کودکان و أطفالمجله پزشکی

آشنایی با پرستاری کودک در منزل

انتخاب بهترین پرستار کودک در منزل

امروزه به دلیلی شرایط اقتصادی و مشغله های کاری خانواده ها امکان نگهداری و مراقبت از فرزندان شان را به صورت مرتب و روزانه ندارد به همین دلیل اکثر والدین شاغل تمایل دارند تا با توجه به وضعیت مالی خود اقدام به استخدام پرستار کودک در منزل نمایند.

والدین برای استخدام پرستار باید به سن کودک توجه داشته داشته باشند مثلا برای کودکانی که زیر ۱۵ سال سن دارند باید پرستار جوان تر استخدام شود تا بتوانند با یکدیگر تعامل مناسبی داشته باشند.

از فواید پرستار کودک در منزل این است که نیازی به تغییر محیط زندگی وجود ندارد و فرزندتان می تواند به راحتی در محیط امن منزل حضور داشته باشد ضمن اینکه مراقبت های لازم از او انجام می شود.

از دیگر مزایای استخدام پرستار کودک در منزل می توانیم به جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری هایی که در سایر محیط های نگهداری از کودکان مانند کودکستان ها و…است اشاره کنیم.

همچنین کودک می تواند در این شرایط با یک شخص ارتباط داشته باشد و نیازی به تحمل تنش های به وجود آمده در بیرون از منزل را ندارد. مراقبت از کودک در منزل باعث می شود خیال تان از بابت تغذیه، وسایل لازم، بهداشت و سلامتی، تفریح و سرگرمی او راحت باشد و برای مدت زمان طولانی بدون دغدغه و نگرانی بیرون از منزل حضور داشته باشید.

شما با استخدام پرستار کودک در منزل می توانید تایم حضور پرستار را به صورت منظم و بر اساس تمایل خودتان تنظیم کنید در واقع زمان حضور پرستار در منزل شما انعطاف پذیر است. همچنین شما می توانید از نیروی خود بخواهید تا در زمان عدم حضورتان در منزل کارهای سبک خانه داری را انجام دهد.

پرستاری کودک در تهران,پرستاری کودک در خانه,پرستاری کودک در منزل

مراقبت از کودک در منزل

یکی از مهم ترین فواید پرستار کودک در منزل بهبود کیفیت زندگی فرزند تان است ضمن اینکه هدف نگهداری و پرستاری از کودک درمنزل بهبود کیفیت زندگی کودک است. همچنین کودک  شما می تواند از خدمات آموزشی ارائه شده در مهد های تخصصی با استخدام پرستار با تجربه در منزل برخوردار شود.

والدینی که کودک شان مبتلا به بیماری خاص می باشد می توانند به جای بستری فرزند شان در بیمارستان نیروی پرستار با تجربه ای را برای مراقبت و ارائه ی خدمات پزشکی لازم استخدام نمایند. بنابراین اگر شما یا همسرتان به صورت تمام وقت یا پاره وقت کار می کنید و نمی توانید برای مدت زمان طولانی در منزل باشید لازم است تا برای مراقبت از فرزند تان در منزل اقدام به استخدام پرستار و یا نیروی مراقبتی نمایید.

اگر فرزند شما دچار ابتلا به بیماری های مختلف می باشد شما می توانید پرستار با تجربه ای را که آشنا به مراقبت های تسکینی بیماری کودک تان است را از مراکز ارائه ی خدمات پزشکی استخدام نمایید تا زمانی که در منزل حضور ندارید نگران وضعیت سلامت فرزند تان نباشید.

استخدام پرستار در منزل فقط به منظور رسیدگی به امور ظاهری فرزندتان و یا تمیز و مرتب نگه داشتن منزل نیست بلکه او باید توانایی شناخت و درک نیاز های مختلف کودک را داشته باشد و بتواند از تمام جنبه های جسمی، روحی و روانی او را پوشش دهد.

همانطور که گفته شد سن پرستار کودک در منزل باید متناسب با شرایط فرزند تان باشد همچنین مسئولیت های یک پرستار بر اساس انتظارات کارفرما یا والدین مشخص می شود معمولا حقوق استخدام پرستاری کودک در منزل به صورت ساعتی، روزانه و یا ماهانه است.

پرستاران کودک در ساعت های تعیین شده برای آن ها موظف اند در منزل کودک حضور داشته باشند و با او بازی کنند همچنین به انجام کار های شخصی کودک و آموزش مباحث علمی و یا تربیتی بر اساس انتظار والدین و…بپردازند. نباید فراموش کنیم که مراقبت و پرستاری کودک در منزل یک تخصص است و هر فردی بدون کسب دانش و تجربه ی لازم از عهده ی این کار بر نمی آید.

معمولا زمان مراقبت و حضور پرستاران کودک در منزل یا به صورت تمام وقت است و یا نیمه وقت که در اولین مرحله از درخواست والدین به مراکز ارائه دهنده ی خدمات مراقبتی برای کودکان مشخص می شود.

پرستاری کودک در منزل خودم,پرستاری کودک در تهران,پرستاری کودک در خانه

انواع خدمات پرستاری کودک در منزل

معمولا ارائه ی خدمات پرستاری از کودک یا در مراکز نگهداری و مراقبت مانند مهد کودک ها و  یا در منزل شخصی انجام می شود.

در ادامه ی مطلب شما را با شرایط پرستاری از کودک در منزل آشنا می کنیم:

پرستاری از نوزاد در منزل

پرستار استخدام شده  برای مراقبت از نوزاد باید به بررسی جنبه های مختلف سلامت او بپردازد و در صورت داشتن بیماری خاص به صورت دقیق برنامه های دارویی نوزاد را تنظیم کند و شرح حال او را به صورت روزانه علاوه بر پزشک متخصص به والدین نوزاد گزارش دهد.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با فیزیوتراپی در منزل

همچنین از جمله خدمات پرستار کودک در منزل، آموزش لازم جهت مراقبت از نوزاد به والدین است تا در صورت عدم حضور پرستار، والدین بتوانند به امور فرزندشان رسیدگی کنند.

مراقبت های ویژه ای که نوزاد تازه متولد شده نیاز دارد باید توسط پرستار انجام شود ضمن اینکه برخی از نوزادان زودتر از موعد مقرر به دنیا می آیند بنابراین تا چند ماه اول بیشتر از سایر نوزادان به مراقبت و یا ارائه ی خدمات پزشکی احتیاج دارند.

پرستاری کودک در تهران,پرستاری کودک در خانه,پرستاری کودک در منزل

آشنایی با انواع درمان برای نوزادان در منزل

در این مطلب شما را با انواع خدمات پزشکی ارائه شده توسط پرستار نوزاد در منزل آشنا خواهیم کرد.

 1. درمان تغذیه
 2. نظارت بر وزن
 3. مراقبت های تنفسی
 4. کار درمانی کودک در منزل

هدف پرستاران برای کاردرمانی کودک در منزل افزایش توانایی های مربوط به تغذیه ی کودک به صورت روزانه با سینه و یا شیشه شیر است. بیشتر درمان ها برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف و یا افزایش هماهنگی بین دست و چشم در کودکان می باشد.

همچنین در ادامه ی مطلب شما را با شرایط کودکانی که احتیاج به کاردرمانی دارند آشنا خواهیم کرد.

 1. نارس بودن
 2. بیماری مزمن همراه با اختلالات تغذیه
 3. اختلالات ژنتیکی
 4. فیزیوتراپی کودک در منزل،معمولا انجام تمرینات مربوط به فیزیوتراپی کودک در منزل برای بهبود مهارت های حرکتی، قدرت و تعادل کودک می باشد.
 5. کودکانی که در مرحله ی درمان بیماری شان هستند.
 6. افرادی که در مرحله ی نقاهت پس از عمل جراحی ارتوپدی قرار دارند.
 7. کودکانی که دارای اختلالات ژنتیکی هستند.

اجاره تجهیزات پزشکی نوزاد در منزل

برخی از کودکان و یا نوزادان به دلیل داشتن بیماری های خاص احتیاج به مراقبت در منزل با استفاده از تجهیزات پزشکی را دارند بنابراین لازم است تا وسایل لازم برای ارائه ی بهترین خدمات پزشکی تهیه شود ضمن اینکه پرستار آموزش های لازم را به والدین برای نحوه ی استفاده از این گونه وسایل بدهد.

مهم ترین تجهیزات پزشکی برای مراقبت از کودک در منزل شامل موارد زیر است:

 1. دستگاه اکسیژن
 2. واکر و ویلچر
 3. تخت های بیمارستانی
 4. هواکش ها
 5. تجهیزات نظارت بر آپنه
 6. دستگاه زردی

پرستاری کودک در تهران,پرستاری کودک در خانه,پرستاری کودک در منزل

درمان آسم دوران کودکی در منزل

والدینی که فرزند شان دچار بیماری ها و اختلالات سیستم تنفسی مانند آسم هستند همچنین  به دلیل مشغله ی کاری امکان حضور در منزل را برای نگهداری از فرزند شان ندارند لازم است تا برای استخدام پرستار کودک اقدام کنند.

از جمله فواید پرستار کودک در منزل این است که بر اساس تجربه و آموزش های پزشکی، می تواند از پیشروی نشانه های مربوط به اختلال آسم فرزندتان جلوگیری کند. در ادامه به بررسی روش های درمان پرستاران برای درمان اختلالات سیستم تنفس کودک خواهیم پرداخت:

 1. ارزیابی زیست محیطی
 2. پیک دبی سنج
 3. نبولایزرها

همچنین لازم است این پرستاران آموزش هایی را در مورد این بیماری و محرک های آن به والدین محترم ارائه دهند تا در صورت عدم حضور پرستار در منزل بتوانند از کودک شان مراقبت کنند.

پرستاری کودک در تهران,پرستاری کودک در خانه,پرستاری کودک در منزل

دلایل نیاز به پرستار کودک در منزل

اکثر والدینی که فرزندشان مبتلا به بیماری خاصی می باشد اطلاعات کافی را درباره ی اقدامات لازم برای  مراقبت از فرزند شان را ندارند به همین دلیل اقدام به استخدام پرستار کودک در منزل از مراکز ارائه دهنده ی خدمات پزشکی می کنند.

همچنین برخی والدین در عین داشتن فرزندی که دارای بیماری های جسمی است اما به دلیل شاغل بودن باید مدت زمان نسبتا طولانی را در بیرون از منزل حضور داشته باشند بنابراین امکان مراقبت از فرزند شان را ندارند به همین دلیل بهترین راهکار برایشان استخدام پرستار کودک می باشد.

معمولا پرستاران از کودکانی که مبتلا به بیماری های خاص هستند مراقبت می کنند این اختلالات به شرح زیر است:

 1. رسیدگی به عوارض نارس بودن
 2. مراقبت از کودکانی که مبتلا به بیماری های قلبی هستند از جمله خدمات پرستار کودک در منزل است.
 3. کودکانی که بیماری های مزمن ریوی یا تنفسی دارند.
 4. کودکی که مبتلا به بیماری نورودژنراتیو هستند
 5. اختلالات ژنتیکی
 6. کودکانی که به دلیل اختلالات رشدی قوای بدنی ضعیفی دارند
 7. کودکانی که به دلایل مختلف دچار آسیب های شدید جسمانی شده اند.
 8. کودکانی که مبتلا به سرطان هستند
 9. کمبودهای تغذیه ای یا سوء تغذیه
 10. اختلال در سیستم تنفسی کودکان

پرستاری کودک در تهران,پرستاری کودک در خانه,پرستاری کودک در منزل

مهم ترین وظایف پرستار کودک

در این مطلب اطلاعات بسیار مفیدی را راجع به مهم ترین وظایف پرستار کودک در منزل در اختیار شما مخاطبان محترم قرار خواهیم داد پس در ادامه همراه ما باشید.

۱. پرستار کودک وظیفه دارد تا انواع مراقبت های لازم را مانند انجام بازی های سرگرم کننده، درست کردن غذا ، شست و شوی لباس و مرتب کردن اتاق کودک، کمک به او در هنگام لباس پوشیدن، انجام تکالیف، طرح ایده برای نقاشی های خلاقانه، بردن کودک به مدرسه و بازگرداندن او به منزل را انجام دهد.

این مطلب را از دست ندهید
آشناییی با سرم تراپی در منزل

۲. یک پرستار با تجربه و آگاه باید بداند چگونه در موقعیت های اضطراری شرایط را مدیریت کند و از توانایی واکنش و پاسخگویی سریع در مواقع حساس برخوردار باشد تا والدین بتوانند از مهارت های ایمنی و دانش های مربوط به کمک های اولیه برای فرزندشان اطمینان حاصل کنند.

۳. همچنین در بیشتر مواقع والدین آگاه قبل از استخدام نیروی پرستار کودک از گواهی های مربوط به گذراندن دوره های پزشکی و کمک های اولیه او و همچنین مهارت های برقراری ارتباط با کودک شان را از مراکز ارائه دهنده ی خدمات پرستاری برای اطمینان خاطر خودشان و اعتماد به پرستار کودک جویا می شوند.

۴. داشتن خصوصیت های ویژه ی اخلاقی مانند: ابتکار و خلاقیت ، صبر و حوصله ، احساس مسئولیت ، مهارت های ارتباطی و همدلی، مهربانی و دلسوزی و… برای پرستار کودک الزامی می باشد.

داشتن این ویژگی ها در پرستار کودک باعث می شود تا تعامل بسیار خوب و سازنده ای بین کودک و پرستار برقرار شود البته پرستاران باید در عین مهربان بودن و برقراری ارتباط سالم از قوانین و مقررات ثابتی برخوردار باشند تا کودک قانون مند و مسئولیت پذیر رشد کند.

۵. ساعت کار پرستاران در منزل متغیر و بر اساس انتظار والدین منعطف می باشد برای مثال یک پرستار لازم است به صورت نیمه وقت و برای ۳ الی ۴ روز در هفته برای مراقبت از کودک در منزل حضور داشته باشد و برخی پرستاران باید به صورت تمام وقت و هر روز برای مراقبت از کودک حاضر باشند.

۶. از مهم ترین خدمات پرستار کودک در منزل خلق بازی های سرگرم کننده ای است که به رشد روحی، روانی هیجانی و عاطفی کودک کمک می کند و برای توانایی تفکر و تمرکز کودک موثر است.

این بازی ها باید به نحوی طراحی شده باشد که کودک را از جنبه های مختلف جسمی و روحی به چالش بکشد تا در نتیجه به رشد همه ی جانبه ی کودک بینجامد. ضمن اینکه حاوی مطالب آموزشی موثر و کاربردی برای کودک باشد.

۷. مراقبت از کودکانی که دارای اختلال یا بیماری جسمی و یا روانی هستند از مسئولیت های مربوط به پرستار کودک محسوب می شود. در این شرایط پرستار باید برنامه ی دقیقی را برای مصرف داروهای کودک داشته باشد و به صورت منظم شرایط جسمی و روحی کودک را بررسی نماید تا از میزان بهبودی سلامت در کودک مطلع شود.

همچنین یک پرستار باید با تمام اصول مربوط به مراقبت از کودکان مبتلا به بیماری های مختلف آگاه باشد تا بتواند به درستی از کودک نگهداری کند و در فرآیند درمان او مفید واقع شود.

به همین علت افرادی که دارای تجربه و تخصص لازم در این حوزه نیستند نمی توانند از عهده ی مسئولیت های مربوط به یک پرستار برآیند.

۸. از مهم ترین وظایف پرستار کودک در منزل رسیدگی به امور نظافتی کودک و محیط زندگی او می باشد زیرا بهداشت و پاکیزگی ضمن داشتن تاثیرات مثبت در روح و روان کودکان باعث پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های مختلف در آن ها خواهد شد.

بنابراین رسیدگی به تمیز و مرتب بودن منزل، لباس ها و خصوصا اتاق خواب کودک بسیار حائز اهمیت می باشد.

۹. تهیه و پخت غذای مناسب برای کودک از جمله مسئولیت های مهم پرستار در منزل می باشد این غذا باید با استفاده از انواع خوراکی های سالم و مفید طبخ شود تا به رشد و سلامت کودک کمک نماید.

۱۰. از مهم ترین وظایف پرستار کودک در منزل کمک به حفظ ایمنی و سلامت جسمی او می باشد.

۱۱. آموزش اصول و مهارت های ارتباط اجتماعی کودک و برقراری روابط عاطفی با والدین و دوستان و هم سن و سالان او از مسئولیت های پرستار است.

همچنین پرستار کودک می تواند اصول اولیه لازم برای مستقل شدن را در غذا خوردن، لباس پوشیدن، استحمام و رعایت نکات اولیه بهداشتی، مسواک زدن، تمیز و مرتب نگه کردن اتاق و…را به او آموزش دهد.

۱۲. تنظیم وقت خواب کودکان از مسئولیت های مربوط به پرستار کودک است که با توجه به سیستم جسمی و روانی او می باشد. خوابیدن در کودکان باید زمانی باشد که کودک به نهایت خستگی لازم برای داشتن خواب مناسب بر اساس فعالیت های روزانه اش رسیده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا