سلامت روان

شناسایی انواع اختلال وسواسی و علائم وسواس

وسواس رفتاری غیرارادی است که بسیاری از مردم ممکن است در طول زندگی با آن مواجه شوند، البته دقت داشته باشید که اگر وسواس باعث اختلال در زندگی افراد شود به یک بیماری تبدیل می‌ شود که باید حتما برای درمان آن اقدامات لازم انجام گیرد.

به طور کلی وسواس به یک اختلال روانشناسی گفته می‌ شود که ممکن است در هر سنی برای هر فردی ایجاد شود، این اتفاق زمانی رخ می دهد که فرد در افکار و اعمال وسواسی خود گیر کند. بیماری وسواس مانند تمام بیماری‌ های دیگر از علائمی برخوردار است که با مشاهده‌ آن ‌ها می ‌توانید به پیشگیری و درمان بپردازید.

علائم انواع وسواس

همان‌ طور که گفته شد وسواس با علائمی همراه است که در صورت مشاهده‌ آن ‌ها می ‌توانید هرچه سریع‌ تر از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنید.

علائم وسواس عملی

فرد گاهی اوقات احساس می ‌کند که یک رفتار را باید مدام تکرار کند که برای کاهش اضطراب و استرس در افراد رخ می ‌دهد. در واقع زمانی‌ که شما به وسواس عملی دچار می‌ شوید قوانین خاصی را برای آن وضع خواهید کرد، به عنوان مثال ممکن است بارها درب ها را چک کنید تا مطمئن شوید بسته شده اند.

علائم وسواس فکری

گاهی در زندگی فرد تصاویر و افکاری مشاهده می‌ شود که می‌ تواند در ذهن اختلالاتی را ایجاد کند، مانند نگرانی در مورد بیماری‌ هایی چون سرطان، نگرانی در مورد اتفاقات وحشتناکی که ممکن است برای افراد رخ دهد مثل تصادف یا این‌ که نگرانی درباره بیماری‌ های میکروبی که همه این موارد می ‌تواند از علائم وسواس فکری باشد.

علائم وسواس آلودگی

عده‌ای از افراد ممکن است تصور کنند که با ذره‌ ای آلودگی، محیط زیادی کثیف می ‌شود؛ به عنوان مثال فردی که دچار وسواس آلودگی شود اگر یک قطره آب آلوده از پلاستیک آشغال بر روی زمین بریزد کل محل را با وایتکس ضدعفونی می ‌کند.

این مطلب را از دست ندهید
اختلال هراس یا پانیک چیست؟

علائم وسواس جبری

بسیاری از افراد با رفتارهای رسمی و خشکی با شما برخورد می کنند و روابط عاطفی آنان پر از چالش می باشد که در این شرایط  افراد دارای علائم وسواس جبری هستند.

علائم وسواس مذهبی

عده‌ ای دیگر ممکن است با وسواس مذهبی مواجه شوند که این افراد زمانی‌ که توهین به اسم پیامبر یا امامان شود به ذکر گفتن و توبه کردن مشغول می‌ شوند و حتی ممکن است هنگام مواجه شدن با این نوع وسواس از حضور در مجالس شادی و عروسی خودداری کنند، چرا که احساس گناه خواهند کرد.

انواع اختلال وسواس,انواع اختلال وسواسی,علائم وسواس جبری

علائم وسواس جنسی

وسواس جنسی از دیگر وسواس هایی است که می‌ تواند بر روی زندگی زناشویی تاثیر بگذارد، به عنوان مثال شریک احساسی تصور می‌ کند که باید همسرش برای او خانه، لباس ‌های رنگی، ماشین و … خریداری کند، اما اگر توقعات برآورده نشود به رابطه عاطفی و جنسی آن‌ ها صدمه خواهد زد.

علائم وسواس پاکی و نجسی

از بین انواع وسواس ها می توان وسواس پاکی و نجسی را نام برد که نوعی بیماری بشمار می‌ رود، به عنوان مثال بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند فرد یا یک شی نجس است که از ارتباط با آن خودداری می‌ کنند، اما از نظر اسلام نباید به این موضوع اعتنا کرد، چرا که دچار وسواس نجسی و پاکی شده‌ اند که عملی حرام است.

علائم وسواس تکرار

وسواس تکرار با علائمی چون تکرار تصاویر تصادفی در ذهن و افکار تکراری به‌ همراه است که در روند زندگی افراد اختلال ایجاد می‌ کند.

انواع اختلال وسواس,انواع اختلال وسواسی,علائم وسواس جبری

علائم وسواس چک کردن

وسواس چک کردن به عنوان وسواسی معرفی می شود که افراد برای این که دچار اشتباه یا خطایی در موضوع خاصی نشوند ان را چندین بار چک می کنند، به عنوان مثال زمانی‌ که فرد به بیرون از خانه بیرون می‌ رود قفل در را چندین ‌بار امتحان می ‌کند.

این مطلب را از دست ندهید
عارضه کندن پوست چیست؟

وسواس در کودکان

اختلال وسواس در کودکان در کشورهای توسعه‌ یافته در زمان کودکی شناسایی خواهد شد و درمانگران می توانند آن را درمان کنند، اما دقت داشته باشید که دلیل اصلی وسواس در کودکان به روش تربیتی والدین، وراثت و نابهنجاری ‌های خانوادگی مرتبط می‌ شود.

به‌ عنوان مثال زمانی‌ که کودک از بیرون به خانه بر می‌ گردد والدین آن‌ ها مرتبا تکرار می‌ کنند که دست‌ های خود را بشویید، این امر باعث می‌ شود که کودک دچار اضطراب و تشویش شود و زمانی ‌که بزرگ ‌تر می‌ شود بیماری وسواس در او شکل خواهد گرفت.

برای این که بتوانید پی ببرید کودک شما به وسواس فکری دچار شده باید به نکات مختلفی چون تکرار رفتار خاص، شستن بیش‌ از حد دست و صورت، اختصاص مدتی طولانی برای انجام تکالیف، توجه به نظم در قرار گیری وسایل، نگران مرتب کردن وسایل و گذاشتن اشیاء در جای دقیق و تکرار بسیاری از رفتارهای خاص توجه داشته باشید.

انواع اختلال وسواس,انواع اختلال وسواسی,علائم وسواس جبری

درمان بیماری وسواس

زمانی ‌که فرد با بیماری وسواس مواجه می‌ شود باید به پزشک متخصص و روانپزشک مراجعه کند تا بتوان بیماری را درمان کرد، در واقع روانپزشک ‌ها برای درمان وسواس از روش های غیر تهاجمی استفاده می ‌کنند و روش‌ هایی چون درمان‌ های گفتاری، دارویی، درمان شناختی-رفتاری و تست ‌های روانشناسی برای افراد در نظر می ‌گیرند.

گاهی اوقات که بیماری وسواس شدت پیدا می کند روش‌ هایی چون بستری را برای فرد در نظر می گیرند و در نهایت شوک درمانی را برای رفع مشکل وسواس استفاده خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا