پزشک عمومی

آشنایی با کورک پوستی یا دمل | علل و درمان کورک پوست

بسیاری از افراد بر روی پوست خود جوش‌ هایی  را مشاهده می کنند که گاهی کوچک و گاهی بسیار بزرگ هستند یا ممکن است این جوش ها با درد و نشانه‌ های دیگری همراه باشند که در این‌ شرایط اگر به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید به راحتی راه درمان آن ها را پیدا خواهید کرد.

در بسیاری از موارد که با جوش های بزرگ و دردناک مواجه هستید گفته می شود که پوست شما به عارضه کورک پوستی یا دمل مبتلا شده است که این مورد می ‌تواند برای بسیاری از افراد ناراحت ‌کننده باشد و بر روی زیبایی آن‌ ها تأثیر بگذارد برای ‌اینکه بتوانید این نوع از عارضه‌ های پوستی را تشخیص دهید بهتر است با علایم ایجاد کورک و از بین بردن جای کورک پوستی آشنا شوید.

کورک پوستی چیست؟

گاهی اوقات جوش ‌های چرکی و ساده ای بر روی پوست بدن ایجاد می‌ شود که هیچ توجهی به آن‌ ها نخواهید داشت، اما اندازه این جوش ‌ها هر چه بزرگ‌ تر شود مورد توجه‌ قرار می‌ گیرند و بسیاری از جوش‌ هایی که از برآمدگی زیادی برخوردار هستند، همواره دردهایی را ایجاد می‌ کنند که کورک پوستی نامیده می ‌شوند و علت به وجود آمدن آن ‌ها عفونت‌ های زیر پوستی است.

زمانی‌ که پیاز مو به‌ صورت عمقی دچار عفونت شود کورک پوستی یا دمل را ایجاد می ‌کند، این‌ گونه از جوش‌ ها معمولا روی باسن، روی پوست سر، روی پوست بیضه، روی پوست صورت، روی سینه‌ ها، روی گردن و زیر بغل ایجاد خواهد شد، اما زمانی ‌که این کورک‌ ها در اطراف چشم پدیدار شوند به آن‌ ها گل‌ مژه گفته می ‌شود کم اگر اندازه آن ‌ها بیش ‌از حد معمول باشد گفته می‌ شود فرد دچار عارضه پوستی آبسه شده‌ است گه فرد مبتلا برای از بین بردن عفونت کورکی باید حتما به پزشک مراجعه کند.

ایجاد کورک پوستی,درمان کورک پوست,علایم کورک پوستی

علت کورک پوستی

معمولا باکتری‌ هایی بنام استافیلوکوک اورئوس باعث ایجاد کورک پوستی می‌ شوند، اما گاهی اوقات قارچ‌ ها و باکتری‌ های دیگری هم به رشد این نوع عارضه پوستی کمک زیادی می ‌کنند.

باکتری هایی که از طریق زخم روی پوست وارد فولیکول مو می ‌شوند کورک پوستی را ایجاد می ‌کنند، در این مرحله گلبول ‌های سفید و سیستم ایمنی بدن با این نوع باکتری ‌ها مقابله خواهند کرد و در ناحیه ‌ای که این نوع از باکتری ‌ها ورود پیدا کرده اند چرک عفونی جمع می شود.

عواملی چون اضافه وزن، تماس با افراد مبتلا به عفونت استافیلوکوک، بیماری پوستی چون اگزما، دیابت و نقص سیستم ایمنی باعث ایجاد کورک پوستی می ‌شود.

علایم کورک پوستی

دمل یا کورک های پوستی به مرور زمان بزرگ ‌تر خواهند شد، یعنی در ابتدا بر روی پوست به‌ صورت التهاب مشاهده خواهند شد که کمی برآمدگی دارد، اما به تدریج  نشانه‌ هایی را ایجاد می کنند که شامل حس درد و خارج شدن چرک، به وجود آمدن عفونت، بزرگ ‌تر شدن اندازه کورک به نحوی که گاهی اوقات به اندازه یک فندق مشاهده می ‌شود، نزدیک شدن عفونت به پوست، ترکیدن با لمس کردن جوش و عفونت همراه با خون می شود.

این مطلب را از دست ندهید
عفونت های پوستی ناشی از نیش حشرات

علت کورک پوستی,ایجاد کورک پوستی,درمان کورک پوست

درمان کورک پوستی

بسیاری از افراد که کورک پوستی را بر روی بدن خود مشاهده می ‌کنند معمولا به درمان ‌های خودسرانه آن می ‌پردازند، اما باید بگوییم این درمان‌ ها گاهی اوقات ممکن است باعث تشدید اوضاع شود، بنابراین در صورت امکان به پزشک مراجعه کنید و به درمان کورک پوست خود بپردازید، اما به‌ طور کلی روش ‌های مختلفی توسط پزشکان برای درمان کورک پوستی ارائه شده‌ که در ادامه آن ها را بیان می کنیم.

پماد سفالکسین:

گاهی اوقات برای درمان کورک های پوستی  پزشکان متخصص پماد سفالکسین را تجویز خواهند کرد.

تجویز آنتی بیوتیک:

استفاده از آنتی‌ بیوتیک از دیگر روش هایی به شمار می رود که به از بین رفتن دمل و کورک پوستی کمک می کند.

تزریق کورتون و استفاده از لایه برداری:

بسیاری از متخصصان برای از بین بردن جای کورک پوستی به تزریق کورتون می پردازند، اما گاهی اوقات بسیاری از پزشکان به استفاده از لایه ‌برداری شیمیایی و برش زدن و تخلیه کورک پوست می‌ پردازند.

ایجاد کورک پوستی,درمان کورک پوست,علایم کورک پوستی

روش ‌های خانگی برای درمان کورک پوستی

بسیاری از افراد برای‌ اینکه به روند از بین بردن جای کورک پوست خود سرعت ببخشند علاوه‌ بر روش‌ هایی که پزشک ‌های متخصص پیشنهاد داده‌ اند، درمان ‌های خانگی را هم بکار می ‌برند، بنابراین شما می ‌توانید با استفاده از صابون های آنتی باکتریال، استفاده از کمپرس گرم، استفاده از حوله تمیز، استفاده از مواد استریل برای پاکیزه نگه‌ داشتن، دوری از دود سیگار و قلیان، رعایت بهداشت شخصی و … به درمان کورک پوست بپردازید.

روش پیشگیری از ایجاد کورک پوستی

برای این‌ که از ایجاد کورک پوستی بر روی بدن خود جلوگیری کنید باید به نکات زیادی توجه داشته باشید، چرا که اگر این بیماری بر روی پوست شما ایجاد شود می ‌تواند بسیار آزار دهنده باشد، حتی بسیاری از افرادی که با مشکلات و بیماری‌ های مختلفی مواجه هستند به‌ سختی می ‌توانند از ابتلا به کورک پوستی جلوگیری کنند.

به ‌طور کلی سعی کنید با افرادی که این باکتری را در بدن خود دارند تماس مستقیم نداشته باشید و همیشه دست ‌های خود را پاکیزه نگه‌ دارید، از طرفی حوله و وسایل دیگران را استفاده نکنید، حتی اگر قرار است در اتاق‌ های هتل بخوابید بهتر است از ملحفه‌ های جدا استفاده نمایید یا اگر خراشی بر روی پوست شما به وجود آمد حتما روی آن را بپوشانید‌.

عوارض کورک پوستی

کورک های پوستی که بر روی بدن ایجاد می ‌شوند اغلب  بی آزار هستند و مشکلات جدی را ایجاد نمی‌ کنند که با مراجعه به دکتر می‌ توانید به‌ راحتی آن‌ ها را از بین ببرید، اما گاهی اوقات اگر برای از بین بردن کورک هیچ اقدامی انجام ندهید ممکن است با عوارضی مواجه شوید بر روی زیبایی شما تاثیر بگذارد که در ادامه آن ها را بیان می کنیم.

کورک های پوستی در صورت درمان نشدن ممکن است وارد مغز شده و بیماری‌ های خطرناکی چون مننژیت را ایجاد کنند، از طرفی اگر با لایه‌ های زیرین پوست درگیر شوند سلولیت را به وجود می آورند، همچنین ممکن است به قلب، استخوان‌ ها، نخاع و دیگر اندام‌ های بدن سرایت کنند و باعث مرگ افراد شوند.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با عارضه ی داغی گوش

ایجاد کورک پوستی,درمان کورک پوست,علایم کورک پوستی

از بین بردن جای کورک پوستی

همان طور که گفته شد بسیاری از افراد با کورک های پوستی بر روی بدن خود مواجه می‌ شوند و افرادی که این جوش ها را بر روی پوست صورت خود ببینند سریعا به تخلیه‌ آن ‌ها می‌ پردازند، اما حتی اگر به‌ مرور خوب شود جای آن بر روی پوست باقی خواهد ماند که ممکن است از لحاظ زیبایی مشکلاتی را ایجاد کند که تحت این شرایط افراد مبتلا می ‌توانند به  متخصص پوست مراجعه کنند و با استفاده از لیزر به درمان جای کورک پوست بپردازند.

انواع کورک پوستی

کورک هایی که بر روی پوست ایجاد می‌ شوند دارای انواع مختلفی هستند، کورک پوستی یا دمل ها به علل خاصی ایجاد می‌ شوند که در ادامه انواع دمل یا کورک را برای شما معرفی می‌ کنیم.

فولیکولیت

فولیکولیت از خفیف ترین جوش‌ هایی معرفی می‌ شود که فولیکول‌ های مو را تحت تاثیر قرار خواهد داد و باکتری به اسم استاف این نوع جوش را به وجود می‌ آورد که بیشتر احساس خارش را در فرد ایجاد خواهد کرد.

آکنه کیستی

بر روی مجرای مسدود شده نوعی جوش به اسم آکنه کیستی تشکیل می‌ شود که در اثر به وجود آمدن عفونت ها و چربی ایجاد خواهد شد که بیشتر در اوایل جوانی قابل مشاهده است.

کیست پیلونیدال

کورک هایی مختلفی بر روی پوست ایجاد می شود که از میان آن ها می توان کیست پیلونیدال را معرفی کرد. این کیست نوعی از آبسه است که معمولا بر روی باسن ایجاد می‌ شود و بعد از مسافرت ‌های طولانی که فرد بر روی صندلی می‌ نشیند مشاهده می‌ گردد.

هیدرآدنیت چرکی

گاهی اوقات جوش‌ های مختلفی در ناحیه کشاله ران، زیر سینه یا زیر بغل ایجاد می‌ شود که در اثر التهابی که در غدد عرقی وجود دارد به وجود می‌ آیند.

فرانکل یا دمل‌ های بزرگ

گاهی اوقات باکتری‌ های استافیلوکوک باعث ایجاد آبسه هایی در پوست می ‌شوند که در بسیاری از مواقع با تب و لرز همراه خواهند بود این نوع از آبسه به قدری عمقی ایجاد می سود که حتی بعد از تخلیه قابل مشاهده هستند، بنابراین افراد مبتلا باید برای درمان جای کورک پوست به پزشک مراجعه نمایند.

زمان مراجعه به دکتر

بسیاری از افراد تصور می ‌کنند که تنها برای یک جوش ساده نباید به دکتر مراجعه کنند، اما گاهی شرایطی به وجود می آید که حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

به عنوان مثال زمانی‌ که کورک پوستی ایجاد می ‌شود و با تب شدید همراه می‌ شوید یا اطراف کورک پوستی رگه های قرمز به وجود می آید و غدد لنفی شما التهاب پیدا می کند باید به پزشک مراجعه کنید، حتی گاهی اوقات کورک های پوستی کنار هم جمع می شوند که در این شرایط پزشک معالج باید به تخلیه آن ها بپردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا