مجله پزشکی

آشنایی با پرستاری سالمند در منزل

Elderly nursing at home

پرستاری از سالمند در منزل

همکاران ما در سایت خدمات پزشکی می خواهند اطلاعات بسیار مفیدی را درباره ی آشنایی با استخدام پرستار سالمند در منزل و شرایط آن به شما مخاطبان محترم ارائه دهند پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

به دلیل اینکه در جامعه ی امروز همه ی اعضای خانواده به نحوی درگیر رسیدگی به امور روزانه ی خود هستند مراقبت از پدر و مادر در منزل امکان پذیر نمی باشد.

ضمن اینکه سالمندان احتیاج به مراقبت های ویژه ی ما در منزل دارند و فعالیت های لازمی که برای مراقبت از افراد مسن در منزل باید انجام شود احتیاج به دانش و تخصص دارد. به همین دلیل برخی از افراد به دلیل عدم توانایی کافی در این زمینه و مشغله های کاری اقدام به استخدام پرستار سالمند در منزل می کنند.

چنین شخصی باید دارای روحیه ی بسیار لطیف و فداکار باشد تا سالمند بتواند ارتباط خوبی را با او برقرار کند و به پرستان خود حس اعتماد و اطمینان داشته باشد.

استخدام پرستاری سالمند در منزل,پرستاری از سالمند در منزل,پرستاری سالمند در خانه

روش های استخدام پرستار سالمند در منزل

باید بگوییم که شما می توانید برای درخواست پرستار سالمند در منزل از دو طریق اقدام کنید:

 1. شما می توانید با نوشتن آگهی مناسب جهت استخدام نیروی پرستار و یا درخواست آن از دوستان و آشنایان به صورت فردی اقدام کنید.
 2. افراد می توانند به صورت حضوری به مراکز و یا آژانس های مراقبت سالمندان مراجعه کرده و درخواست پرستار نمایند.

در ادامه ی مطلب شما را با ویژگی ها و شرایط هر کدام از این دو روش درخواست پرستار برای سالمندان آشنا خواهیم کرد تا با آگاهی و اطلاعات کامل اقدام نمایید.

استخدام پرستار سالمند در منزل به صورت شخصی

با توجه به آنچه گفته شد برخی افراد به دلیل نداشتن زمان و هزینه ی کافی از طریق نوشتن آگهی و یا اطلاعیه همچنین سفارش کردن به دوستان و آشنایان اقدام به استخدام پرستار سالمند می کنند. اما باید به شما بگوییم که این روش دارای معایبی است که در ادامه ی مطلب به آن خواهیم پرداخت:

 1. کسانی که از این شیوه برای استخدام پرستار سالمند در منزل اقدام می کنند نمی توانند نظارت کاملی بر روی کار او داشته باشند.
 2. این روش فاقد تعهد کاری است.
 3. کسانی که خودشان اقدام به استخدام نیرو برای سالمند می کنند نمی توانند درباره ی سوابق کاری پرستار مورد نظر اطلاعات کاملی داشته باشند.
 4. این گونه افراد همچنین نمی توانند از سوء پیشنه ی پرستار اطلاعاتی داشته باشند.
 5. در این روش در واقع نیروی استخدام شده به لحاظ قانونی هیچ گونه تعهد کاری ندارد و می تواند منزل شما را هر زمان که بخواهد بدون اطلاع ترک کند.
 6. در صورتی که نیروی استخدام شده دچار مشکل شود و نتواند در منزل شما برای مراقبت از سالمند تان حضور داشته باشد شما امکان جایگزین کردن فرد دیگری را به جای او ندارید.
 7. ممکن است این فرد تجربه ی کافی و آموزش های لازم را جهت مراقبت از سالمند تان را نداشته باشد در واقع با وظایف کاری خود آشنا نباشد.
 8. چنین فردی به دلیل نداشتن آگاهی های لازم اطلاعات کاملی را درباره ی انواع بیماری ها و مشکلات سالمندان و نحوه ی برخورد با آن ها را ندارد.

پرستاری سالمند در منزل,استخدام پرستاری سالمند در منزل,پرستاری از سالمند در منزل

استخدام پرستار سالمند در منزل از مرکز خدمات پرستاری

در این بخش شما را با مزایای استخدام نیروی پرستاری سالمند در منزل آشنا خواهیم کرد پس در ادامه همراه ما باشید.

 1. این مراکز دارای پشتیبانی شبانه روزی یا ۲۴ ساعته هستند.
 2. از جمله مهم ترین مزایای استخدام پرستار سالمند در منزل این است که در این مراکز تمام نیرو ها درباره ی ارتباط با سالمندان آموزش می بینند.
 3. در این مراکز معمولا افرادی حضور دارند که با تجربه و قابل اعتماد در حیطه ی مراقبت از سالمندان هستند. و شما میتوانید به آن ها اعتماد کافی را داشته باشید.
 4. معمولا در این مراکز ارزیابی هایی برای بهبود سطح کیفیت خدمات تحت عنوان رضایت سنجی ماهانه از تمام افرادی که به این آژانس های مراقبتی جهت استخدام نیروی پرستار مراجعه کرده اند انجام می شود.
 5. پرستاران حاضر در مجموعه های خدمات مراقبتی معمولا دارای مدارک تکمیلی مانند گواهی عدم سوء پیشینه – سفته – گواهی عدم اعتیاد و… هستند.
 6. از مهم ترین مزایای استخدام پرستار سالمند در منزل این است که اگر برای پرستار اعزام شده به منزل شما مشکلی جهت حضور و مراقبت از سالمند شما به وجود آید شما می توانید با تماس گرفتن یا مراجعه ی حضوری به این مراکز درخواست نیروی جایگزین بدون پرداخت هزینه داشته باشید.
 7. شما می توانید از مدارک تحصیلی پرستار مورد نظرتان از این مراکز استعلام بگیرید و با آگاهی کامل از این فرد او را استخدام کنید.
این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با نوار قلب در منزل

مهم ترین وظایف پرستار سالمند در منزل

آگاهی شما درباره ی مهم ترین وظایف پرستار سالمند در منزل می تواند شما را جهت داشتن انتخاب مناسب تر نیروی مورد نظرتان در منزل کمک نمایید پس در ادامه همراه ما باشید.

پرستاران و نیروهای خدماتی برای سالمندان در منزل به دلیل اینکه تحت تعلیمات لازم برای نوع ارتباط صحیح  و مراقبت از سالمندان قرار گرفته اند می توانند از وظایف خود به درستی آگاه هستند و می توانند آن هارا در زمان مناسب انجام دهند.

بنابراین شما می توانید با خیال راحت به کارهای روزانه ی خود در خارج از منزل بپردازید و نسبت به انجام مراقبت های لازم و برخورد مناسب پرستار با سالمند تان اطمینان داشته باشید.

گاهی ممکن است یک سالمند به لحاظ جسمی نیاز به رسیدگی نداشته باشد و بتواند امور مربوط به خود را انجام دهد اما به لحاظ روحی و روانی و برای افزایش حس نشاط و سرزندگی نیاز به پرستار داشته باشد. با توجه به این مطلب لازم است پرستار استخدام شده مسئولیت خود را متناسب با نیاز سالمند انجام دهد.

برخی سالمندان علاوه بر ناتوانی در انجام امور عادی زندگی خود ممکن است دچار ابتلا به بیماری های مختلف باشند بنابراین در چنین شرایطی لازم است پرستار اطلاعات کافی را راجع به مراقبت و کمک رسانی به سالمند جهت رسیدگی به او داشته باشد بنابراین وضعیت سالمند نقش بسیار موثری در تعیین مسئولیت پرستار دارد.

استخدام پرستاری سالمند در منزل,پرستاری از سالمند در منزل,پرستاری سالمند در خانه

مهم ترین وظایف پرستار برای سالمند در منزل به شرح زیر است:

 1. رسیدگی به بهداشت سالمند
 2. پرستاران سالمند باید برنامه ی منظمی را در جهت انجام استحمام آن ها داشته باشند.
 3. اینگونه افراد باید به ظاهر و آراستگی سالمند توجه داشته باشند برای مثال باید در تعویض لباس و شانه کردن موی سرشان برنامه ی مشخصی داشته باشند.
 4. خواندن کتاب های داستان و مجلات مورد علاقه و یا مطالب جذاب برای سالمندان بسیار مفید است.
 5. شست و شوی لباس های کثیف از وظایف پرستار سالمندان است.
 6. رسیدگی به بهداشت فردی سالمندان از مهم ترین وظایف پرستار سالمند در منزل محسوب می شود.
 7. پرستاران باید نسبت به بررسی سلامت جسمانی سالمند نهایت توجه را داشته باشند.
 8. تشویق به ورزش کردن سالمندان از جمله اموری است که پرستار باید انگیزه و تمایل به آن را در این افراد ایجاد کند.
 9. انجام ماساژ های ریلکسی و درمانی
 10. انجام تزریقات در صورت نیاز و پانسمان
 11. پرستاران باید نسبت به ساعت های مصرف داروی سالمندان اطلاعات کامل و برنامه ی منظمی را داشته باشند.
 12. گرفتن فشار خون و قند خون برای سالمندان بسیار مهم و ضروری است.
 13. معمولا از جمله مهم ترین وظایف پرستار سالمند در منزل انجام نرمش های فیزیوتراپی می باشد.
 14. یکی از وظایف پرستاران رسیدگی به سلامت روحی روانی سالمند و حتی بهبود وضعیت روحی و عصبی در این افراد است.
 15. صحبت کردن با سالمند نقش بسیار موثری در بهبود امراض روحی و عاطفی آن ها دارد.
 16. از جمله مسئولیت های پرستاران سالمند ایجاد سرگرمی های مفرح متناسب با نیاز اینگونه افراد است.
 17. معمولا سالمندان نیاز به شنیده شدن دارند بنابراین لازم است پرستاران زمانی را به گوش کردن فعالانه به آن ها در طول روز اختصاص دهند.
 18. پرستاران نباید سالمندان را بدون اطلاع به فرزندان شان در خانه تنها بگذارند.
 19. از جمله مهم ترین و ظایف پرستار سالمند در منزل این است که در صورت داشتن قوای بدنی لازم، آن ها را به بیرون از منزل برای تفریح و یا قدم زدن ببرند.
 20. ارائه ی بازی های سرگرم کننده با هدف تقویت حافظه و تمرکز در سالمندان می تواند بسیار موثر و مفرح برای شان باشد.
 21. رسیدگی به تغذیه سالمند و تهیه ی غذاهای سالم و مقوی برای آن ها با توجه به شرایط و وضعیت جسمانی آن ها از جمله مهم ترین وظایف پرستار سالمند در منزل است.
 22. رسیدگی به امور و منزل و تمیز و مرتب نگه داشتن محیط زندگی سالمندان بسیار مهم است و یک پرستار باید اموری از جمله مرتب کردن لباس های سالمند، نظافت و گردگیری، جارو زدن، نظافت سرویس های بهداشتی، اتو کردن لباس ها و… انجام دهد.
این مطلب را از دست ندهید
بیماری ایدز چیست | علل و علائم ابتلا به بیماری ایدز | پیشگیری و درمان

فواید استخدام پرستار سالمند در منزل

 1. از جمله مهم ترین فواید استخدام پرستار سالمندان در منزل این است که باعث می شود سالمند در منزل خود با خیال راحت سکونت داشته باشد و از ایجاد هیجانات طبیعی در جهت تغییر محیط منزل و اقامتش ایمن بماند.

این امر علاوه بر اینکه موجب افزایش آرامش و اعتماد به نفس در او می شود از ایجاد بسیاری از بحران های روحی و عاطفی او جلوگیری خواهد کرد.

 1. مراقبان سالمند که معمولا فرزندان و یا دوستان او هستند می توانند در صورت داشتن مشغله ی کاری به راحتی از منزل خارج شوند و دغدغه ی مراقبت از والدین خود را نداشته باشند.
 2. همانطور که می دانید امروزه مراکز زیادی جهت مراقبت از سالمندان تاسیس شده است اما بسیاری از اینگونه افراد تمایل دارند تا در محیط منزل خودشان که سال ها در آنجا زندگی کرده اند سکونت داشته باشند.

حتی اگر شرایط زندگی در فضاهای دیگر بسیار مطلوب تر از منزل شخصی خودشان باشد اما باز هم ترجیح شان حضور در منزل شخصی شان است.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد خانه ی سالمندان ضمن برخورداری از امکانات کافی و کامل برای مراقبت از سالمندان، باعث تضعیف روحیه ی این افراد می شود زیرا سالمندان اغلب چنین احساس می کنند که از خانه و خانواده ی خود دور افتاده اند و باقی عمرشان را باید در تنهایی سپری کنند.

معمولا سالمندان در منزل شخصی شان بیشتر از حضور در سایر محیط ها احساس امنیت و استقلال می کنند ضمن اینکه از شرایط روحی و جسمی مطلوب تری برخوردار هستند بنابراین توصیه ی ما به شما استخدام پرستار سالمند در منزل است.

ضرب المثل هیچ جا مثل خانه ی خود آدم نمیشه خصوصا برای سالمندان بسیار کاربردی است همچنین سالمندانی که تحت مراقبت های دلسوزانه ی پرستاران در منزل هستند می توانند به راحتی دوستان و آشنایان خود را دعوت کنند و آن ها نیز راحت تر می توانند به منزل سالمند برای ملاقات مراجعه کنند و همین امر تاثیر بسیار زیادی در روحیه ی آن ها دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا