فیزیوتراپی

فیزیوتراپی زانو در منزل

زانو یکی از مفاصل بزرگ و پیچیده در انسان می باشد که از اتصال استخوان ران، ساق و کشکک تشکیل شده است به همین دلیل ایجاد هر گونه آسیب دیدگی در این ناحیه می تواند فرآیند راه رفتن را در شخص آسیب دیده دچار اختلال کند.

به همین دلیل درد زانو می تواند بر روند زندگی طبیعی انسان بسیار تاثیرگذار باشد همچنین هرگونه اختلال در این مفصل می تواند منجر به ایجاد مشکل در عملکرد روزانه فرد شود.

برای جلوگیری از پیشرفت علائم بیماری و احساس درد شخص آسیبی دیده لازم است تا در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرد.

لازم به ذکر است که برخی از بیماران شرایط مراجعه حضوری را به پزشکان متخصص ندارند ضمن اینکه از جمله مهم ترین مراحل درمان آسیب دیدگی زانو گذراندن جلسات فیزیوتراپی زانو در منزل است.

به همین دلیل اینگونه افراد  می توانند از طریق برقراری تماس تلفنی با مراکز ارائه ی دهنده ی خدمات پزشکی و پرستاری در اسرع وقت از انجام جلسات فیزیوتراپی زانو در منزل برخوردار شوند.

آناتومی زانو

مفصل زانو از سه بخش مهم تشکیل شده است که به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

۱. بخش فوقانی زانو

بخش فوقانی زانو به عضله ی پشت ران همسترینگ و یا عضله ی کوادریسپس وصل می شود.

۲. بخش تحتانی زانو

قسمت پایین زانو از طریق رباط های خارجی به استخوان های ساق پا به نام درشت نی و نازک نی متصل می شود.

۳. مفصل زانو

مفصل زانو از سه استخوان مهم که شامل فمور، مهره ی کوتاه و آرنج بلند یا تیبیا و استخوان کوتاه شکل تشکیل شده است.

این مفصل با کمک لیگامان های صلیبی قدامی و خلفی، لیگامان های کناری داخلی و خارجی، غضروف، کشکک و مینیسک از سایش استخوان های زانو و از بین رفتن عضله زانو جلوگیری می کند.

فیزیوتراپی زانو در خانه,فیزیوتراپی زانو در منزل,فیزیوتراپی زانو در خانه

علت درد زانو چیست ؟

دلایل زیادی در علم پزشکی برای ایجاد درد و هرگونه مشکل در مفصل زانو شناخته و معرفی شده است از جمله ی این عوامل می توان به شکستگی، ضربه های شدید، آسیب دیدن مینیسک، شیوه نادرست نشستن،

پارگی رباط صلیبی که از مهم ترین صدمات وارد شده بر مفصل زانو است، نرمی استخوان کشکک زانو، آرتروز همچنین ایجاد تمامی آسیب های ورزشی بر مفصل زانوی ورزشکاران به دلیل انجام تمرینات پرشی که ممکن است شخص را دچار در رفتگی زانو، روماتیسم و یا در صورت مراجعه دیر هنگام برای درمان به عفونت در ناحیه زانو منجر شود اشاره کرد.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با گرفتگی عضلات یا اسپاسم عضلانی

معمولا پزشکان متخصص در اولین مرحله از درمان ضمن تجویز دارو های لازم، انجام جلسات فیزیوتراپی زانو در منزل را برای بیماران ضروری می دانند.

از جمله مزایای فیزیوتراپی زانو در منزل برای بیمارانی است که قادر به مراجعه ی حضوری به کلینیک های درمانی برای گذراندن جلسات فیزیوتراپی نیستند بنابراین می توانند از طریق درخواست کادر درمان مجرب جلسات درمانی فیزیوتراپی زانو را در منزل انجام دهند و دیگر نگرانی بابت مشکلات رفت و آمد به بیمارستان ها و سایر مجموعه های پزشکی را نداشته باشند.

فیزیوتراپی زانو در خانه,فیزیوتراپی زانو در منزل,فیزیوتراپی زانو در خانه

در چه مواردی به فیزیوتراپی زانو نیاز است؟

خدمات فیزیوتراپی برای بیمارانی تجویز می شود که دچار هرگونه آسیب دیدگی مانند شکستگی، احساس درد و… می باشند و توانایی مراجعه حضوری به فیزیوتراپیست را ندارند ضمن اینکه کسانی که بنابر تشخیص پزشک متخصص عمل های جراحی زانو را انجام داده اند باید پس از مدتی معین برای بهبود سلامت و تسریع روند درمان شان از خدمات فیزیوتراپی زانو در منزل برخوردار شوند.

از جمله مزایای فیزیوتراپی زانو در منزل برای کسانی است که دچار شکستگی زانو شده اند و پای شان توسط گچ یا آتل ثابت مانده است که این موضوع باعث تحلیل رفتن و ناتوانی عضله زانو می شود و به مرور برای راه رفتن فرد اشکال ایجاد می کند.

بنابراین انجام جلسات فیزیوتراپی زانو در منزل ضمن جلوگیری از آسیب های ذکر شده موجب تسریع روند درمان می شود همچنین پرستار استخدام شده موظف است تا شیوه ی صحیح استفاده از عصا را به بیمار توضیح دهد.

از مزایای فیزیوتراپی زانو در منزل این است که انجام جلسات توسط متخصصان و کادر درمان مجرب انجام می شود و بیمار از همان کیفیت درمان در بیمارستان ها و یا سایر کلینیک های ارائه دهنده خدمات پزشکی و پرستاری برخوردار خواهد شد.

پرستاران معمولا آموزش هایی را برای بیماران دچار آسیب دیدگی مفصل زانو ارائه می دهند و بیماران موظف اند در زمان عدم حضور فیزیوتراپیست در منزل آن تمرینات را به درستی انجام دهند.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با گرفتگی عضلات یا اسپاسم عضلانی

فیزیوتراپی زانو در خانه,فیزیوتراپی زانو در منزل,فیزیوتراپی زانو در خانه

چگونگی فیزیوتراپی زانو

معمولا کسانی که دچار آسیب دیدگی و یا ایجاد احساس درد و ناراحتی در مفصل زانو می شوند پس از مراجعه

به پزشک متخصص تحت درمان قرار گرفته و باید جلسات فیزیوتراپی را در منزل را انجام دهند.

فیزیوتراپیست ها بر اساس بررسی وضعیت زانوی بیمار و نوع آسیب دیدگی، میزان تورم ایجاد شده در مفصل زانو و شدت درد بیمار از روش های ترکیبی برای طراحی تمرینات فیزیوتراپی زانو در منزل استفاده می کنند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

۱. انجام حرکات اصلاحی و تمرین درمانی

انجام تمرینات فیزیوتراپی زانو برای درمان آسیب دیدگی مفصل پا و تقویت عضلات اطراف زانو طراحی شده است که با انجام مستمر این تمرینات در جلسات درمانی به مرور زمان باعث کاهش احساس درد یا فشار در ناحیه زانو می شود.

۲. مگنت تراپی

این نوع از درمان با استفاده از میدان مغناطیسی ایجاد شده در ناحیه مفصل زانو می باشد و به مرور زمان باعث

کاهش احساس درد و آسیب های وارد شده به زانو می شود.

۳. امواج مافوق صوت

این روش تخصصی برای درمان درد انواع کشیدگی عضلات اطراف زانو برای بیماران استفاده می شود.

۴. امواج الکتریکی

فیزیوتراپیست ها از امواج الکتریکی برای جلسات فیزیوتراپی زانو در منزل و درمان مشکلات مربوط به مفصل زانو استفاده می کنند. این امواج تاثیر بسیار موثری در کاهش درد های ناحیه زانو و اطراف آن، افزایش گردش خون همچنین درمان انواع التهابات زانو می شود.

۵. ماساژ

از جمله انواع تمرینات فیزیوتراپی زانو در منزل انجام تمرینات تخصصی مربوط به ماساژ برای ناحیه عضله زانو و یا مفصل پا است که موجب افزایش انعطاف و نرم شدن عضلات به دلیل ماندن در آتل و یا بستن گچ می شود.

  • آب درمانی
  • طراحی تمرینات کششی متنوع
  • فیزیوتراپی اختصاصی
  • منوال تراپی و یا درمان های تخصصی دستی برای بیماران از جمله تمرینات فیزیوتراپی زانو در منزل می باشد.
  • انجام جلسات فیزیوتراپی زانو در منزل با بهره گیری از لیزر درمانی
  • سرما و گرما درمانی برای درمان اختلالات مربوط به مفصل زانو بسیار موثر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا