دانستنیهای پزشکی

واکسن اچ پی وی چیست؟

امروزه سرطان یکی از مهم ‌ترین امراضی است که بسیاری از افراد با آن دست ‌و پنجه نرم می‌ کنند. در واقع می ‌توان گفت انواع مختلفی از سرطان‌ ها ممکن است گریبان‌ گیر افراد شود که یکی از آن ‌ها شامل سرطان دهانه رحم می‌ شود.

علت سرطان دهانه رحم ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی می ‌باشد، بنابراین با تزریق  واکسن اچ پی وی سیستم ایمنی بدن شما تقویت می ‌شود و سرعت سرطان‌ هایی که به دلیل این ویروس ایجاد می ‌شود کاهش پیدا خواهد کرد، بنابراین در مورد علت تزریق واکسن اچ پی وی جلوگیری از به وجود آمدن برخی از سرطان ها را می توان نام برد.

سازمان بهداشت جهانی همواره توصیه دارد که دختران و پسران ۱۲ تا ۱۳ سال قبل از برقراری اولین رابطه جنسی خود باید واکسن اچ پی وی را تزریق کنند.

انواع مختلفی از ویروس پاپیلوما وجود دارد که ممکن است انسان ‌ها را با خطرات زیادی چون سرطان مقعد، سرطان سیستم تناسلی، سرطان سر و گردن، سرطان دهانه رحم و … رو به رو سازد، همچنین انواع این ویروس می ‌تواند باعث ایجاد زگیل پوستی،  زگیل روی تارهای صوتی، زگیل تناسلی و عفونت مقاربتی شود.

لازم به ذکر است که بگوییم عفونت اچ پی وی هیچ ‌گونه علامتی از خود بروز نمی‌ دهد و افرادی که به این ویروس مبتلا می‌ شوند، هیچ‌ گاه نمی ‌دانند که آلوده آن هستند؛ بنابراین یکی از تاثیرات تزریق واکسن اچ پی وی جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی است، اما باید بگوییم که متاسفانه تزریق این واکسن در ایران عادی نشده، به‌ همین علت افراد تنها مواقعی که علائمی از آن را ببیند به تزریق واکسن اچ پی وی می ‌پردازند.

در ادامه مطالب موارد مهمی را در مورد کاربرد واکسن اچ پی وی و استفاده از آن برای درمان زگیل تناسلی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

تاثیرات تزریق واکسن اچ پی وی,علت تزریق واکسن اچ پی وی,واکسن اچ پی وی

واکسن اچ پی وی تا چه سنی تأثیرگذار است؟

شاید بسیاری از افراد که اطلاعات جامعی در مورد واکسن گارداسیل ندارند، این سوال را از خود بپرسند که و واکسن اچ پی وی برای چه سنی مناسب است؟ در واقع مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ‌های آمریکا این‌ گونه بیان می ‌کند که دختران و پسران بین ۱۱ تا ۱۲ سال باید واکسن اچ پی وی را دریافت کنند.

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در بسیاری از کشورها بچه‌ های ۹ ساله هم باید این واکسن را دریافت کنند، زیرا علاوه ‌بر تاثیرات تزریق واکسن اچ پی وی برای پیشگیری بسیاری از سرطان‌ های دهانه‌ رحم، فرج، سرطان معقد، سرطان گلو و …  باید قبل ‌از این ‌که دختران و پسران رابطه جنسی با هم برقرار کنند از این واکسن استفاده نمایند.

یکی از دلایلی که متاسفانه کشور ایران را از تزریق واکسن گارداسیل منع می‌ کند نگرانی مسئولین در رابطه با شروع سریع روابط بین نوجوانان است. در حالی‌ که تحقیقاتی که انجام‌ شده نشان می ‌دهد دریافت این واکسن هیچ ارتباطی با شروع سریع فعالیت جنسی ندارد.

زمانی ‌که فردی به این ویروس ابتلا می شود ممکن است واکسن اچ پی وی هیچ ‌گونه تأثیری در رفع آن نداشته باشد، بنابراین باید این واکسن را در این سنین پایین دریافت کنید.

کودکان ۱۱ تا ۱۲ سال باید حتما دو دوز واکسن اچ پی وی را با فاصله‌ ۶ ماه با یکدیگر دریافت کنند، همچنین نوجوانان ۹، ۱۰، ۱۳ و ۱۴ سال می ‌توانند طبق برنامه از این واکسن استفاده کنند.

نوجوانانی که بعد از سن ۱۵ تا ۲۶ این واکسن را دریافت می‌ کنند باید ۳ دوز از آن را تزریق کنند که دوز دوم آن به ۱ ماه فاصله نیاز دارد و برای دوز سوم باید حدود ۳ ماه منتظر بمانید.

افرادی که تا سن ۲۶ سالگی واکسن اچ پی وی را دریافت نکرده‌ اند حتما باید برای تزریق آن اقدامات لازم را انجام دهند، البته به این نکته دقت داشته باشید که سازمان غذا و داروی ایالات‌ متحده آمریکا تزریق واکسن گارداسیل را برای مردان و زنان ۹ تا ۴۵ ساله تاکید می‌ کند.

واکسن اچ پی وی بعد از ابتلا,تاثیرات تزریق واکسن اچ پی وی,علت تزریق واکسن اچ پی وی

تأثیرات واکسن اچ پی وی

شاید بسیاری از افراد این سوال را از خود بپرسند که تاثیرات تزریق واکسن اچ پی وی چیست و از چه بیماری ‌هایی جلوگیری می ‌کند. در واقع باید بگوییم همان‌ طور که انواع مختلفی از ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد، نوعی از آن ممکن است بر روی ناحیه تناسلی تاثیر بگذارد.

با توجه به این‌ که سرعت انتشار این ویروس بسیار بالا است از هر طریقی می‌ تواند هنگام تماس جنسی با فرد دیگری منتقل شود. بسیاری از افراد ممکن است در مقاطعی از زندگی خود به این عفونت مبتلا شده باشند و بدن آن ها به‌ طور طبیعی درمان این نوع عفونت را شروع کند که به‌ راحتی از دست آن خلاص می شوند.

افرادی که نوع پر خطر این ویروس را دریافت می ‌کنند، بدن آن‌ ها قادر به پاکسازی نیست و ممکن است با گذشت زمان این مسئله این باعث رشد بافت و تغییرات دیگری شود که هنگام عدم درمان باعث سرطان می‌ شود.

 به‌ طور کلی گارداسیل به عنوان یک واکسن اچ پی وی تأیید شده به وسیله سازمان غذا و داروی ایالات ‌متحده آمریکا معرفی می ‌شود که برای دختران و پسران تزریق می شود.

اگر به دنبال علت تزریق واکسن اچ پی وی هستید باید بگوییم طبق تحقیقاتی که انجام‌ شده واکسن گارداسیل می ‌تواند بدن را در برابر ۹ نوع ویروس پاپیلوما مقام سازد که  در بین آن ‌ها ممکن است نوع ۱۶ و ۱۸ باعث سرطان دهانه رحم، واژن و فرج شود، بنابراین تزریق واکسن برای پسران در برابر بسیاری از ویروس های پاپیلوما که مربوط به سرطان دهانه رحم است بسیار مناسب می‌ باشد تا آن را به دختران انتقال ندهند.

 البته به این نکته دقت داشته باشید که واکسن اچ پی وی می‌ تواند از عفونت‌ هایی که هنگام رابطه جنسی منتقل می شوند کاملا محافظت نماید.

تاثیرات تزریق واکسن اچ پی وی,علت تزریق واکسن اچ پی وی,واکسن اچ پی وی

عوارض واکسن گارداسیل

 از ابهاماتی که ممکن است بسیاری از خانم‌ ها با آن درگیر شوند این است که آیا واکسن گارداسیل باعث نازایی می‌ شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بررسی‌ های زیادی انجام‌ شده که نشان می‌ دهد استفاده از واکسن اچ پی وی می‌ تواند باعث کاهش ذخیره تخمک‌ های نا بالغ تخمدان شود و از ایجاد نارسایی زودرس تخمدان جلوگیری می ‌کند که دلیل آن‌ هم وجود آلومینیوم و رسوب در واکسن گارداسیل می ‌باشد.

این مسئله از لحاظ بالینی ثبت نشده و عملا هیچ‌ گونه اثری از نازایی در خانم ‌هایی که از این واکسن استفاده کرده‌ اند مشاهده نشده است، بنابراین هنوز هم عده‌ای معتقدند که تاثیرات تزریق واکسن اچ پی وی از عوارض جانبی آن بیشتر است.

 از شایع ‌ترین عوارضی که ممکن است واکسن اچ پی وی داشته باشد، تورم و قرمزی در محل تزریق می‌ باشد، همچنین گاهی اوقات بعد از تزریق دچار حالت تهوع، استفراغ، سردرد، سرگیجه، خستگی و ضعف رخ می دهد که برای کنترل واکنش آلرژیک آن ‌هم باید تا ۳۰ دقیقه تحت نظر پزشک باشید.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که قبل ‌از تزریق واکسن اچ پی وی در صورتی ‌که دارای هر گونه آلرژی هستید باید این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

از طرفی اگر در مرحله اول تزریق واکسن دچار آلرژی ‌های تهدید کننده‌ زندگی شدید نباید به‌ هیچ‌ وجه دوز دوم را دریافت کنید. زنان هیچ ‌گونه نگرانی نباید بابت عوارض واکسن گارداسیل داشته باشند، اما تزریق آن برای خانم‌ های باردار به‌ هیچ ‌وجه توصیه نمی‌ شود، چرا که هنگام بارداری به ‌طور طبیعی سیستم ایمنی بدن ضعیف می ‌شود و بعد از تزریق واکسن ممکن است هیچ‌ گونه پاسخی دریافت نکنند.

 تا به امروز تفاوت زیادی بین واکسن ‌های اچ پی وی ایرانی و خارجی مشاهده نشده است، بنابراین شما می ‌توانید هر نوعی از ان را که در اختیار دارید استفاده کنید.

آیا خانم‌ ها بعد از تزریق واکسن اچ پی وی باید تست پاپ اسمیر انجام دهند؟

مطالعاتی که انجام‌ شده نشان می ‌دهد واکسن اچ پی وی ۱۰ سال شما را در برابر عفونت ‌های مقاربتی محافظت می‌ کند، اما با توجه به دلیل این که نمی توان تاثیرات تزریق واکسن اچ پی وی را در برابر همه نوع ویروس پاپیلوما انسانی مشاهده کرد، ممکن است گاهی باعث بروز سرطان دهانه رحم شود؛ بنابراین بعد از رسیدن به سن ۲۵ سالگی باید تست پاپ اسمیر را انجام دهید.

زمان مراجعه به پزشک

همان ‌طور که گفته شد تزریق واکسن گارداسیل در کشور ما خیلی رایج نیست، در این شرایط بهتر است برای محافظت از بدن خود در مورد ابتلا به ویروس پاپیلوما انسانی هنگام برقراری رابطه جنسی از کاندوم  استفاده کنید.

علاوه بر این مورد به ‌هیچ‌ وجه از الکل و سیگار استفاده نکنید، چرا که ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می ‌دهد. از طرفی افرادی که مابین سن ۲۷ و ۴۵ سال هستند و این نوع واکسن را تزریق نکرده‌ اند، بهتر است با مشورت پزشک به تزریق واکسن اچ پی وی بپردازند.

برای تشخیص سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و با انجام آزمایش پاپ اسمیر از مشکلاتی که ممکن است در آینده صورت گیرد جلوگیری نمایید، همچنین در صورت مشاهده هر نوع علایم سرطان دهانه رحم مثل خون ‌ریزی بعد از رابطه جنسی، خون‌ ریزی بین دوره‌ های قاعدگی، احساس درد هنگام رابطه جنسی، درد لگن و … بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا