شما می توانید با رعایت نکاتی که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت هیجانات خود را کاهش دهید.

 1. داشتن تنفس عمیق
 2. انجام ورزش روزانه سبک
 3. داشتن تمرکز و آگاهی به فرآیند تنفس
 4. شما می توانید هیجانات ‌تان را مانند اضطراب و یا ترس و نگرانی از طریق مشغولیت های مختلف و کار های لذت بخش کاهش داده و یا مدیریت کنید.
 5. اگر بتوانید به صورت کامل و در آرامش ترس های‌ تان را شناسایی کرده و تصور کنید که تواسته اید بر ترس خود غلبه کنید گام بسیار مهمی را برای از بین بردن ناراحتی های خود برداشته اید.
 6. شما می توانید با تنظیم برنامه ریزی برای کارهایی که باعث ترس و یا نگرانی شما می شود از میزان اضطراب خود کم کنید و با سرعت بیشتری به اهداف خود برسید.
 7. کسانی که دچار معده درد عصبی هستند لازم است تا با داشتن رژیم غذایی سالم از تنش ها و احساس نگرانی خود بکاهند زیرا داشتن برنامه غذایی سالم به شما کمک می کند تا آرامش بیشتری را تجربه کنید.
 8. شما می توانید از طریق تمرینات ریلکسیشن و تن آرامی از میزان اضطراب تان بکاهید.
 9. کسانی که برای زمان خوابیدن و استراحت خود برنامه ریزی دارند می توانند از تنش های حاصل از خواب ناکافی جلوگیری کنند.

۴. مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های گیاهی

با توجه به آنچه گفته شد هر قدر بیشتر از خوراکی های گیاهی و سالم استفاده کنید می توانید از سلامت بیشتری در اندام های خود برخوردار شوید بهترین دمنوش های گیاهی برای درمان معده درد عصبی، چای نعنا، گل گاوزبان، به لیمو، اسطوخودوس معرفی شده است.

همچنین مصرف داروها و عرقیات گیاهی مانند بیدمشک، شیرین بیان،  بابونه، قاصدک، کرچک، آلوئه ورا علاوه بر داشتن خاصیت ضد التهاب برای سهولت در عملکرد هاضمه و کاهش معده درد عصبی بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا