چشم پزشکی

درباره ی تومور مغزی پشت چشم چه می دانید؟

این عارضه که از شایع ترین انواع تومور مغزی است که بیشتر کودکان را درگیر خود می کند و احتمال ابتلا به آن در افرادی که بالای ۲۰ سال سن دارند بسیار محدود است. بر اساس تحقیقات پزشکی انجام گرفته تومور مغزی پشت چشم به لحاظ سرعت رشد بیماری در درجه ی پایین قرار گرفته است یعنی سرعت پیشرفت این بیماری بسیار کند است.

خوشبختانه این نوع از تومور مغزی در افراد بسیار نادر است اما اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که می خواهید درباره ی تومور مغزی پشت چشم اطلاعات بیشتری را کسب نمایید در ادامه ی مطلب همراه ما باشید.

تومور مغزی پشت چشم,علائم تومور مغزی پشت چشم,تومور مغزی پشت چشم

علائم تومور مغزی پشت چشم

علائم تومور مغزی پشت چشم بسیار متنوع و گسترده است و توصیه ی جدی ما به شما مخاطبان محترم این است که پس از مطالعه و آگاهی از نشانه های این عارضه در صورت بروز هر یک از این علائم برای درمان و پیشگیری از این اختلال به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

از جمله مهم ترین نشانه های تومور مغزی پشت چشم به شرح زیر است:

 1. داشتن حالت تهوع و استفراغ
 2. سردرد های مزمن
 3. اختلال حافظه و یا عدم تمرکز کافی
 4. تاخیر در رشد جسمانی
 5. ضعیف شدن چشم و بینایی
 6. ایجاد محدودیت در میدان دید
 7. چشمک زدن های غیر ارادی
 8. تاری دید یا عدم دید واضح همچنین داشتن حالت دوبینی از شایع ترین نشانه های تومور مغزی پشت چشم است.
 9. داشتن حالت خواب آلودگی در طول روز
 10. معمولا اینگونه افراد تعادل مناسب را در بدن شان ندارند.
 11. حرکات غیر ارادی و غیر طبیعی در چشم ها
 12. اگر چشمتان به صورت ناخودآگاه سوسو می زند.
 13. کاهش و یا از دست دادن اشتها
 14. ایجاد اختلالات مختلف در توانایی بینایی
 15. از دیگر نشانه های تومور مغزی پشت چشم حرکات ناخودآگاه چشم و خارج از اراده ی فرد است.

به دلیل اینکه چشم ناحیه ای بسیار حساس در بدن افراد می باشد شما باید نسبت به هر گونه اختلال و نشانه های به وجود آمده در توانایی بینایی خود دقت لازم را داشته باشید و نسبت به پیگیری و درمان آن در اسرع وقت حساس باشید.

همچنین لازم به ذکر است که نباید نشانه های مربوط به تومور مغزی کاذب را با تومور پشت چشم اشتباه بگیریم زیرا نشانه های این دو اختلال بسیار شبیه به یکدیگر است.

در حالی که علائم مربوط به تومور مغزی کاذب برای شما مشکلات جدی را به وجود نمی آورد اما این موضوع برای اختلال تومور مغزی پشت چشم کاملا متفاوت است و عدم توجه شما باعث به وجود آمدن مشکلات جدی در سلامت شما می شود.

تومور مغزی پشت چشم,علائم تومور مغزی پشت چشم,تومور مغزی پشت چشم

علل ابتلا به تومور مغزی پشت چشم

بر اساس مطالعات انجام گرفته در این حوزه علت صریح و دقیقی راجع به ابتلا به اختلال تومور مغزی پشت چشم بیان نشده است اما پزشکان بر این باورند که به احتمال زیاد نقش عوامل ژنتیک و وراثت در کودکان و بزرگسالان برای ابتلا به این عارضه بسیار پررنگ است.

تومور مغزی پشت چشم می تواند به دلایل مختلفی در افراد ایجاد شود اما اگر فرد در خانواده ی خود سابقه ی داشتن این اختلال را داشته باشد در نتیجه بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به تومور مغزی پشت چشم قرار خواهد گرفت.

انواع تومور مغزی پشت چشم

در این مطلب می خواهیم شما را با انواع تومور مغزی پشت چشم آشنا کنیم که به شرح زیر است:

۱. تومورهای عروقی

تومور های مربوط به عروق شامل: همانژیوم، همانژیوپری سیتوما، لنفانژیوم می شوند.

۲. تومورهای غده اشکی

پزشکان تومور های مربوط به غده های اشکی را به شرح زیر می دانند:

تومور غده ی اشکی داکریوآدنیت، سارکوئیدوزیس، تومورترکیبی خوش‌خیم و کارسینوم سیستیک آدنوئید

۳. تومور مغزی گلیوبلاستوما

 

انواع آزمایش های تشخیص تومور مغزی را می‌شناسید؟

با توجه به آنچه گفته شد تومور مغزی پشت چشم از جمله انواع تومور های نادر در افراد می باشد که درصد بسیار کمی از افراد را درگیر خود کرده است.

همچنین شما می توانید با مراجعه به پزشک متخصص مغز و اعصاب برای تشخیص این بیماری و روش های پیشگیری و یا درمان آن اقدام کنید.

لازم به ذکر است که شما می توانید در صورت نیاز برای بررسی و تشخیص این عارضه علاوه بر مراجعه به متخصص مغز و اعصاب به چشم پزشک نیز مراجعه کنید و از سلامت خود اطمینان حاصل نمایید.

تومور مغزی پشت چشم,علائم تومور مغزی پشت چشم,تومور مغزی پشت چشم

انواع راه‌ های درمان تومور مغزی پشت چشم

برای درمان و پیشگیری از تومور مغزی پشت چشم روش های متعددی وجود دارد اما طبق آخرین مطالعات انجام گرفته پزشکان متخصص به این نتیجه رسیده اند که برای درمان تومور مغزی پشت چشم استفاده از چند روش درمان به صورت همزمان می تواند تاثیر بیشتری در فرآیند بهبودی فرد داشته باشد.

پزشکان متخصص برای تجویز روش های درمان این عارضه ابتدا به بررسی عوامل مختلفی در بیمار از جمله اندازه و محل قرار گیری تومور، شرایط فرد، خوش‌خیم یا بدخیم بودن تومور و …می پردازند.

روش های درمان و پیشگیری از تومور مغزی پشت چشم به شرح زیر است:

۱. مصرف دارو

معمولا پزشکان متخصص دارو را برای درمان تومور مغزی پشت چشم برای بیماران تجویز نمی کنند بلکه مصرف دارو راهکاری مناسب برای تسکین درد های ناشی از این عارضه می باشد.

همچنین دارو درمانی شیوه ای مکمل برای استفاده در کنار سایر روش های درمان است و موجب جلوگیری از عوارضی مانند تشنج، جلوگیری از تورم و… در بیمارمی شود.

۲. پرتو درمانی

پزشکان متخصص این روش درمان را جزو موثر ترین و در عین حال کم عارضه ترین روش های درمان و پیشگیری از تومور مغزی پشت چشم معرفی کرده اند.

در روش پرتو درمانی در واقع پرتو های پر انرژی از چند منبع مختلف به محل تومور تابانده می شود تا سلول هایی را که باعث ایجاد تومور در فرد می شود از بین برود

اگر پزشک متخصص در بررسی های خود تشخیص دهد که اندازه ی تومور مغزی شما بسیار بزرگ است فرآیند پرتو درمانی برای کوچک کردن تومور شما تجویز می شود و به عنوان شیوه ای موثر و مکمل در کنار عمل های جراحی قرار دارد.

به صورت کلی باید بگوییم زمانی که پزشک متخصص با انجام عمل جراحی تومور مغزی پشت چشم شما را خارج کند با استفاده از روش پرتودرمانی می تواند پس مانده های باقی مانده آن را از بین ببرد.

روش پرتو درمانی از جمله کم عارضه ترین روش های درمان تومور مغزی پشت چشم معرفی شده است اما این روش هم مانند سایر روش های درمانی عوارضی را از جمله ریزش مو در افراد به دنبال دارد.

۳. عمل جراحی

با اینکه عمل جراحی از شایع ترین روش های پیشگیری و درمان تومور مغزی پشت چشم در علم پزشکی معرفی شده است اما به دلیل اینکه این تومور در ناحیه ی بسیار حساسی از بدن قرار دارد، احتمال آسیب رسیدن به آن منطقه زیاد است، همچنین طبق نظر جراحان دسترسی به آن بسیار مشکل می باشد، به همین علت پزشکان متخصص همیشه از این روش برای درمان استفاده نمی کنند.

معمولا پس از بررسی های پزشکی برای تشخیص اینکه تومور شما دقیقا در کدام ناحیه قرار گرفته است پزشکان تصمیم می گیرند که از کدام روش درمانی برای شما استفاده کنند.

مثلا در صورتی که تشخیص دهند که تومور شما در ناحیه ی حساساسی قرار نگرفته است اقدام به عمل جراحی می کنند.

۴. شیمی درمانی

شیمی درمانی از روش های موثر برای ازبین بردن سلول های سرطانی در بدن می باشد.

پزشکان با تجویز داروهایی که از طریق وصل سرم وارد بدن شما می شود نقاط مشخصی را برای از  بین بردن سلولهای سرطانی هدف قرار می دهند همچنین از عوارض ناشی از این روش درمانی می توان به ریزش مو و بی حالی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا