دندانپزشکی

متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیم

دهان مجموعه‌ ای از بافت نرم و سخت است که شامل لثه‌ ها، زبان، لب و گونه درونی، دندان و استخوان ‌ها هم می‌ شود، از طرفی علاوه‌ بر مواردی که گفته شد درون دهان اعصاب و عروق خونی هم وجود دارد.

یکی از شاخه‌ های دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی می‌ باشد که روش‌ های مختلفی را برای زیبایی و دندان و لثه‌ ها بکار می ‌برند و در مراحل مختلف برای حفظ ظاهر دندان آن ها را انجام می دهند.

روش های مختلفی را برای جایگزین دندان‌ های از دست ‌رفته، دندان پوسیده، ترمیم دندان‌ های آسیب ‌دیده، درمان بیماری لثه و بیماری‌ های دهان و در حیطه متخصص  ترمیمی و زیبایی دندانپزشکی انجام می ‌گیرد که در مرحله اول دندانپزشک به رنگ، شکل، اندازه، موقعیت و ظاهر لبخند توجه خواهد داشت، چرا که این موارد زیبایی دهان و دندان را در پی دارند.

به ‌طور کلی اگر اجزای نام ‌برده نتوانند به‌ صورت یکپارچه کار خود را انجام دهند ممکن است بهداشت دندان‌ ها به خطر بیفتد.

دکتر متخصص دندانپزشکی,متخصص دندانپزشکی,متخصص دندانپزشکی تهران

درمان‌ های متخصص دندان‌ پزشکی ترمیم

همان ‌طور که گفته شد راه ‌های درمانی مختلفی برای ترمیم و زیبایی وجود دارد که متخصص دندانپزشک با توجه به شناسایی آسیب، درمان مرتبط با آن را انتخاب می کند که این درمان‌ ها شامل اعم مواردی چون ارتودنسی، جراحی دهان، دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی می‌ شود.

ارتودنسی

ارتودنسی می تواند بر روی زیبایی لبخند شما تاثیر بسیار زیادی بگذارد، از طرفی به عقب ‌ماندگی و جلو زدگی فک کمک می‌ کند، همچنین دندان‌های به‌ هم‌ ریخته را هم مرتب خواهد کرد.

این مطلب را از دست ندهید
درباره متخصص دندانپزشکی کودکان بیشتر بدانیم

زیبایی دندان

از روش‌های درمانی دیگر که متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی مورد استفاده قرار می ‌دهد بلیچینگ است، پیوند کردن دندان، درمان دندان ‌قروچه و ونیروهای پرسنل شامل دندانپزشکی زیبایی می‌ شود.

ترمیم دندان

ترمیم تاج دندان، تزیینات وانله، ایمپلنت و ترمیم دندان آسیب ‌دیده در حیطه متخصصین دندانپزشکی ترمیمی قرار دارد.

جراحی دهان و درمان پریودنتال

جراحی دندان شامل پیوند بافت نرم و سخت، درمان ریشه و کشیدن دندان می ‌شود، از طرفی درمان پریودنتال هم شامل جراحی لثه، درمان پوسته پوسته شدن و تسطیح ریشه می ‌شود.

تخصص ارتودنسی و پروتز در حیطه متخصص دهان و دندان اهمیت ویژه‌ ای دارد که اگر پزشکی از مدرک آن  برخوردار نباشد و تنها به ‌صورت تجربی بکار دندانپزشکی مشغول شود نمی ‌تواند موفقیت زیادی را در این حیطه بدست آورد.

متخصص دندانپزشکی مشهد,دکتر متخصص دندانپزشکی,متخصص دندانپزشکی

سفید کردن دندان به روش بلیچینگ

یکی از پرطرفدارترین روش ‌هایی که به سفید شدن دندان‌ ها کمک می ‌کند بلیچینگ نام دارد، البته شاید روش های غیر پزشکی و تایید نشده دیگری هم برای تغییر رنگ دندان مورد استفاده قرار گیرد، اما بلیچینگ تحت نظارت پزشک متخصص انجام می ‌شود.

در روش بلیچینگ ابتدا با استفاده از صمغ پلاستیکی کل دندان را می پوشانند و نوعی ماده شیمیایی را روی دندان ‌ها قرار می ‌دهند، سپس از پرتوی آرگون برای سرعت دادن به سفید کردن دندان‌ ها استفاده می‌ شود که این روش حدود ۶ برابر مؤثر تر از روش های دیگر است.

حذف بخشی از مینای دندان

زمانی ‌که دندان به اصلاح نیاز پیدا می ‌کند مقداری از مینای دندان را تراش می ‌دهند، به‌ عنوان مثال اگر دندان کوتاه یا بلند باشد دندانپزشک برای زیبا کردن ظاهر دندان قسمتی از آن را تراش خواهد داد.

این مطلب را از دست ندهید
از درمان پوسیدگی دندان کودکان چه می‌ دانید؟

بریج و پل دندان

بریج دندان از وظایف دیگر متخصص دندانپزشکی بشمار می رود که برای دندان‌ های از دست‌ رفته مورد استفاده قرار می ‌گیرد که برای انجام آن پزشک متخصص با توجه به این که کدام نقاط فشار کمتری را متحمل می شوند، یک پل معلق را نصب می‌ کند که عمر مفید آن حدود ۱۰ سال است.

ایمپلنت

برای جبران دندان‌ های از دست‌ رفته از ایمپلنت استفاده می‌ کنند که آن ‌ها را با استفاده از تیتانیوم می‌ سازند، در واقع ایمپلنت را با استفاده از روش‌ هایی چون پروتز به تاج دندان وصل خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا