کودکان و أطفالمجله پزشکی

آشنایی با پرستاری کودک در منزل

انتخاب بهترین پرستار کودک در منزل

امروزه به دلیلی شرایط اقتصادی و مشغله های کاری خانواده ها امکان نگهداری و مراقبت از فرزندان شان را به صورت مرتب و روزانه ندارد به همین دلیل اکثر والدین شاغل تمایل دارند تا با توجه به وضعیت مالی خود اقدام به استخدام پرستار کودک در منزل نمایند.

والدین برای استخدام پرستار باید به سن کودک توجه داشته داشته باشند مثلا برای کودکانی که زیر 15 سال سن دارند باید پرستار جوان تر استخدام شود تا بتوانند با یکدیگر تعامل مناسبی داشته باشند.

از فواید پرستار کودک در منزل این است که نیازی به تغییر محیط زندگی وجود ندارد و فرزندتان می تواند به راحتی در محیط امن منزل حضور داشته باشد ضمن اینکه مراقبت های لازم از او انجام می شود.

از دیگر مزایای استخدام پرستار کودک در منزل می توانیم به جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری هایی که در سایر محیط های نگهداری از کودکان مانند کودکستان ها و…است اشاره کنیم.

همچنین کودک می تواند در این شرایط با یک شخص ارتباط داشته باشد و نیازی به تحمل تنش های به وجود آمده در بیرون از منزل را ندارد. مراقبت از کودک در منزل باعث می شود خیال تان از بابت تغذیه، وسایل لازم، بهداشت و سلامتی، تفریح و سرگرمی او راحت باشد و برای مدت زمان طولانی بدون دغدغه و نگرانی بیرون از منزل حضور داشته باشید.

شما با استخدام پرستار کودک در منزل می توانید تایم حضور پرستار را به صورت منظم و بر اساس تمایل خودتان تنظیم کنید در واقع زمان حضور پرستار در منزل شما انعطاف پذیر است. همچنین شما می توانید از نیروی خود بخواهید تا در زمان عدم حضورتان در منزل کارهای سبک خانه داری را انجام دهد.

پرستاری کودک در تهران,پرستاری کودک در خانه,پرستاری کودک در منزل

مراقبت از کودک در منزل

یکی از مهم ترین فواید پرستار کودک در منزل بهبود کیفیت زندگی فرزند تان است ضمن اینکه هدف نگهداری و پرستاری از کودک درمنزل بهبود کیفیت زندگی کودک است. همچنین کودک  شما می تواند از خدمات آموزشی ارائه شده در مهد های تخصصی با استخدام پرستار با تجربه در منزل برخوردار شود.

والدینی که کودک شان مبتلا به بیماری خاص می باشد می توانند به جای بستری فرزند شان در بیمارستان نیروی پرستار با تجربه ای را برای مراقبت و ارائه ی خدمات پزشکی لازم استخدام نمایند. بنابراین اگر شما یا همسرتان به صورت تمام وقت یا پاره وقت کار می کنید و نمی توانید برای مدت زمان طولانی در منزل باشید لازم است تا برای مراقبت از فرزند تان در منزل اقدام به استخدام پرستار و یا نیروی مراقبتی نمایید.

اگر فرزند شما دچار ابتلا به بیماری های مختلف می باشد شما می توانید پرستار با تجربه ای را که آشنا به مراقبت های تسکینی بیماری کودک تان است را از مراکز ارائه ی خدمات پزشکی استخدام نمایید تا زمانی که در منزل حضور ندارید نگران وضعیت سلامت فرزند تان نباشید.

استخدام پرستار در منزل فقط به منظور رسیدگی به امور ظاهری فرزندتان و یا تمیز و مرتب نگه داشتن منزل نیست بلکه او باید توانایی شناخت و درک نیاز های مختلف کودک را داشته باشد و بتواند از تمام جنبه های جسمی، روحی و روانی او را پوشش دهد.

همانطور که گفته شد سن پرستار کودک در منزل باید متناسب با شرایط فرزند تان باشد همچنین مسئولیت های یک پرستار بر اساس انتظارات کارفرما یا والدین مشخص می شود معمولا حقوق استخدام پرستاری کودک در منزل به صورت ساعتی، روزانه و یا ماهانه است.

پرستاران کودک در ساعت های تعیین شده برای آن ها موظف اند در منزل کودک حضور داشته باشند و با او بازی کنند همچنین به انجام کار های شخصی کودک و آموزش مباحث علمی و یا تربیتی بر اساس انتظار والدین و…بپردازند. نباید فراموش کنیم که مراقبت و پرستاری کودک در منزل یک تخصص است و هر فردی بدون کسب دانش و تجربه ی لازم از عهده ی این کار بر نمی آید.

معمولا زمان مراقبت و حضور پرستاران کودک در منزل یا به صورت تمام وقت است و یا نیمه وقت که در اولین مرحله از درخواست والدین به مراکز ارائه دهنده ی خدمات مراقبتی برای کودکان مشخص می شود.

پرستاری کودک در منزل خودم,پرستاری کودک در تهران,پرستاری کودک در خانه

انواع خدمات پرستاری کودک در منزل

معمولا ارائه ی خدمات پرستاری از کودک یا در مراکز نگهداری و مراقبت مانند مهد کودک ها و  یا در منزل شخصی انجام می شود.

در ادامه ی مطلب شما را با شرایط پرستاری از کودک در منزل آشنا می کنیم:

پرستاری از نوزاد در منزل

پرستار استخدام شده  برای مراقبت از نوزاد باید به بررسی جنبه های مختلف سلامت او بپردازد و در صورت داشتن بیماری خاص به صورت دقیق برنامه های دارویی نوزاد را تنظیم کند و شرح حال او را به صورت روزانه علاوه بر پزشک متخصص به والدین نوزاد گزارش دهد.

همچنین از جمله خدمات پرستار کودک در منزل، آموزش لازم جهت مراقبت از نوزاد به والدین است تا در صورت عدم حضور پرستار، والدین بتوانند به امور فرزندشان رسیدگی کنند.

مراقبت های ویژه ای که نوزاد تازه متولد شده نیاز دارد باید توسط پرستار انجام شود ضمن اینکه برخی از نوزادان زودتر از موعد مقرر به دنیا می آیند بنابراین تا چند ماه اول بیشتر از سایر نوزادان به مراقبت و یا ارائه ی خدمات پزشکی احتیاج دارند.

پرستاری کودک در تهران,پرستاری کودک در خانه,پرستاری کودک در منزل

آشنایی با انواع درمان برای نوزادان در منزل

در این مطلب شما را با انواع خدمات پزشکی ارائه شده توسط پرستار نوزاد در منزل آشنا خواهیم کرد.

 1. درمان تغذیه
 2. نظارت بر وزن
 3. مراقبت های تنفسی
 4. کار درمانی کودک در منزل

هدف پرستاران برای کاردرمانی کودک در منزل افزایش توانایی های مربوط به تغذیه ی کودک به صورت روزانه با سینه و یا شیشه شیر است. بیشتر درمان ها برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف و یا افزایش هماهنگی بین دست و چشم در کودکان می باشد.

همچنین در ادامه ی مطلب شما را با شرایط کودکانی که احتیاج به کاردرمانی دارند آشنا خواهیم کرد.

 1. نارس بودن
 2. بیماری مزمن همراه با اختلالات تغذیه
 3. اختلالات ژنتیکی
 4. فیزیوتراپی کودک در منزل،معمولا انجام تمرینات مربوط به فیزیوتراپی کودک در منزل برای بهبود مهارت های حرکتی، قدرت و تعادل کودک می باشد.
 5. کودکانی که در مرحله ی درمان بیماری شان هستند.
 6. افرادی که در مرحله ی نقاهت پس از عمل جراحی ارتوپدی قرار دارند.
 7. کودکانی که دارای اختلالات ژنتیکی هستند.

اجاره تجهیزات پزشکی نوزاد در منزل

برخی از کودکان و یا نوزادان به دلیل داشتن بیماری های خاص احتیاج به مراقبت در منزل با استفاده از تجهیزات پزشکی را دارند بنابراین لازم است تا وسایل لازم برای ارائه ی بهترین خدمات پزشکی تهیه شود ضمن اینکه پرستار آموزش های لازم را به والدین برای نحوه ی استفاده از این گونه وسایل بدهد.

مهم ترین تجهیزات پزشکی برای مراقبت از کودک در منزل شامل موارد زیر است:

 1. دستگاه اکسیژن
 2. واکر و ویلچر
 3. تخت های بیمارستانی
 4. هواکش ها
 5. تجهیزات نظارت بر آپنه
 6. دستگاه زردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا